Veled is előfordult már, hogy a kelleténél többet ittál, és másnap erős macskajajjal keltél, mert jócskán felöntöttél a garatra? Az előző napi ereszd el a hajamat másnapra sokan megbánjuk, és mindig igyekszünk megfogadni, hogy legközelebb majd jobban odafigyelünk. Ha azonban már megint meg van a baj, érdemes néhány egyszerű házi praktikát bevetni a másnaposság ellen.
Megmondom őszintén, és tényleg így van, én nem vagyok az a nagy ivós lány, aki akár keverve az italokat, akár egy fajtából tetemes mennyiséget elfogyasztva arra ébred másnap reggel, hogy forog a szoba vele, és azt sem tudja, fiú-e vagy lány. Kevésszer iszom és általában keveset, főleg, mióta családom van, de azért fénykoromban velem is előfordult egyszer-egyszer, hogy hiba csúszott a számításaimba, és másnap kínzó tünetekkel találtam szemben magamat. Akkoriban azt hittem, csak a fokozott folyadék fogyasztás az, amivel segíthetek az előző nap csúfos eredményén, de mára azért már jóval okosabb vagyok – már ami a másnapi macskajaj kezelését illeti, hiszen a fejfájáscsillapítókon túl azért sok hasznos házi praktika létezik, amivel kezelhetjük (vagy legalább mérsékelhetjük) a másnaposság borzasztó tüneteit. Íme!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 Víz, víz és víz
A legjobb és legegyszerűbb módja, hogy megkezdd az előző napi folyadékveszteség és dehidratáltság tüneteinek orvoslását, ha rengeteg vizet fogyasztasz. A sok alkohol által a sejtek és tested egésze jócskán kiszárad. Tudjuk, nem feltétlen az első dolog másnap a víz, amire vágyik az ember a macskajaj során, mégis, érdemes már a legelső pillanattól elkezdeni a folyadékpótlást, hogy enyhíthess a rossz közérzeten.
Ha megvagy a vízzel, jöhet egy könnyed meleg leves. Nem kell túlgondolni, sem pedig zsíros leveseket összerakni, elég egy finom sós zöldség- vagy erőleves, mellyel nem csupán a szervezetedet hidratálhatod, hanem a nátrium- és káliumháztartásodat is ráncba szedheted.
Ahogyan utazásokkor és a várandósoknál is enyhíti a hányinger és a rosszullét tüneteit, úgy másnaposság során is kiváló megoldás a gyömbér. Eheted magába is, de ha nem bírod, forrázd bele a reggeli teádba. Kitűnő gyomornyugtató, mely émelygésre, gyomorrontásra, puffadásra és az egész bélrendszerre bombabiztos megoldást nyújt.
Ha még belátható időn belül keltél fel reggel, érdemes a napot egy szénhidrátban gazdag reggelivel indítanod. Most ne foglalkozz a fogyókúrás megkötésekkel, hanem fogyassz valamilyen péksüteményt, sült szalonnával és tojással, melyek által pótolhatod az elvesztett aminosavakat, és segítesz a májadnak felszívni, illetve feldolgozni a magas mennyiségű alkoholt.
Készíts belőle turmixot, de ha nem bírod meginni úgy, önmagában is fogyaszthatod. A banán segít pótolni a káliumot a szervezetedben, tele van B6-vitaminnal, könnyű a gyomornak az emésztés szempontjából, egy szóval igazi csoda a másnaposság szörnyű tünetei ellen.
Ha megspékelnéd a banánt, készíts zabpelyhes reggelit vele, hiszen a zabbal is támogatod a felépülés folyamatát. A zab semlegesíti a savas gyomortartalmat, gazdag rostban, magnéziumban és vasban, melyek szintén jó barátaid lesznek a túléléshez vezető úton.
Gondoltad volna, hogy a méz igazi mentőöv a macskajaj leküzdésében? Érdemes fogyasztanod, mert felgyorsítja az alkohol feldolgozását a szervezetben, helyre rakja a vércukorszintedet, és plusz energiával tölt fel. Tedd, amibe vagy amire gondolod; jöhet pirítósra, mehet teába, zabpehelybe vagy akár a kávédba is.
Ha nem bírod elképzelni, hogy bedobj másnap egy jó Bloody Mary koktélt (ami egyébként tényleg segít a másnaposság ellen, legalábbis azt mondják), akkor mellőzd a tabasco-szószt és a vodkát a reggeli menetből, de a paradicsomot hagyd meg mindenképpen. Ugyanis a paradicsom tele van vitaminnal, ami segíthet neked ilyenkor, a benne lévő likopinnak hála pedig segít a májadból a felesleges méreganyagokat kiszűrni. Önmagában is megeheted, de paradicsomlét is ihatsz, ugyanolyan hatásos.