Az Unesco Globális Geoparkok listáján olyan tájak kerülnek fel, ahol a nemzetközileg jelentős geológiai örökség összefonódik az emberi történelemmel és támogatja a gazdag biológiai sokféleséget. Az alábbi helyszínek nemrég kaptak helyet ebben a sorban.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Az itt található gazdag paleontológiai örökség miatt "az óriások földjeként" ismert új geopark a délkelet-braziliai Uberaba városát foglalja magában. Lenyűgöző geológiai képződményeket tartalmaz, köztük a Serra da Galga és a Serra Geral hegyvonulatokat, amelyeket bazaltfolyamok alakítottak ki, és amelyek ősi vulkánkitörések történetét mesélik el. Több mint 10 000 dinoszaurusz és más őskori életformák fosszíliái is megtalálhatók itt, és a 19. századi mezőgazdasági hagyomány - amely egy egyedülálló, alacsonyabb CO2-kibocsátású szarvasmarhafajtát használ - hozzájárul a terület ökológiai megőrzéséhez.
A dél-horvátországi Biokovo-Imotski-tavak Geoparkot két különböző és egyedülálló geológiai képződmény alkotja. Az első a Biokovo-hegység, amely a népszerű Biokovo Natúrparkon keresztül érhető el, és amely számtalan szabadtéri látnivalót kínál, többek között természetismereti sétákat, hegyi kilátókat és még egy botanikus kertet is, amely a tengerparti hegyoldalakon található növényvilágot mutatja be.
Itt emelkedik a tenger fölé 1762 méter magasan az ország harmadik legmagasabb csúcsa, a Szent György-csúcs.
A második képződmény a közeli Vörös és Kék tó lenyűgöző kék vizében található Imotski kisvárosnál. A Vörös-tó Európa legmélyebb karsztos tó kráterének alján található, nevét az azt körülvevő vasoxiddal színezett sziklák vöröses színéről kapta, míg a Kék-tó a környező hegyek hóolvadásából táplálkozó hihetetlenül kék vizéről kapta nevét.