Amikor alsóneműt veszünk, leginkább azt nézzük, melyik bugyi emeli ki legjobban alakunkat, illetve mennyire szexi az adott darab, pedig más tényezőket is figyelembe kellene vennünk.
Valaki szerencsés és bármilyen anyagú és fazonú bugyit felvehet, míg mások – főleg azok, akik érzékeny bőrrel rendelkeznek az intim tájakon – jobb, ha megválogatják, milyen anyagból készült az alsónemű. A bakteriális fertőzésekre hajlamos nők jobban teszik, ha igyekeznek olyan darabokat viselni, amelyek nem segítik elő a baktériumszaporulatot, amely leginkább sötét és nyirkos helyeken fordul elő.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/5 Anyag, ami lélegzik
A szintetikus anyagok nem engedik lélegezni a bőrt, ezért viszketést, kiütést, érzékenységet, irritációt és bizonyos esetben fertőzést eredményezhetnek. Az ideális választás a 100 százalékos, organikus pamut, de mindenképpen törekedjünk arra, hogy legalább a lágyéki részen pamutból legyen a bugyi.
Ebben az esetben még az egyébként nejlonból, poliészterből és spandexból készült darabok is hüvelybaráttá tehetők.
Lehet bőrbarát anyagból az alsónemű. Ha szűk és bevág, akkor nem lesz kényelmes és ez kidörzsöléshez, benőtt szőrtüszőhöz és érdes bőrhöz vezethet.
Évekig tartogattam a fiókban egy ellenállhatatlanul szexi bugyi-melltartó szettet, amit sosem tudtam viselni, mert a csipke – ami ugyan kétségtelenül szép volt – annyira dörzsölte a bőröm, hogy egy buli alatt kínomban már zsebkendőket tettem a pántok alá. Ezt a fajta mikro-traumát elkerülhetjük a megfelelő méret kiválasztásával.
A tangabugyit sokan tartják egészségtelen viseletnek, de a nőgyógyászok szerint nincs vele gond, amennyiben – a vaginával érintkező helyen – pamutból készül és a megfelelő méretben hordjuk. A tudomány is őket igazolja. Egy 2018-as felmérés szerint a tangát rendszeresen viselő nők nem szenvedtek nagyobb százalékban húgyúti, gombás vagy bakteriális fertőzésektől.
Ami viszont egyértelműen kiderült a felmérésből, az a gyakoribb gombás fertőzések és a nem-pamut anyagú alsónemű viselése közötti szoros összefüggés volt. Edzéshez valóban nem a tanga a legmegfelelőbb viselet a kidörzsölődés miatt, de egy lenge ruha alá tökéletes választás.
Az egyik barátnőm szinte sosem hord bugyit és én emiatt mindig csodabogárnak hittem, hiszen engem iszonyúan feszélyezne, ha nem lenne rajtam alsónemű a hétköznapokban.
Meglepő, de neki lehet igaza, mert a szakemberek szerint nem egészségtelen, ha nem veszünk bugyogót, sőt: mivel így nem áll fenn az irritáció veszélye, illetve a hő és nedvesség sem szorul meg, kifejezetten egészséges választás lehet.
És ez bizony a személyes intim higiéniádra is ugyanúgy áll, mint arra, ahogyan a bugyikat tisztítod. Az intim tájékot mindig elölről hátrafelé töröld, kerüld el a durva szappanokat és a teljesen szükségtelen intim mosakodót. Sportolás után a lehető leghamarabb szabadulj meg az átizzadt, nedves alsóneműtől és a legszerencsésebb, ha a vulvát csak vízzel mosod.
A vaginális pH-érték fontos és ennek egyensúlyát nemcsak az intim törlőkendők vagy mosakodók boríthatják fel. Bizonyos öblítők, illatanyagok, sőt, még a csipke is negatívan befolyásolhatja. Ha kifejezetten érzékeny vagy „ott lent”, ügyelj arra, hogy alsóneműidet festék- és illatanyag nélküli mosószerrel és öblítővel mosd. A nőgyógyászok szerint az éjszakai alváshoz ne vegyünk bugyit, de még az otthoni lustálkodás esetén sem kifejezetten szükséges.