Így lehet kisgyermekkel is élményekkel teli az utazás az egész család számára utazó blogger szerint

Így lehet kisgyermekkel is élményekkel teli az utazás az egész család számára utazó blogger szerint

Címlap / Életmód / Család / Így lehet kisgyermekkel is élményekkel teli az utazás az egész család számára utazó blogger szerint

A szülővé válás még a legegyszerűbb dolgok tekintetében is új kérdéseket ébreszthet bennünk, és teljesen természetes, hogy egy kisgyermek érkezésével jelentősen megváltozik az életünk. Azonban ez nem jelenti azt, hogy mindent másként kellene csinálnunk, mint előtte, sőt!

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Kerékgyártó Zsófi utazási tanácsadó és utazó blogger férjével például már kislányuk első születésnapja előtt sok szép helyre eljutott, és abszolút nem bánták meg, hogy viszonylag hamar útnak indultak.

Zsófi a világ számos pontján járt már – eddig összesen 70 országban -, az élete alapvető része az utazás, mostanra pedig anyukaként is sokszor útra kelt. Így biztos voltam benne, hogy ha arról van szó, hogyan lehet kisgyermekkel is élményekkel teli az utazás, akkor ő remek tanácsokat tud adni.

Saját kétségeiről és mindazokról a dolgokról is mesélt, amelyek nekik már beváltak, és természetesen a kisgyermekes úti célok ajánlása sem maradt el.

Melyek voltak a legnagyobb utazással kapcsolatos kétségeid, amikor anyuka lettél?

A kislányunk érkezése előtt legjobban amiatt izgultam, hogy vajon mennyire fogunk tudni a jövőben is útra kelni, hiszen utazási tanácsadóként ez is a mindennapjaim része volt, hogy korábban szinte folyamatosan úton voltam. 

Sokat foglalkoztatott, hogy vajon jó lesz-e neki, ha alkalmanként kimozdítjuk a már megszokott környezetéből és új helyeket fedezünk fel immáron hármasban, vajon a szállások megfelelőek lesznek-e számára, felborul-e a napi rutinja az új környezet és esetleges napközbeni jövés-menés miatt, milyen egészségügyi kockázatokra kell majd figyelnem? Ezek a kétségek teljesen természetesek, és rá kellett jönnöm, hogy a születésével nem szorult háttérbe az utazás, inkább csak át kellett alakítani az utazási szokásainkat. 

Fotó: @travelandhike.hu

Míg korábban például rengeteget repültem és simán bevállaltam akár hosszabb átszállási időket is egy-egy repülőút során a kedvezőbb ár miatt. Például így jutottam el Hawaii-ra is, hogy Milánó-New York-Honolulu vonalra szólt a jegyem, így mindkét nagyvárosban bő fél napom volt a csatlakozások között. Most, a kislányunkkal, ha repülésről van szó, egyelőre csak közvetlen járatokban gondolkodunk, illetve előtérbe kerültek az autós úti célok.

Fotó: @travelandhike.hu

Mennyi idős volt a kislányotok, amikor először utaztatok együtt, és mi volt az úti célotok?

2 hónapos korában jártunk először a Balatonon, ami 2 órás autóútra van az otthonunktól. Ez volt az első hosszabb autózásunk vele, amit remekül bírt, hiszen végigaludta az utat. Ezt követően már mi is bátrabban mertünk vele elindulni és egyre messzebbre utaztunk kezdetben inkább csak autóval. Így jutottunk el 3 hónaposan a Magas-Tátrába, 5 és 7 hónaposan Horvátországba, majd pedig 9 hónaposan egy körutazást csináltunk vele Ausztriában, a Dolomitokban és Németországban. 

Fotó: @travelandhike.hu

Hogy látod, az első években maximum milyen messzi úti célokkal érdemes próbálkozni?

Utólag visszagondolva amíg nem kezd el kúszni-mászni egy baba, talán addig a legegyszerűbb vele utazni, mivel ott még nincs nagy mozgásigénye és tényleg csak a szüleire van szüksége, bárhol is legyen a nagyvilágban. Például ha jön a foga az ugyanúgy fog neki fájni otthon is, mintha egy távoli országban lenne, viszont szülőként abszolút feltöltő tud lenni egy kis környezetváltozás. 

Fotó: @travelandhike.hu

Ha a szülő boldog és kiegyensúlyozott, akkor a gyermek is az lesz, így azt mondanám, hogy a távolságot tekintve teljesen az adott szülőn múlik, hogy neki mi a komfortos egy ilyen pici gyermekkel, be meri-e vállalni akár a repülést vagy inkább az autós utazásokat részesíti előnyben, ahogy mi is tettük kezdetben. 

