Veled is előfordult már, hogy megtetszett valamilyen ruha, kiegészítő vagy dekorelem, ami ráadásul látszólag kedvező árú is volt, így egyből lecsaptál rá, majd azzal szembesültél, hogy pár hét vagy hónap alatt sajnos tönkre is ment? Hogy ne így történjen, borzasztóan fontos, hogy amikor csak tudunk, figyeljünk az általunk választott holmik előéletére. Czirbuly Emese például olyan gyönyörű otthon- és öltözék kiegészítőket készít sajátkezűleg, amelyek sokáig bárki otthonát feldobhatják.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Emese mindig is szeretett kézműveskedni, felnőve pedig egy ponton úgy érezte, hogy saját vállalkozásba kezd: megszületett a Cziribu Design, amely ma már a munkát tekintve maximálisan kitölti a mindennapjait, és általa olyasmit csinál, amit igazán szeret. A végeredmény: csodaszép, minőségi, fenntartható otthon- és öltözék kiegészítők és olyan workshopok, amelyek bárkivel képesek megszerettetni a zero waste szemléletmódú alkotást.
Honnan ered a kézműveskedés, alkotás iránti szereteted?
Már gyerekkoromban magával ragadott a kézműves világ. Én voltam az a kislány, aki bármilyen eseményen, vásáron, fesztiválon ott ültem a kreatív gyerek sarokban és fűztem a gyöngyöket, rajzoltam, gyurmáztam… Édesanyámon keresztül pedig a fonalak iránti szerelem is hamar kialakult.
Már általános iskolás koromban megtanultam horgolni és kötni is. Ezt követően pedig a középiskola, majd a főiskola választása során nem volt kérdéses, hogy művészeti vonalon kell továbbindulnom, így volt szerencsém rengeteg különböző technikát kipróbálni és elsajátítani.
Fotó: Geszten-Kovács Tamara
Mivel foglalkoztál korábban, és mi volt az a pont, amikor úgy érezted, hogy szeretnél belevágni egy saját vállalkozásba?
Az iskola után több különböző területen is kipróbáltam magam, melyek közül a tartalom management állt hozzám a legközelebb. Szeretek számokkal dolgozni, és el tudok veszni a statisztikákban keresve az összefüggéseket, majd a megoldásokat az előrelépéshez.
Emellett kreatív és maximalista embernek tartom magam, de az alkalmazotti létben ennek véleményem szerint sokszor nem adnak kellő teret. Így végül megszületett a döntés, hogy a magam útját kezdem járni.
Természetesen a gondolattól az elhatározásig eljutni egy hosszú folyamat, hiszen rengeteg aggodalom, félelem és bizonytalanság lengte körbe ezt az utat. Ugyanakkor a kezdeti mikrosikereken keresztül folyamatosan erősödött az önbizalmam és a vállalkozásba vetett hitem.
Még nagyon hosszú út áll előttem, de az első lépéseken már túl vagyok, és a cél mindig csak egy lépcsőfokot megmászni.
Hogyan született meg a Cziribu Design?
A Cziribu Design egy szerelemprojektként indult. Amikor elkezdtem kísérletezni az anyagokkal és a technikával, akkor még a kíváncsiság és az alkotás utáni vágy hajtott. A kész termékek viszont nagyon hamar közönségre leltek.
Ma pedig nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert az alkotás a mindennapjaim része, és azzal foglalkozhatok, amit igazán szeretek és élvezek. Erről eszembe jut az egyik kedvenc mondásom Konfuciusztól: „ha egy olyan foglalkozást választasz, amit szeretsz, akkor egy napot sem kell dolgoznod életed során”.
Miért döntöttél úgy már az első pillanattól kezdve, hogy nagy hangsúlyt szeretnél fektetni a környezettudatosságra?
Szerintem jelenleg a világunkban nincs más út. Kiemelten fontosnak tartom, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után. A környezetszennyezés ijesztő következményeivel folyamatosan szembesülünk a mindennapokban, a saját környezetemben is azt tapasztalom, hogy látványosan egyre több a szemét.
A termékeim kivitelezése során kiemelkedő szerepet kapnak a környezetkímélő megoldások, és remélem, hogy ezzel másokat is tudok inspirálni. Nem várom el az emberektől, hogy minden korábbi szokásukat egyszerre változtassák meg, a „lépésről lépésre” elvben hiszek.
Bizonyos termékek esetén magasabb szinten lenne szükség a drasztikus beavatkozásra, szabályozásra, de kisvállalkozóként megteszek minden tőlem telhetőt, hogy olyan üzenetet adjak át, amely mögött valódi érték van.
Egy rémisztően profitorientált világban élünk, ahol a birtoklási vágy – minél többet, minél olcsóbban – a halmozás még mindig fókuszban van, és a multik ezt ki is használják. Hiszek abban, hogy emberről emberre tud változni a gondolkodásunk, hozzáállásunk a tárgyakhoz, melyeket viselünk és amelyek körbevesznek minket.
A cikk folytatódik, lapozz!