Amikor nem vagy kifejezetten beteg, a tested mégis jelez neked, a háttérben sokféle ok állhat. Lehet, hogy sok a stressz az életedben, vagy valami nincs rendben a munkahelyeden, a párkapcsolatodban. Ám sokszor egyszerűbb dologra kell gondolni, ami könnyen orvosolható – ez pedig az egyes tápanyagok hiánya. Lássuk, mely tüneteknél kell erre is gyanakodnod.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Korpás a hajad
A korpa sokszor csak átmeneti gond, amit megoldhatsz olyan hajápolókkal, amelyeket erre fejlesztettek ki. Előfordulhat azonban, hogy a háttérben gombásodás vagy más betegség húzódik meg. Leggyakrabban azonban a korpásodás a B7-vitamin hiányát jelzi, de alacsony lehet az esszenciális zsírsavak szintje is.
Mit tehetsz?
Válassz olyan hajápolókat, amelyek segítenek a korpa ellen. Emellett azonban fontos, hogy a táplálkozásoddal biztosítsd a hiányzó tápanyagok pótlását. Fogyassz dió- és mogyoróféléket, élesztőt, tojást, ezekben sok a biotin, vagyis a B7-vitamin. Az esszenciális zsírsavakat halak fogyasztásával tudod emelni. Jó választás pl. a lazac és a makréla.
Ez a tünet sajnos komoly betegséget is jelezhet, például pajzsmirigy-problémát. Természetesen ezt ki kell vizsgálni. Első körben azonban gondolhatsz arra is, hogy az omega-zsírsavakból van hiányod. Főleg az omega-6 zsírsavak hiánya okozhat ilyen tünetet. Ahogy az omega-3 zsírsavakat, úgy az omega-6 zsírsavakat sem tudja a szervezet előállítani, ezért táplálkozás útján kell biztosítani.
Mit tehetsz?
Olyan élelmiszereket fogyassz, amelyek omega-6 zsírsavakat tartalmaznak. Nagyobb mennyiség található a tökmagban, a mogyoróban és az olajos magvak többségében is. A repce- és az olívaolaj, a kukorica, az avokádó, a tojás, a szója, a mák is tartalmazza.
A fejfájás tipikusan olyan tünet, ami a stressz és a feszültség levezetésével is összefügg. Ha nem tudod feldolgozni, levezetni a stresszt, könnyen alakulhat ki erős fejfájás. Azonban nem mindig ez húzódik a háttérben, sokszor hiányprobléma áll. Fejfájást okozhat ugyanis a B6-, a B12-vitamin és a magnézium hiánya is.
Mit tehetsz?
A magnézium pótlása szájon át nem olyan hatékony. Ez az ásványi anyag sokkal jobban szívódik fel a bőrödön át. Fürdősóval például kiválóan segíthetsz ezen. Természetesen szájon át is pótolhatod magnéziumkészítményekkel. A B6- és a B12-vitaminok pótlását megoldhatod a táplálkozásoddal is. Fogyassz májat, húst, száraz hüvelyeseket, tejtermékeket, élesztőt és tojást, de a kukorica és a különböző zöldségfélék is tartalmazzák ezt a két vitamint.
Ha egy nőnek hullik a haja, az biztos, hogy hatalmas pánik uralkodik el rajta. Azon kívül, hogy esztétikailag is problémát jelent, biztos lehetsz benne, hogy valamilyen hiánybetegség áll a háttérben. Természetesen, ha nagyon hullik a hajad, orvoshoz kell fordulni, hogy mielőbb kiderüljön, mi okozza. Lehet ugyanis pajzsmirigyprobléma, okozhatja a menopauza alatti hormonváltozás, vagy jelentkezhet egyes gyógyszerek mellékhatásaként is. De ezeken túl gyanakodnod kell arra, hogy a szervezetedben alacsony a vas és a C-vitamin szintje.
Mit tehetsz?
A vas jelen van a zöld leveles zöldségekben, de a felszívódása, hasznosulása nem olyan jó, mint a vörös húsokban található vasé. Fogyassz néha vörös húst is, ha pedig vega vagy, akkor minél több zöld leveles zöldséget. C-vitamin nagy mennyiségben van a savanyúkáposztában, a paprikában és a homoktövisben is.
Gyakori bőrprobléma az akné, sokakat érint felnőtt korban is. Az eltömődött pórusok miatt alakul ki. Ilyenkor a faggyú nem távozik a bőr felszínére, hogy ott védőbevonatot képezzen, hanem a bőrben maradva gyulladást okoz. Ha aknés a bőröd, gondolhatsz arra is, hogy cinkhiányod van. A cink hatással van az anyagcserefolyamatokra és a hormonrendszerre is.
Mit tehetsz?
Használ a bőrödnek megfelelő kozmetikumokat, és igyekezz pótolni a szervezetedben a cinket. Sok cink van a hüvelyesekben, a tojásban, a húsfélékben, a tejtermékekben és a tenger gyümölcseiben. Fogyassz ezekből minél többet.
A hangulatingadozásokat, rossz hangulatot nagyon sok minden okozhatja, ez akár egy külön írás témája is lehetne. Sokszor nem veszünk róla tudomást, hiszen annyi minden másra kell figyelni. Ha rossz a hangulatod, előfordulhat, hogy B- vagy D-vitamin hiányod van, esetleg a magnézium szintje alacsony.
Mit tehetsz?
Fontos, hogy szakíts időt magadra, és csinálj olyan dolgokat, amelyek feltöltenek. Ha nehéz ilyet találnod, írj listát azokról a tevékenységekről, amelyek örömöt okoznak számodra. Emellett fogyassz sok-sok quinoát, avokádót, zöldbabot és lazacot.
Az ízületi fájdalmak mellett nem szabad elmenni, hiszen állhat a háttérben gyulladás, valamilyen kopás, ezek kezelése pedig eltérő. Ugyanakkor gondolhatsz arra is, hogy magnéziumból, nátriumból, kalciumból kevés van a szervezetedben, és a B1-, valamint a D-vitamin szintje is alacsony.
Mit tehetsz?
Természetesen fordulj orvoshoz, hiszen komoly betegség is állhat az ízületi fájdalom hátterében. Ugyanakkor segíthetsz a táplálkozásoddal is. A chiamag például nagyon jót tesz, ahogy a diófélék is. Magnéziumpótlásra válassz jól felszívódó készítményt. Fogyassz sok halat, főleg a pisztráng jó választás.
A tápanyagok hiánya nagyon sok mindent befolyásol az egészségi állapotodban, ezért ha a fenti tüneteket tapasztalod, érdemes először orvoshoz fordulnod. A betegségek korai felismerése ugyanis a legtöbb esetben szavatolja a kezelés sikerét.