Május 11. A méltányos kereskedelem világnapja

Május 11. A méltányos kereskedelem világnapja

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Május 11. A méltányos kereskedelem világnapja

A méltányos kereskedelem rendszere 1964 óta létezik. Célja, hogy a fejlett és a fejlődő országok között lévő szakadék csökkenjen, az ne legyen még nagyobb. A hangsúly azon van, hogy a fejlődő országok termelői is megfelelő árat kapjanak termékeikért, ezáltal fejlődhessenek, így nagyobb eséllyel induljanak a nemzetközi versenyben.

Milyen előnyökkel jár?

A termelők szempontjából magasabb jövedelmet és életszínvonalat biztosíthat, mivel hosszú távú kapcsolatokat építhetnek ki. Ebben a témában kiemelt fontosságú a nők egyenjogúsága, a gyermekek védelme, és az emberi jogok tiszteletben tartása. A fogyasztók szempontjából is szerencsés, hiszen jó minőségű termékekhez juthatnak, mert a termelők törekszenek a biotermelésre (központi segítséget kapnak hozzá).

A vásárlók kiállnak a társadalmi igazságosság mellett, miközben fogyasztanak.

A Fair Trade meghatározása

,,A méltányos kereskedelem az a kereskedelmi kapcsolat, amely párbeszéden, tiszteleten alapul, átlátható és nagyobb egyenlőségre törekszik a nemzetközi kereskedelemben. Hozzájárul a fenntarthatósághoz azzal, hogy a hátrányos helyzetű különösen a ,,Dél” termelői számára, jobb kereskedelmi feltételeket kínál és biztosítja alapvető jogaikat.”

A Fair Trade Organisation, FTO feladata, hogy megállapítja a különböző fejlettségi szintekhez tartozó védelmek és kiváltságok szabályait – azaz, például csökkentik a vámokat (melyek azért vannak, hogy adott ország saját piacát megvédjék).

A Fair Trade eredete

Az első kísérletek az ötvenes években történtek Amerikában, ahol leginkább vallási csoportok igyekeztek támogatni a harmadik világban élő közösségeket. A Ten Thousand Villages 1946-ban nekiállt egy fair trade elven alapuló kereskedelmi hálózat kiépítésének, mely leginkább kézműves termékeket forgalmazott, vásárokon, templomokban.

Mára a Fair Trade milliárdos üzletté vált, 2011-ben a világ 120 országában 6,6 milliárd dolláros forgalmat hozott. Dél-Afrikában egy év alatt megháromszorozták ezekre a termékekre költött összeget.
 

Magyarország és a Fair Trade


1995-ben, Pécsett forgalmaztak először fair trade termékeket. Boda Zsolt – a védegylet tagja – volt az első, aki ebben a témában 2001-ben cikket írt. Az első ilyen jellegű üzlet 2006-ban nyílt meg, Treehugger Dan kávézója néven. A név Daniel Swartz környezetvédő, aktivista, íróé, aki Budapesten él.

Az ilyen termékek (leginkább kávé) elterjedése csekély, de nő, köszönhetően a Védegylet munkájának. Partnereik között egyre több a magyar cég.

Védegylet és egyéb szervezetek

A védegylet civil politikai szervezet – ezáltal tud érdekeket képviselni, támogatókat szerezni – melynek egy része a Fair Trade, ami a kávézóval indult. Egyre több bolt teszi ki ezeket a termékeket a polcaira. Jelen vannak fesztiválokon, rendezvényeken és az iskolákban – képzés formájában.  

A magyar fair trade szövetség tagjai: Planet Alapítvány, Rügyecskék Alapítvány, Tudatos Vásárlók Egyesülete, Zöld Fiatalok Egyesület, Védegylet, Útilapu Hálózat.
 

Szervezetek

Tömegével alakulnak ilyen jellegű szervezetek, ilyen az Európai Méltányos Kereskedelmi Egysülés – EFTA, az Alternatív Kereskedelem Nemzetközi Szövetsége – IFAT, Méltányos Kereskedelem Nemzetközi Címkéző Szervezete – FLO, ami a minőségért és címkézésért felelős, illetve az Európai Világbolt Hálózat – NEWS, ami 15 országban 3000 boltot képvisel.  

Bár ez a gondolat több mint fél évszázada működik, sok eredményt tud felmutatni, a törekvés szép és jellemformáló, képtelen lesz idejében megváltoztatni a világot. Példa ez, jó példa az erkölcsi, etikai nevelésre, viszonylag hatékony eszközökkel. Példa arra, hogy az egyénnek tudatosan kell élnie, látva a világot. Sajnos a profitorientáltság nagy, az átlagemberek gondjai egyre inkább a mindennapi megélhetés problémaköre körül mozognak, ez pedig nem segíti az ilyen jellegű törekvéseket.

 

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!