Ha te is a fülbe behelyezhető fülhallgatók híve vagy, az orvosszakértők egy hasznos tanács betartását javasolják, hogy hosszú távon is hozzájárulj az agy egészségének megőrzéséhez.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Rákot okozhat a sugárzás?
Az utóbbi időben egyre több videó köröz a közösségi médiában, ami a vezeték nélküli fülhallgatók és az agydaganat kialakulása közötti összefüggésre hívja fel a figyelmet. De vajon mennyi valóságalapjuk van ezeknek?
Vannak tudományos kutatások arra vonatkozóan, hogy összefüggés lehet a vezeték nélküli fülhallgatók által használt rádiófrekvenciás sugárzásnak (RFR) való kitettség és a rák között, bár bizonyíték ezt egyelőre nem támasztja alá. Az USA-beli Országos Toxikológiai Program 2020-as rágcsálóvizsgálata bizonyítékot talált a rosszindulatú szívdaganatokkal, valamint az agyban és a mellékvesékben előforduló rosszindulatú daganatokkal való összefüggésre az RFR-nek kitett patkányok körében.
„Ugyanakkor nem árt tudni, hogy az alacsony kockázat nem egyenlő azzal, hogy nincs kockázat” – mondja dr. Naveed Wagl, a Pacific Brain Tumor Center neuro-onkológusa. Az, hogy te személyesen mekkora sugárzásnak vagy kitéve vezeték nélküli eszközeidtől több tényezőtől függ. Például, hogy mennyi ideig használod őket, milyen közel helyezkednek el a fejedhez, és milyen típusú eszközt használ.
Dr. Wagle azt mondja, hogy mérlegelnie kell személyes kockázati profilodat a különböző ráktípusok tekintetében. A családi anamnézist, a testsúlyt, az étrendet, a testmozgást, a betegségeket és a rák egyéb ismert kockázati tényezőit is figyelembe kell venni.