VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Gyakran előfordul egy családban, hogy az anya és az apai is a saját módján, a saját elvei szerint nevelné a gyerekeket, és egyikük sem érti, miért lenne jobb a másik fél által javasolt módszer. Pedig ha a gyerek is észreveszi ezt a széthúzást, akár még nehezebben kezelhető probléma is kerekedhet a dologból. Szakértőink segítségével utánajártunk, hogyan lehet összehangolni a különböző szokásokat, és hogy érdemes-e egyik fél javára dönteni a vitás nevelési kérdésekben.
A nevelési stílus
Képzeljük el, hogy milyen lehet egy olyan munkahelyen dolgozni, ahol két főnökünk van, akik különbözőképp várják el tőlünk a teljesítményt, másképpen jutalmaznak és büntetnek. Nincs biztonság, nincs állandóság, nincsenek egyértelmű keretek. Nagyjából így érzi magát egy gyerek, ha a szülők nevelési stílusa különbözik, vélekedett Hermán Noémi, klinikai szakpszichológus, gyermekterapeuta.
„A nevelési stílus nagyjából azt jelenti, hogy mit reagálnak a szülők, ha egy rossz jegyet hoz haza a gyerek, vagy esetleg megüti a testvérét. De nevelési stílus az is, hogy tabletet, vagy mesekönyvet kapjon karácsonyra. Az az érzelmi és viselkedési klíma, ami körülveszi a gyereket a családi mikrokörnyezetében, illetve a saját viselkedésére kapott reakciók mind ide tartoznak. – mondta el a szakértő. A legpregnánsabb példa talán a fegyelem/határok kérdésköre, hiszen nagyon gyakori probléma, hogy a családban az egyik szülő sokkal engedékenyebb, mint a másik. A gyerekekben ez a fajta bizonytalanság – hogy mit szabad, és mit nem – erős szorongást szül, nem beszélve a gyengébbik szülő manipulálásáról, vagy éppen a lázadásról.”