Fotó: @travelandhike.hu

Én a fokozatosságot emelném ki, ahogy mi is csináltuk, azaz egyre inkább növelni az utazások távolságát figyelembe véve a gyermek igényeit. Sok példát láthatunk manapság már itthon is, hogy egyre messzebb repülnek pár hónapos gyermekkel, úgyhogy én is azt gondolom, ez egyáltalán nem lehetetlen feladat, ha rugalmas az ember az út során és mindent alaposan megtervez előre.

Mely úti célokat javasolnád azoknak, akik az aktívabb, túrázós nyaralás hívei?

A kislányunk érkezésével a túrázás szerelmese lettem, így ez alapján tervezem már meg a saját utazásainkat is, hogy hol van erre lehetőség, mert ez az a hobbi, ami teljesen kikapcsol. Ha nem szeretne az ember sok-sok órát autózni, akkor itthon az Országos Kéktúra egyes szakaszainak a bejárása jó alternatíva lehet. Tavaly ősszel például a Balaton-felvidéki Kéktúrát jártam végig a maga 102 km-ével (ez nem azonos az Országos Kéktúra balatoni szakaszával), amelynél kislányom és a férjem is csatlakozott hozzám egy részén. 

Fotó: @travelandhike.hu

Ha pedig külföldi túrákban gondolkodik az ember, akkor Szlovákia, Szlovénia és Ausztria mindig jó választás itt a közelben. Annak idején a kislányommal a pocakomban másztam fel például az Olpererhüttéhez és a panoráma hídhoz, ami azóta is az egyik kedvenc túrám Ausztriában, illetve a születése után vele együtt jártam először a Magas-Tátrában, ami szintén lenyűgözött. 

Ha repülős utazásról van szó, akkor Madeira az, ami teljesen levett a lábamról a természeti szépségével és levada túráival. Itt is hármasban jártunk a másfél éves kislányunkkal, aki nagyrészt még a hordozóban ülve volt partnerünk a kint töltött 11 nap alatt, hogy rengeteg csodás közös élménnyel gazdagodjunk. 

De ami nálam az abszolút két befutó, igaz picit távolabb van már autóval, az Észak-Olaszország, azon belül is a Dolomitok – most jártunk ott 5. alkalommal – illetve Svájc.

Egyszerűen mikor ott vagyok a hegyek között, olyan érzés fog el, mintha mindig is itt éltem volna, és jól ismerném ezeket a túrahelyeket már, így biztosan nem ez volt az utolsó alkalom, hogy ezen a részen jártunk, mert egy élet is kevés lenne szerintem végigjárni a rengeteg csodálatos és izgalmas túraútvonalat.

Fotó: @travelandhike.hu

Mik azok a dolgok, amiket te minden családi utazásotokra becsomagolsz?

Azokat a játékokat, amikkel éppen aktuálisan szeret játszani a kislányom belecsempészve 1-2 újat is, hogy az újdonság ereje is lekösse mondjuk a repülőút/autózás alatt, illetve mesekönyveket, mert ha tehetné, egész nap csak a meséket hallgatná, amiket felolvasok neki. Ezen kívül van egy orvosi neszesszer előre összekészítve, amiben alap gyógyszerek vannak megfázásra és lázra, hiszen sosem lehet tudni, mikor lesz rájuk szükség.

Fotó: @travelandhike.hu

Ha csak az egyik szülő tud éppen elutazni, akkor is ajánlanád a kisgyermekkel való nyaralást, túrázást?

Igen, nálunk többször is előfordult már, hogy kettesben utaztam el a kislányommal, mert a férjem épp nem tudott hozzánk csatlakozni, de ez nem tántorított el és szuper élményekkel gazdagodtunk így is. A legutóbbi svájci utazásnál is az első 3 napot kettesben töltöttük a kislányommal, mert mi kimentünk előre repülővel, és később tudott csak utánunk jönni a férjem autóval. 

Fotó: @travelandhike.hu

Ez idő alatt sem unatkoztunk, rengeteg közös kirándulást és túrát csináltunk együtt: voltunk például a Rigi, Stanserhorn és Stoos csúcsoknál különleges felvonókkal és elképesztő panorámájú fogaskerekű vasúttal, jártunk továbbá a híres Grindelwald First kilátónál, ahonnan tettünk egy túrát a gyönyörű Bachalpseehez, valamint a festői Lauterbrunnen települését is felkerestük, mindezt 2,5 nap alatt.

Mit tanácsolnál azoknak, akik amiatt aggódnak, hogy szülőként kevesebb idejük lesz a kikapcsolódásra, utazásra?

Sokan aggódnak amiatt, hogy a gyerekek érkezésével kevesebb idejük lesz a kikapcsolódásra és utazásra. Azonban megfelelő tervezéssel és hozzáállással a családi nyaralás is lehet örömteli és pihentető, valamint megéri a befektetett energiát, mivel csodálatos közös élményeket és emlékeket teremtenek. 

