Tipikus párkapcsolati példa a bizalomvesztés. Amennyiben a pár egyik tagja erre valós okot ad, akkor nincs miről beszélni, onnantól már minden azon múlik, hogy miként szeretnének ebből a helyzetből kijönni. Mi nők viszont hajlamosak vagyunk a paranoiánkat a megérzés álarca mögé bújtatni, ezzel elnyomva saját problémáinkat. Kivetítve valaki másra, sokkal könnyebb kiadni magunkból belső bizonytalanságunkat. Leginkább ezt párunk bánhatja, aki sok esetben ártatlan elszenvedője a női önbizalomhiánynak. Súlyos eseteben ez akár paranoiába is átcsaphat.
Mindenki látott, hallott már olyan történeteket, amikor a férfi tényleg csak egy sört szeretett volna inni a haverokkal, vagy eltölteni egy fiús hétvégét csajok nélkül, mégsem tehette meg. Nem, mert tudta, hogy
szakítás, de legalábbis végeláthatatlan hiszti lenne a vége. Úgy meg minek is kockáztatni. Csakhogy ekkor már belül megkezdődnek bizonyos lelki folyamatok, melyek ha először nem is, valamikor a felszínre kerülnek és akkor még nagyobb problémát okozhatnak egy pár életében.
A paranoiát éppen ezért már csírájában el kell fojtani, máskülönben nem éli túl egy párkapcsolat. Amíg a férfi teljes mértékben kiszolgálja érzelmileg a nőt, vagyis teret ad a paranoiának, addig ez a séma folytatódni fog, és míg ő kalitkába zárt kismadárként érzi magát, a nő újabb és újabb visszaigazolást nyer arról, hogy volt alapja téves megérzéseinek. Merthogy egy ártatlan férfi soha nem hagyná magát ilyen szigorú keretek közé szorítani, így a nő joggal gondolhatja, hogy azért tesz eleget kéréseinek, mert vaj van a füle mögött.