Újabb veszélyes kullancsfajok Magyarországon: így védekezz ellenük

Újabb veszélyes kullancsfajok Magyarországon: így védekezz ellenük

Címlap / Életmód / Egészség / Újabb veszélyes kullancsfajok Magyarországon: így védekezz ellenük

Bár a nyár szuper évszak, hiszen ilyenkor igyekszünk a lehető legtöbb időt a természetben tölteni, mégis, nem árt vigyázzunk, hiszen a darazsakon, méheken és egyéb vérszívókon kívül más élőlények is leselkedhetnek ránk. Például a kullancsok, melyek közül idén sajnos újabb fajok jelentek meg hazánkban.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Ki ne ismerné a jó idő eljövetelével párhuzamosan megjelenő ártalmas kullancsokat, amik súlyos betegségeket terjeszthetnek emberek és állatok körében egyaránt? Hazánkban körülbelül húsz kullancsfaj él, leggyakoribb közülük a kutyakullancs és a közönséges kullancs. Az őshonos állatok leginkább erdőkben, patakok mentén és tisztásokon fordulnak elő, de sajnos egyre nagyobb számban jelennek meg az ember lakta övezetekben is. Gyakran találkozhatunk ugyanis velük akár kertünkben, akár egy-egy dús növényzetű városi zöld területen, így mondhatni, gyakorlatilag bárhol összeszedhetjük őket. 

A kullancsok több veszélyes betegséget terjesztenek

Nagyon oda kell figyelni, hogy merre járunk. Ha magasabb fűben, természetközeli helyeken, erdős-fás területeken kirándulunk, érdemes mindig leellenőrizni magunkat, nem mászott-e belénk egy kullancs. Ha ugyanis nem vesszük időben észre, ez az ártalmas állat komoly betegségeket terjeszthet. A kullancsok több, emberre veszélyes kórokozót hordoznak, az általuk terjesztett betegségek közül a leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás. 

Az agyvelőgyulladás sajnos egyelőre nem gyógyítható, de védőoltással kiküszöbölhetjük ezt a súlyos betegséget. A kullanccsal fertőzött ember a kezdetekben fejfájást, gyengeséget és rossz közérzetet érezhet. Később megjelenő tünet pedig az aluszékonyság, szédülés, tarkómerevség, nagyon erős fejfájás és bénulás. Sajnos egyes esetekben kórházi ellátásra van ilyenkor szükség, és az időben való reagálás mindig kulcsfontosságú. 

A Lyme-kórt az ember szervezetébe juttatott baktériumok okozzák, és míg az előbb említett betegségre van védőoltás, úgy a Lyme-kórra sajnos nincsen megelőző kezelés. A Lyme-kór legjellemzőbb tünete a csípés körül kialakult ovális alakú kipirosodás a bőrön. Itt is nagyon fontos a betegség korai felismerése, hiszen antibiotikummal kezelhető, azonban, ha elodázzuk a tüneteket, később maradandó problémáink is lehetnek pl. szív- és érrendszeri panaszok vagy egyéb krónikus betegségek.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!