Mindig örülök, ha egy szép szobanövényt vagy virágot kapok ajándékba, magamtól azonban annál ritkábban vásárolok. Ennek a legfőbb oka talán az, hogy bár tényleg igyekeztem odafigyelni, jó néhány virágom száradt el már néhány hét alatt. Egy ideje éppen ezért elkezdtem alaposabban utánanézni, melyek azok a növények, amelyek elnézőbbek. De még így is van néhány ültetési szabály, amelyre mindannyiunknak érdemes figyelnie. Főleg, ha azt is szeretnénk, hogy a növényeink ne csak túléljenek, hanem virágba is boruljanak.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Tudd, miből áll a virágföld
Tudtad, hogy a virágföld vagy virágkomposzt technikailag nem is tekinthető talajnak? Tulajdonképpen olyan összetevőkből áll, mint a tőzegmoha és néhány extra szerves anyag, mint a perlit és vermikulit, amelyek tápanyagokban gazdagok és jó vízelvezetést biztosítanak.
A valódi földdel ellentétben, amelyben baktériumok vagy gombák is lehetnek, a virágföldet általában sterilizálják. Méghozzá azért, mert meg szeretnék kímélni a virágokat a betegségeket okozó mikroorganizmusoktól. Így ahhoz, hogy megőrizd a tápanyagtartalmát, rendszeresen trágyáznod és öntöznöd kell.
Ahogyan nekünk sem mindegy, hogy mi kerül a szervezetünkbe, úgy a növényeknek sem az, hogy mit tudnak felszívni a talajukból. Ha jól gondozod a virágaidat, és nincsenek közvetlen veszélynek kitéve, akkor nem feltétlenül van szükség az ápolásukhoz növényvédő szerekre, ugyanis általuk felborulhat a talaj természetes ökoszisztémája. Abban az esetben persze, ha rovarok, gyomok vagy akár fertőző szervezetek veszélyeztetik a növényeidet, érthető, ha cselekedni szeretnél. De otthoni használatra ilyen esetekben is legtöbbször jobb, ha olyan természetes növényvédő szereket választasz, mint például a neem olaj.
A virágföld egészsége szempontjából nem elhanyagolható az sem, hogy milyen a színe. A lényeg nagyjából az, hogy soha ne hagyd, hogy a földje világos színűvé váljon, kivéve, ha az adott növény egyáltalán nem nagy igényű, mint például a kaktuszok. A legtöbb olyan növénynek ugyanis, amely gazdagabb talajt igényel, az a jobb, ha a talaja színe sötétbarna vagy majdnem fekete.
Erre folyamatosan érdemes ügyelned, ugyanis a sötét szín elvesztése arra utal, hogy nincs benne elegendő szerves anyag. Ebben az esetben a komposzt és más talajmódosítók, például tápanyagok hozzáadása segíthet fenntartani az ideális állapotot. Ha egyik sem segít, az a legbiztosabb, ha kicseréled az érintett virág talaját.
Ha igazán szép és tartós virágokat szeretnél, az is fontos, hogy a virágföld ne veszítse el a szerkezeti stabilitását. Ellenkező esetben ugyanis egy talajtömörödésnek nevezett állapot jelentkezhet, ami nem engedi át megfelelően a levegőt és a vizet. A talajnak viszont mindenképpen szüksége van apró lyukakra a víz és a növényi táplálék felszívásához. Ha a tömörödés bekövetkezik, a pórustér szűkebb lesz, ami mind a víz beszivárgását, mind a vízelvezetés sebességét csökkenti.
Ez a virág gyökerének fejlődésére is hatással lehet, és kisebb méretű növényeket eredményezhet. Hogy elkerüld, mindig ügyelj arra, hogy az adott növényt ne öntözd túl, és persze ne is legyen túl kevés a vize. De ugyanilyen fontos az is, hogy ne légáramlás nélküli tartót használj, vagy legalább időnként lazítsd fel a virágföldet pálcikával. Ha ez nem működik, szerezz be inkább egy új virágcserepet. Mindent összevetve tehát, ha figyelsz arra, hogy a növényeid földje igazán jó állapotban legyen, akkor a szép és tartós virágok, illetve a sokáig zöldellő levelek sem lesznek elérhetetlenek.