Változókor és hőhullámok – hogyan enyhítheted a forróságot?

Változókor és hőhullámok – hogyan enyhítheted a forróságot?

Címlap / Életmód / Egészség / Változókor és hőhullámok – hogyan enyhítheted a forróságot?

A hőhullám világszerte a leggyakoribb tünetnek számít a menopauzán áteső nők körében, illetve az azt megelőző, akár tíz éven át is elhúzódó úgynevezett perimenopauza idején. Az érintettek több mint kétharmada átéli a hirtelen jelentkező „te jó ég, megsülök!” állapotot. Ennek vesszük most sorra az okát és a súlyosbító tényezőit.

Mi az a hőhullám?

Forróságérzet, ami egyik pillanatról a másikra tör az emberre. Égő arcpír és verejtékezés is járhat vele.

Közvetlen kiváltó oka egyelőre ismeretlen, ugyanakkor szinte biztos, hogy a vérkeringésben beálló változás eredményezi.

Akkor beszélünk hőhullámról, amikor a bőrfelszín közelében elhelyezkedő hajszálerek kitágulnak, mert jelzést kapnak az idegrendszer felől, hogy le kell hűteni a testet.

Az ilyenkor bekövetkező izzadás is ezt a célt szolgálja. Vannak, akiknél szapora pulzus, esetleg hidegrázás is jelentkezik. A verejtékezős hőhullámok éjszaka is lecsaphatnak, jelentősen megnehezítve a pihentető alvást.

Érdekesség, hogy az angol nyelvben két szót is használnak a hőhullámra: a „hot flush” annyival több a „hot flash”-nél, hogy arc- és nyakpír is jár vele.

Meddig tart?

Mivel maga a menopauza a hormonális rendszerben beálló változás, és most azokról a hőhullámokról beszélünk, amelyek ennek a tüneteként jelentkeznek, ezért kijelenthetjük: a válasz egyénenként változó.

Vannak, akik csupán néhány alkalommal tapasztalják meg ezt a kellemetlenséget, míg másoknál a változókor után is előjön időről időre.

Általánosságban elmondható, hogy a hőhullámok egyre enyhébbek lesznek az idő múlásával. Szerencsére sokaknál úgy múlik el, „mintha elvágták volna”.

Amennyiben úgy érzed, hogy nálad már túl régóta fennállnak, és rontják az életminőségedet, egyeztess az orvosoddal a lehetséges kezelési módokat illetően!

Így tudod enyhíteni

Noha a klimaxszal járó hőhullámokat jó eséllyel nem tudod teljes mértékben elkerülni, bizonyos rizikófaktorok elkerülésével sokat tehetsz a kellemetlenségek csillapításáért.

Törekedj rá, hogy minél kevesebb stressz érjen, lehetőleg iktasd ki a koffeint, az alkoholt és a fűszeres ételeket, ne hordj nagyon szoros ruházatot, ne tartózkodj túlzottan meleg környezetben, a dohányzásnak pedig még a passzív formájától is tartsd távol magad!

A néhány fokkal hűvösebb hálószoba, a hasi mélylégzést elősegítő gyakorlatok elsajátítása, a napi testmozgás és a hűtött párna sokat segíthet a hőhullám elleni harcban.

Hormonterápia

A hőhullám mellett hangulatingadozás és hüvelyszárazság is kínozhat a menopauza idején.

Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hogy megbirkózz ezekkel, egyeztess a dokival a hormonterápiás lehetőségekről.

Az ilyen kezelés célja, hogy egy ideig mesterségesen – többnyire tabletta útján – bekerüljenek a szervezetedbe azok a hormonok, amelyeknek a termelése leállt a változókor során.

Tartsd észben, hogy a hormonterápia végeztével lehet, hogy visszatérnek a tünetek!

A rövidtávú kezelés növelheti a vérrögképződés és az epehólyag-gyulladás kockázatát. 

Más gyógyszerek és étrend-kiegészítők

Fontos, hogy más elven működő, akár vény nélkül kapható szerek használatáról is konzultálj az orvosoddal!

Ebbe a kategóriába tartoznak a különböző B-vitaminokat tartalmazó pirulák, az E-vitaminos tabletták, valamint az ibuprofén hatóanyagú gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók.

A gyógynövények, illetve kivonataik közül a poloskafű, a lenmag, a vöröshere, jamgyökér, ginzeng és az orbáncfű lehet a barátod.

A csontsűrűség-változás miatt a kalcium- és D-vitamin pótlásról se feledkezz meg! 

Ne feledd, hogy kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres testmozgással bármilyen életkorban és –helyzetben rengeteget tehetsz az egészségért, a jó közérzetért!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!