Minden nap használjuk, sokunknak szinte folyamatosan a kezében van a mobiltelefon. Naivitás lenne azt hinni, hogy semmilyen kosz, baktérium vagy kórokozó nem telepszik meg rajta, amit természetesen mi viszünk fel a kezünkkel, vagy éppen az adott közeggel, ahol tároljuk. A koronavírus járvánnyal még inkább hangsúlyossá vált a kórokozók elleni hatékony védelem a fertőzések és betegségek megelőzésének érdekében. Így egyértelmű, hogy érdemes gyakran tisztítani a mobilunkat, de az persze már nem mindegy, hogy ezt mivel tesszük! Nézzük meg, hogy milyen tisztító eszközöket vethetünk be, és melyek azok a szerek, amelyeket ne használjunk, mert komoly kárt tehetünk velük a telefonban. (x)
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Baktériumok, kórokozók a mobilon
Valljuk be, hogy a telefonunk tisztítása kevésbé fontos a napi teendők között, pedig a higiéniai tanácsokat, ajánlásokat nem csak járványok esetén kellene betartani, hanem mindennapjaink részévé kellene tenni. Főként, ha olyan mindennap használatos eszközökről van szó, amiket állandóan kézbe veszünk, az arcunkhoz emelünk, vagy éppen különféle helyeken tárolunk, mint például a táskánk, vagy éppen egy kávézó asztala és még sorolhatnánk.
Azt megállapíthatjuk, hogy a mobiltelefonok széles körű, mindennapos használata mára elterjedté vált, annyira, hogy szinte állandóan a kezünkben van. Mégis, az alapos tisztítás ritkán jut az eszünkbe, pedig az elmúlt évtizedben végzett felmérések egyöntetűen arra jutottak, hogy a telefonunk több baktériumnak, kórokozónak ad otthont, mint bármely más használati eszközünk. Csakhogy egy példát említsünk a káros Escherichia coli baktérium, amely a gyomorfertőzéses és ételmérgezéses megbetegedésekkel hozható összefüggésbe, bizony rendkívül sok telefonon megtalálható. És ez csupán egy a megannyi kórokozó közül, amelyek megtelepedhetnek rajta. Tehát egyértelmű, hogy jóval több figyelmet kellene a mobilunk tisztántartására fordítani, ezért nem árt ha tudjuk, hogyan és mivel lehet ezt hatékonyan és biztonságosan megtenni.
Hogyan és mivel tisztítsuk a mobilunkat?
Egyes készülékek tulajdonosai talán merészebben használhatnak vizes törlőkendőt, de nekik sem kell azt eláztatni, elegendő ha épp csak benedvesítjük. A törlőkendő anyaga sem mindegy: semmiképpen se válasszunk papírt, a tisztításhoz a legmegfelelőbb a kijelzők ápolására készült mikroszálas anyag. Ma már kapható kifejezetten kijelzőkhöz készült tisztítóanyag is. Lényeges, hogy tisztítás előtt mindenképpen kapcsoljuk ki a készüléket! Ha végeztünk a művelettel és óvatosan letöröltük, ne feledkezzünk meg a tokról sem. A telefontok ugyanis, nemcsak a divat, hanem a védelmi funkció miatt is fontos, hiszen óvja telefonunkat a karcolódástól, ütéstől, leesés okozta traumáktól. Szilikon és műanyag telefontok tisztítása többnyire a legegyszerűbb. A legfontosabb, hogy óvatosan tisztítsuk meg a tokokat, hogy ne karcolódjon meg a felületük. Amennyiben műanyagból, szilikonból készült tokunk van, akkor szappanos vízzel is átmoshatjuk, majd töröljük tisztára. Például, a bőr telefontokok gyönyörűek, rendkívül elegánsak és divatosak is, ugyanakkor több odafigyelést igényelnek az ápolás, tisztítás terén. Puha ronggyal, bőrápoló szerrel tisztítsuk sose tegyük ki magas hőnek, napsütésnek, mert az károsíthatja az anyagot. Ha kényesebb anyagról van szó, ajánlott utána nézni a gyártó, forgalmazó által javasolt tisztítási módszernek, vagy kérdezzünk meg egy szakembert.
Mikor forduljunk szervizhez?
Jobb, ha profikhoz fordulunk, amennyiben bizonytalanok vagyunk mobilunk tisztításával kapcsolatban, főleg, ha készülékünk belsejét, alkatrészeit is szeretnénk kitisztíttatni. Akkor is jó, ha szervíz segítségét kérjük, ha mobilunkat nagyobb mennyiségű víz érte, vagy netán vízbe ejtettük. Jobb, ha nem kísérletezünk házi módszerekkel, szerviz esetén biztosak lehetünk abban, hogy telefonunk megfelelő kezekben van és alapos tisztításon esik át. A hozzáértő profi szakemberek és a speciális eszközpark amivel rendelkeznek, biztosítja számunkra, hogy a tisztítási folyamat precíz és megbízható legyen
Hogyan ne tisztítsuk a mobilunkat?
Ha már átbeszéltük a megfelelő tisztítási folyamatokat, akkor érdemes pár szót ejteni a tiltólistás tisztítószerekről és módszerekről is. Egyes szakmai ajánlások szerint messziről kerülendő minden, a háztartásban általánosan használatos tisztítószer, vegyszer! Ilyenek például az üvegtisztító folyadék, az ammóniát vagy hidrogénperoxidot tartalmazó szerek, sőt az antibakteriális törlőkendőket sem tartják ideálisnak. Pedig milyen praktikus lenne csak kivenni egyet a csomagból és áttörölni vele a telefonunkat. Noha nagy lehet a kísértés, ne tegyük! Ugyanis ezek az anyagok nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a kijelző úgynevezett oleofobikus bevonatát is, amely egy zsír- és víztaszító réteg. Arra hivatott, hogy a kezünkről a telefonra átkerülő zsír, vagy az esőcseppek ellen nyújtson védelmet. A csatlakozók tisztítása esetében kézenfekvő megoldásnak tűnhet a sűrített levegős portalanító spray, vagy a porszívó. Ezeket azonban gyorsan felejtsük el, mert könnyedén elmozdíthatják a mobilunkban található alkatrészeket.