A kor nemcsak az arcunkon látszik meg, mindenhol öregszünk, csak amíg az arcunkon minden nap vizsgálgatjuk a szaporodó ráncokat, addig „ott lent” már kevésbé vizsgálódunk.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Ahogy minden nő, úgy minden vagina is más és más, de – ahogy az egész testünk – a „kelyhünk” is változik az évek haladtával. A legnagyobb átalakulásokat a szülés és a menopauza okozza, de nézzük, maguk az évek milyen fizikai változásokat idéznek elő.
Harmincas éveidben
Ha fogamzásgátló tablettát szedsz – vagy szedtél egy ideig a húszas éveidben – a vaginád szárazabbá válhat már ebben az életkorban. Az orvosok szerint ez azért lehet, mert a gyógyszer nem engedi, hogy ovulálj és emiatt nem termel annyi természetes „síkosítót” a szervezet a menstruáció alatt. A tabletta az androgén nevű férfi nemi hormon termelését is blokkolja – ami kis mennyiségben jelen van az egészséges női szervezetben is, a petefészek és a mellékvese termeli – így ez is okozhatja a vagina szárazságát. Ugyanakkor ez egyénenként változhat, nem mindenki tapasztal ilyen tüneteket.
A terhesség nagy hatással van a vaginára: a méh görögdinnye nagyságúra nő, a hirtelen megnövekedett súly pedig egyeseknél látható visszereket is okozhat a nemi szerven.
A terhesség alatt termelt hormonok megváltoztathatják a vulva színét is, sötétebb árnyalatúvá. Aki nem császármetszéssel szül, annak vaginája természetesen kitágul, azonban szerencsére a női nemi szerv egy nagyon szívós és elasztikus testrész, így körülbelül hat hét után visszanyeri eredeti formáját.
