Fájdalmas felismerés: innen tudhatod, hogy mérgezővé vált a kapcsolatod anyukáddal 

Fájdalmas felismerés: innen tudhatod, hogy mérgezővé vált a kapcsolatod anyukáddal 

Címlap / Életmód / Család / Fájdalmas felismerés: innen tudhatod, hogy mérgezővé vált a kapcsolatod anyukáddal 

Az anyaság és a gyermekkori viszonyok sokszor harmonikusak és szeretetteljesek, de sajnos előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a kapcsolatot nem mondhatjuk gyümölcsözőnek.

VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek

A rossz vagy mérgező anya-lánya viszony különösen fájdalmas lehet, hiszen egy olyan emberrel való kapcsolódásod kerülhet válságba, akihez természeténél fogva elszakíthatatlanul mély kötődés fűz.

Az anyai kapcsolat kihívásai

Az anyaság mindig is kemény munka volt, ezt akkor értettem meg igazán, amikor én is anya lettem. Az évek múlásával a kihívások is változnak, néha könnyebb, néha nehezebb ez a szép, de kétségkívül megterhelő feladat.

Azok a készségek, amelyek egy kisgyermek nevelésében hatékonyak voltak, nem feltétlenül működnek jól, amikor a gyermek kamaszkorba lép vagy felnőtté válik, főleg akkor, ha a szülőknek eleve nem volt megfelelő mintájuk vagy maguk is traumákkal küszködnek. Az, hogy egy anya képes legyen alkalmazkodni gyermeke változó igényeihez, elengedhetetlenül fontos a kapcsolat harmóniájának fenntartásához.

Ugyanakkor a személyiség is szerepet játszik abban, hogy milyen könnyen alakul ki egy harmonikus viszony: ha az alapvető vonások nagyon eltérőek, akkor ott a feszültség is óhatatlanul több lesz.

A feszültség és a mérgező kapcsolat közötti különbség

Mielőtt azonnal rávágnád, hogy a te anyukád is mérgezően viszonyul hozzád, tegyük hozzá: nem minden feszültség jelent mérgező kapcsolatot. Akadnak bizonyos életszakaszok, amikor természetes, hogy több a konfliktus anya és lánya között. Ilyen a serdülőkor vagy a fiatal felnőttkor, de más kapcsolódásokban éppen a csecsemőkor a legmegterhelőbb. 

Amikor a kislányok próbálgatják szárnyaikat, és elkezdenek önálló döntéseket hozni, akkor bizony könnyen ellentmondhatnak anyjuk elvárásainak – akkor is, ha nem szánt szándékkal teszik ezt. A feszültség néha elkerülhetetlen, de nem feltétlenül jelent mérgező szintű problémát, főleg, ha a felek képesek nyíltan kommunikálni és közösen dolgozni a megoldásokon. Azonban, amikor ez a feszültség állandósul, és egyoldalúan uralja a kapcsolatot, érdemes megvizsgálni, hogy nem alakult-e ki egy mérgező dinamika.

Anchiy/istockphoto.com

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy ideje határokat szabnod?

Peg Streep – Daughter Detox című könyvében több fontos jelet is meghatároz arra vonatkozóan, amelyek segíthetnek felismerni a mérgező viszonyt:

Lelki terror és büntetés

Ha anyukád úgy reagál a nézeteltérésekre, hogy megpróbál teljesen irányítani vagy valamilyen formában büntet téged (pl. szeretet-és figyelemmegvonás), az komoly probléma. Ez a viselkedés jellemzően serdülőkorban kezdődik, de felnőttkorban is folytatódhat, például úgy, hogy anyukád érzelmi zsarolással próbál rávenni arra, hogy az ő elképzelései szerint dönts és élj.

Viszonzás nélkül

Amikor nincs köztetek valódi párbeszéd, mert anyukád nem hajlandó meghallgatni az érveidet, vagy rendszeresen nevetségessé teszi döntéseidet, az egyértelmű jel arra, hogy nem tisztel téged, mint felnőttet. Az ilyen kapcsolatban nincs helye a konstruktív vitának, ami hosszú távon komoly károkat okozhat és természeten elmérgesítheti a viszonyotokat.

Amikor a döntésed felér egy jellemhibával

Ha anyukád gyakran azt hangoztatja, hogy hibás döntéseid mögött a „rossz természeted” áll, az nemcsak bántó, hanem rendkívül káros is. Az ilyen kritika aláássa az önbizalmadat és önértékelésedet, ami hosszú távon mély sebeket ejthet a lelki egészségeden.

Ha a köztetek levő konfliktust tiszteletlenségként értékeli

Az a szülő, aki minden véleménykülönbséget a tisztelet hiányaként kezel, valójában nem hajlandó elfogadni, hogy gyermeke különálló személyiség, saját véleménnyel és döntésekkel. Ez a hozzáállás gyakran azon alapszik, hogy az „idősebbek mindig bölcsebbek” és korukból adódóan automatikusan a szülőknek van igazuk. Ez a felfogás a valóságban csak a szülői hatalom megőrzését szolgálja, nem járul hozzá egy boldog kapcsolat kialakításához.

Kitagadással való fenyegetőzés

Az egyik legmérgezőbb dolog, amikor anyukád azt várja el, hogy mindenben igazodj az ő elképzeléseihez, ellenkező esetben kitagad, kiközösít a rokonságból, pl. nem hív meg a családi rendezvényekre. Természetesen ez a kapcsolat végét is jelentheti. Az ultimátumok ugyanis nem oldják meg a problémákat, éppen ellenkezőleg: még mélyebbre taszítanak a mérgező dinamikában. 

A határok felállítása és az önállóság megőrzése elengedhetetlen ahhoz, hogy egy egészséges kapcsolatot tudj fenntartani anyukáddal. Azonban ha minden erőfeszítésed ellenére sem javul a helyzet, és a kapcsolat továbbra is mérgező marad, fontolóra kell venned a határszabást és a távolságtartást. A mérgező kapcsolatok felismerése és kezelése fájdalmas és nehéz folyamat, de az önértékelésed és lelki egészséged megőrzése érdekében szükséges lépés lehet. 

Nyitókép: Sean Anthony Eddy/istockphoto.com, Sjo/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!