Hajók a túlvilágra
A késő bronzkori lausitzi kultúra tagjai szerte európában elhamvasztották halottaikat, majd a hamvak egy részét istennek ajánlották, a többit pedig urnába tették. Az urnák ezek után sírokba kerültek, és ha egy sír megtelt, az urnákat betemették.
Ezekre az urnákra úgy tekintettek, mint hajókra, amelyek az elhunyt lelkét a másvilágra viszi – magyarázzák a régészek.
„Ha ugyanazon család tagjai haltak meg, mielőtt egy sírt befedtek volna, akkor az ő maradványaik egymás közelébe kerültek, vagyis az a szokás, hogy az egymáshoz közel állók végső nyughelyükön is egymás közelébe kerüljenek, ekkor is ugyanúgy élt, mint napjainkban.”
– mondta el az ástatást vezető régész, Marcin Krzepkowski
Ajándék a gyerekeknek
A leletek azt mutatják, hogy szokás volt a halottak mellé ajándékokat, kedvenc tárgyaikat elhelyezni, és néhány ilyen, most előkerült tárgy szívfájdító tragédiáról árulkodik: ahogy minden temetőben, itt is nyugszanak egészen apró gyermekek is, legalábbis a régészek erre következtetnek a tárgyak között talált csörgőből, a madár alakú fogantyúval díszített kanálból, és a kis dobozkából, ami egy apró madárformájú játékot rejtett.
Természetesen nem csak a csecsemők urnái mellé tettek ajándékokat, egy sarlót, egy borotvát és gazdagon díszített edényeket is találtak. A motívumokból, amelyek magukat az urnákat díszítik, a régészek úgy vélik, hogy az itt élő emberek elsősorban mezőgazdaságból, valamint szarvasmarha- és kecsketenyésztésből élhettek.
Urnák, madár alakú urna
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!