Íme néhány tanács, amit ha megfogadsz, akkor máris könnyebb és pihentetőbb lesz egy-egy közös utazás: 

  • Az előzetes tervezés kulcsfontosságú. Készíts részletes utazási tervet, amely figyelembe veszi a gyerekek igényeit és érdeklődését. Ez magában foglalhatja az útvonalak megtervezését, a szállások előre lefoglalását, valamint a programok összeállítását.
  • Válassz olyan úti célokat, amelyek kifejezetten gyerekbarátok. Sok hely kínál olyan szolgáltatásokat és programokat, amelyek a gyerekek szórakoztatását és kényelmét szolgálják.
  • Légy rugalmas a terveiddel kapcsolatban. Gyerekekkel utazva előfordulhatnak váratlan helyzetek, ezért fontos, hogy nyitott legyél a változtatásokra és alkalmazkodj az aktuális körülményekhez.
  • Ha a gyerekek még nagyon kicsik, kezdd kisebb, rövidebb utazásokkal. Ez segít megszokni az utazást, és a szülők is megtanulják, hogyan kezeljék a gyerekekkel való utazás kihívásait.
  • Találj ki olyan programokat, amelyeket a gyerekek is élveznek, de a szülőknek is kikapcsolódást nyújtanak. Ilyen lehet egy közös túra, egy állatkerti látogatás vagy egy családi piknik.
  • Ha lehetséges, utazzatok más családtagokkal vagy barátokkal, akik segíthetnek a gyerekek felügyeletében. Így több időt tudtok kettesben tölteni, ami szintén fontos a kikapcsolódáshoz.
  • Fontos, hogy ne állíts túl magas elvárásokat. Az utazás gyerekekkel más jellegű élmény, mint kettesben, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne élvezetes és emlékezetes.
  • Az utazás során mindig lesznek kihívások, de a pozitív hozzáállás segít áthidalni ezeket. Próbáld meg minden helyzetből a legjobbat kihozni és élvezni a közös időt a családdal!
Fotó: @travelandhike.hu

Tapasztalataid szerint milyen élményekkel és tudással gazdagodhatnak a gyerekek, ha már egészen kiskoruktól fogva utaznak, világot látnak? 

Véleményem szerint nagyban hozzájárul a személyiségük és több készség fejlődéséhez is, ha már egészen kiskoruktól fogva világot látnak. Ezt a saját bőrünkön is tapasztaljuk, mert nagyon nyitott és könnyen barátkozó már most a kislányunk. 

Mikor pár hete a Dolomitokban egy családi farmon aludtunk, ahol 3 pici gyermeke volt a szállásadónak és az egyikőjükkel pont egykorú volt Lili, egyből megvolt kettejük között a közös hang a nyelvi különbségek ellenére is, és teljesen jól megértették egymást, mindenki határozottan magyarázott a saját nyelvén. 

Fotó: @travelandhike.hu

Tehát utazások alatt a gyerekek más nyelvekkel is találkozhatnak, ami ösztönzi a nyelvtanulást és fejleszti a kommunikációs készségüket. Szuper dolog már most látni, hogy milyen gyorsan tanulják meg az új szavakat és építik be a mindennapi szóhasználatba.

Továbbá a különböző kultúrák megismerése segít a gyerekeknek megérteni és tisztelni a sokszínűséget, mely hozzájárul a nyitott gondolkodás és tolerancia kialakulásához. 

Fotó: @travelandhike.hu

A különféle történelmi helyszínek és természeti csodák meglátogatása révén a gyerekek élményszerűen tanulhatnak a történelemről és földrajzról. Az utazások alatt fejlődhet még az alkalmazkodóképességük, ugyanis egy-egy váratlan helyzet fejleszti a problémamegoldó készségüket, nem beszélve arról, hogy az új környezet és szituáció erősíti a gyermekek önbizalmát és önállóságát, mivel gyakran kell új helyzetekhez alkalmazkodniuk. 

Fotó: @travelandhike.hu

Mindemellett nem szabad megfeledkezni az empátiáról és együttérzésről sem, hiszen ezek a képességek is fejlődhetnek az eltérő emberekkel való találkozások során. Illetve az új helyek és emberek megismerése fejleszti a gyerekek kreativitását, ami hosszú távon is előnyös lehet a tanulás és az élet más területein is. Úgy gondolom, hogy az utazás során szerzett élmények, kalandok, valamint felfedezések a gyerekek szellemi és érzelmi fejlődéséhez egyaránt hozzájárulnak, nem beszélve arról, hogy boldog emlékekkel töltik meg a gyerekkorukat.

Nyitófotó: @travelandhike.hu

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!