Terített asztal, meghitt családi pillanatok és egy könyörgő szempár. Az ünnepekkor még nehezebb megállni, hogy ne adj egy-két falatot a kutyádnak vagy a macskádnak is a karácsonyi fogásokból, de hiába cselekszel szeretettel, ami neked mennyei finomság, az kis kedvencedet akár komolyan meg is betegítheti.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Sült pulyka
A sült hús illata csábítóan hathat a kis kedvencekre, és azt gondolhatod, néhány falatból biztosan nem lesz baj, hiszen ezek az állatok eleve húsevőek.
Ez igaz is, és tény, hogy a jól átsütött – és mindenképpen csont nélküli! – hús elvileg nem is okozhat nekik bajt, de mi, emberek nem éppen úgy táplálkozunk, ahogyan a természetben, vadon élő állatok.
A húsok ízesítéséhez használt olajok, fűszerek és pácok emésztésére nincs felkészülve az állatok gyomra, ezért a sült hús könnyen ételmérgezést okozhat kedvencednél.
Mindegy, hogy szárított, pirított vagy főtt, ha van hagyma az ételben, semmi esetre se adj belőle a kutyádnak és a cicádnak sem, mert ez számukra mérgező! A bajt a hagyma egyik vegyülete, az úgynevezett N-propil-diszulfid okozza.
Ez a toxin oxidatív károsodást okozhat a kutyák vörös vérsejtjeiben azzal, hogy meggátolja az oxigénmolekulákkal való kötődésüket.
Ez egyrészt nagyon megnehezíti az állat testének oxigénellátását, másrészt a szervezet úgy gondolhatja, hogy a vörös vérsejtek idegen anyagok, és elkezdheti megtámadni őket.
A következmények akár végzetesek is lehetnek – és ugyanez igaz a cicádra is.
Bár az utóbbi években elég sokat lehet hallani róla, szerintünk nem lehet elégszer hangsúlyozni.
A csokoládé súlyosan mérgező lehet a kutyádra vagy a cicádra a benne lévő, koffeinhez hasonló összetevő, a teobromin miatt.
Ha „csak” hányással és hasmenéssel megússzátok a dolgot, még szerencsétek volt, de a teobromin akár rohamokat és szélsőséges esetben halált is okozhat a házi kedvenceknél, szóval, bármennyire könyörög is érte, ha igazán szereted a kutyádat vagy cicádat, nem adsz neki a szaloncukorból.
Bár önmagában nem feltétlenül esszük ilyenkor sem, sok ünnepi étel összetevője a nyers tojás – elég csak a cukrozott tojáshabra vagy a még sütés előtt álló tésztákra gondolni.
De amiben nyers tojás van, azt semmiképpen sem tanácsos fogyasztani, még akkor sem, ha csak a keveréshez használt kanálról nyalakodnád le a maradékot, hiszen szalmonellával vagy E-colival is megfertőződhetsz.
Ugyanez igaz a kedvencedre is, azzal a ráadással, hogy a nyers tojásfehérjében található avidin nevű protein még a biotin felszívódásával kapcsolatos problémákat is okozhat a cicák szervezetében, amelyek pedig bőr- és szőrproblémákhoz vezetnek, különösen az arra érzékeny állatoknál.
Nagyon reméljük, hogy ezt mondanunk sem kell, de semmi esetre se adj alkoholos italt a kedvenceidnek!
Azon túl, hogy egészségügyi szempontból még a mértéktartó ivás sem tesz éppen jót az embernek sem, egy állat esetében ez hatványozottan igaz, ráadásul, mivel más az anyagcseréjük, kisebb a testsúlyuk és nem is szokott hozzá a szervezetük az alkohollal való találkozáshoz, nagyon könnyen alkoholmérgezést kaphatnak.
Ez nagyon gyorsan a vércukor, a testhőmérséklet és a vérnyomás lezuhanásához vezethet, ami borzalmas szenvedést jelent szerencsétlen állatoknak, és akár napokig is eltarthat, amíg regenerálódnak – ha egyáltalán lesz erre alkalmuk, és a sokk hatására nem omlik össze az egész szervezetük, mert ebben az esetben ez lehet az utolsó karácsony, amit együtt töltöttetek.