A hosszú fizetési határidő okozta nehézségek a vállalkozások életében

A hosszú fizetési határidő okozta nehézségek a vállalkozások életében

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A hosszú fizetési határidő okozta nehézségek a vállalkozások életében

A stabil pénzügyi helyzetben lévő vállalkozásokat a válsághelyzetek sem tudják kibillenteni annak ellenére sem, hogy a koronavírus-járvány közel 2 éve érezteti hatását a mindennapokban a gazdasági élet minden területén. (x)

A cégek finanszírozása komoly nehézségeket jelent a tulajdonosok, cégvezetők számára, hiszen a krízishelyzetnek köszönhetően a beszerzési problémák, a megnövekedett szállítási határidők, az áruszállítást nehezítő tényezők mellett a hosszú fizetési határidők is likviditási problémákat okoznak. 

Fizetési határidő sajátosságok

A fizetési határidők, főként a halasztott fizetések átmeneti finanszírozási problémákat generálhatnak, amelynek megoldását a FlexiBill digitális faktoring megoldása jelentheti. 

Bár tartalmilag nem kötelező eleme a számlának, a cégek működése szempontjából a fizetési határidő marginális kérdés, ugyanis közvetlenül érinti a bevételt, a profitot. 

A számlák kifizetésével nem kell megvárni a fizetési határidő utolsó napját, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy a vállalkozások nagy része az utolsó napon teljesít. A fizetési határidő iparágtól függően többféle lehet, általában 8-15 napról beszélhetünk, amely nem jelent finanszírozási gondokat a legtöbb cég számára. Azonban gyakoriak a 30, 45, 60 és 90 napos fizetési határidők is, amelyek komolyabb fejtörést okozhatnak, főként, ha még késedelmes fizetésről is van szó. Ebben az esetben a szolgáltató késedelmi kamatra jogosult. 

Milyen hátrányokkal jár a hosszú fizetési határidő?

A 30, 60, 90 napos fizetési határidő könnyen felboríthatja a vállalkozás finanszírozásának alapját jelentő kényes pénzügyi egyensúlyt. Amennyiben a lejárat napján jutunk csak a pénzünkhöz, az visszafoghatja a cég gazdasági növekedését, de akár el is lehetetlenítheti azt. Ez pedig további gondokat okozhat:

  • Árubeszerzési nehézségek: A hosszú fizetési határidő a likvid pénzeszközök csökkenésével jár, a hiány pedig gátolja az árubeszerzést.
  • Gátolja az infrastrukturális fejlesztéseket és a növekedést: A 30-90 napos fizetési határidő a fejlesztéseket és beruházásokat, a soron kívüli árubeszerzéseket, új üzleti kapcsolatokat is akadályozza. Így a növekedési potenciál ellenére nem lesz a finanszírozáshoz elegendő pénz. 
  • Képtelenné teszi a működési költségek finanszírozását: A bérleti díjak, a munkabérek és járulékai, a különböző adóköltségek kifizetése is bizonytalanná válhat, amennyiben a vállalkozás a számlákban álló pénzeinek kifizetésére vár. 

Mi a megoldás?

A finanszírozási problémák megoldására széles körben elterjedt banki kölcsön és hitel finanszírozási lehetőségek további felesleges költséget jelentenek a cégek számára. Itt jöhet képbe a faktorálás, a digitális faktoring mint finanszírozási megoldás.

A hagyományos faktoring esetén is viszonylag gyorsan, 3-4 napon belül a vállalkozás számláján lehet a számla ellenértékének 80-90%-a. Digitális faktoring esetén még gyorsabban, akár 24 órán belül, ráadásul az iroda kényelméből intézve van rá lehetőség. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!