Szokatlanul sok delfint és barnadelfint mosott partra a víz Fekete-tengerből – a tudósok szerint az ukrajnai háború miatt megnövekedett orosz haditengerészeti tevékenység tehető felelőssé ebben.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
Ivan Rusev minden hajnalban végigsétál a Fekete-tenger partján Ukrajna délnyugati részén. Ősszel figyelte, ahogy több millió költöző madár indul dél felé. Az utolsó pelikánok szeptember végén indultak el, és csak márciusban térnek vissza.
A háború kezdetét követően egyre több delfin pusztult el
Míg ezek a vándorlások a kialakult mintáik szerint folytatódnak, a régió többi vadon élő állatvilágát nagymértékben megzavarták az események. A februári oroszországi teljes körű ukrán inváziót követő hónapokban Rusev új és aggasztó jelenségre lett figyelmes: szokatlanul nagy számban sodródtak halott delfinek a partra. Amikor a korábbi években elhullt állatokat talált itt, sokuk testén olyan nyomok voltak, amelyek arra utaltak, hogy horgászfelszerelésbe akadtak bele. Ezeknek a mostani tengeri emlősöknek nem voltak ilyen nyomok.
Rusev a délnyugat-ukrajnai Tuzly Nemzeti Park kutatási vezetője, nem messze a moldovai határtól. Azt mondja, egy átlagos évben három-négy elhullott delfint talál a parkban a 44 kilométeres partszakaszon. A háború kitörésekor a partvonal nagy részét a katonaság lezárta. 2022. február 24. és augusztus vége között kollégáival 35 elhullott cetfélét fedeztek fel a még megközelíthető, 5 kilométeres partszakaszon.
Csapata Oroszország és Grúzia kivételével más fekete-tengeri országokban működő kollégáikkal beszélt. Ukrajna nemzeti parkjai közül néhány, köztük egy a lerombolt Mariupol város közelében található, mára az oroszok által megszállt területen található. Rusev csapata egyik ottani kollégáját sem tudta elérni.
Amikor az összes számot összeadták, 2022 májusáig 2500 elhullott delfin került a partra. De mivel a legtöbb elhullott delfin egyszerűen lesüllyed a tenger fenekére, és soha nem számolják meg, Rusev úgy véli, hogy a tényleges szám sokkal magasabb. Más Fekete-tenger környéki szervezetek is növekedést észleltek. A Mare Nostrum, a környezetvédelmi szakértők romániai egyesülete azt állítja, hogy legalább 2010 óta regisztrálták a legtöbb partra szállt cetfélét. Marian Paiu, a Mare Nostrum ügyvezető igazgatója azt mondja, hogy január és szeptember vége között 194 egyedi állatot regisztráltak. A legtöbb évben 100-nál kevesebbet rögzítenek.
Mi okozza pontosan az állatok tömeges pusztulását?
Rusev szerint a fő bűnös az akusztikus trauma, amely abból ered, hogy főleg orosz tengeralattjárók fokozottan használják a szonárokat.
A delfinek az ökolokációt – a szonár biológiai formáját – használják a navigációhoz és a kommunikációhoz, fütyülve, nyikorogva, zümmögve és kattogva haladnak át a vízen. Mára számos bizonyíték van arra, hogy összefüggés van a szonár tengeri használata és a cetfélék akusztikus traumája között.
2000-ben, a Bahamákon történt tömeges pusztulás után az amerikai haditengerészet először állapította meg, hogy az ok a gyakorlatokban használt szonár volt. A kutatók megállapították, hogy az Egyesült Királyság legnagyobb tömeges delfinpusztulását 2008-ban Cornwallban valószínűleg a haditengerészet okozta. Legalább 26 rövidcsőrű közönséges delfin halt meg az incidensben, miután a közelben mindössze négy nappal korábban nemzetközi haditengerészeti gyakorlatokat tartottak, beleértve a közepes frekvenciájú szonár használatát.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!