A trapézizom botox a legújabb őrület: megéri kipróbálnod?

A trapézizom botox a legújabb őrület: megéri kipróbálnod?

Címlap / Stílus / Test / A trapézizom botox a legújabb őrület: megéri kipróbálnod?

Új őrület hódít a fillerek világában, ami angolul a „traptox” névre hallgat, egyúttal pedig a botox újabb lehetséges előnyére is fény derült. Vagyis nem csak a ránctalanításban, az inkontinencia és a hiperhidrózis (fokozott izzadás) kezelésében nyújthat segítséget ez az anyag, hanem más egészségügyi problémák esetében is hatásos fegyvernek bizonyulhat. Az eljárás lényege, hogy a csuklyás izomba botoxot adnak, melynek több pozitív hatása lehet az egészségre nézve. Mutatjuk az eljárás legfontosabb részleteit, előnyeit és hátrányait.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Miért kell botox a trapézizomba?

Persze nem kell, ám vannak olyan állapotok, amikor akár előnyös is lehet. A trapézizom (a nyak aljától a vállakig és a hát felső részéig futó izom) botoxos kezelés hatására elernyed, ezzel pedig megszüntethető a váll és a nyak merevsége, javítható a tartás és egyesek szerint még a rendszeres fejfájás is enyhíthető.

A trapézizom stabilizálja a nyakat és a vállakat, azonban egyes súlyzós gyakorlatok, a rossz alvási póz, nem megfelelő tartás és az ülő életmód hatására megnőhet, begyulladhat, hiszen ezekben az esetekben túl van stimulálva. Ennek eredménye lehet a krónikus fájdalom és a migrén is. Hasonló a helyzet akkor is, ha stresszes vagy, hiszen ekkor általában felhúzod a válladat, ami később szintén rossz tartáshoz és folyamatos fájdalomhoz vezethet. A csuklyás izomba adott botox viszont segíthet ezeken a problémákon.

A trapézizom botoxos kezelésének előnyei:

  • az izom elernyed
  • csökken a fájdalom és a feszülés ezen a területen
  • csökken a felesleges izommunka
  • a nyak hosszabbnak tűnik, a vállak is keskenyebbnek tűnhetnek
  • javulhat a tartás

A kezelés rizikói:

  • nem biztos, hogy szimmetrikus lesz a végeredmény, ezért szükség lehet még korrekcióra
  • később gyengülhet az izom, ha rendszeresen, gyakran kezelik botoxszal
  • amennyiben neuromuszkuláris betegséggel küzdesz (pl. myasthenia gravis), úgy ez a kezelés ellenjavallt
TatyanaGI/istockphoto.com

Mennyire fájdalmas a kezelés?

Semennyivel nem kellemetlenebb, mint bármely más testrész botoxos kezelése. Egy enyhe szúró érzést tapasztalnak a legtöbbször, de a kezelést követően viszonylag gyorsan elmúlik ez a fájdalom. A helyi érzéstelenítő krémekkel pedig maga az injekció beadása sem okoz nagyobb fájdalmat.

A kezelés előtt ugyanúgy kell eljárnod, mint mondjuk az arc esetében, arra érdemes még figyelni, hogy a beavatkozás előtt 2 órával ne sportolj semmit, illetve ne fogyassz alkoholt.  Érdemes aznap kerülni a sportolást, illetve ajánlott pihentetni a kezelt területet.

A beavatkozás általában 10-20 percet vesz igénybe, általában 50 egységnyi anyag kerül a jobb és bal csuklyás izomba – ez viszont attól függően változhat, hogy mekkora az izom mérete.

Mire számíts a botox után?

Az injekciók beadását követően 2-3 nap alatt már észrevehetsz valamennyi változást, de a legnagyobb átalakulás a következő 2 hét alatt várható. Ahogy a botox kifejti a hatását, nőhet a nyakad mozgástartománya, csökkenni kezd a feszülés és a fájdalom. Az eredmény átlagosan 4 hónapig tart.

A botox kezelést követően érdemes 8 órán át kerülnöd a fizikai megerőltetést, az első 24 órában pedig ne fogyassz alkoholt, ne vegyél forró fürdőt és lehetőleg ne szaunázz. Figyelj egy kicsit jobban oda a tartásodra, vagyis ne görnyedj és húzd ki magadat.

A lehetséges mellékhatások

A trapézizom botox viszonylag egyszerű beavatkozás, a mellékhatásai között szerepelhet az injekció utáni duzzanat és pirosság, illetve a véraláfutás. Ha a toxin viszont nem megfelelően kerül beadásra, influenzaszerű tünetekkel és izomgyengeséggel is számolhatsz. Egy ideig a nyakad és vállad mozgatása az utóbbi ok miatt nehezebben mehet, de ahogy ürül az anyag a szervezetedből, úgy lesz egyre könnyebb a vállrándítás.

Ha bevált a kezelés, akkor évente 2-3 alkalommal ajánlott megismételni, hogy ne térjen vissza a korábbi problémád.

Természetesen a trapézizmot és a területet más módszerekkel is ellazíthatod, a tartásodon is számtalan különböző gyakorlattal, vagy rendszeres SMR-hengerezéssel is javíthatsz. Ha rendszeresen végzel hátizmokat erősítő gyakorlatokat, akkor nem is lesz szükséged emiatt semmilyen injekciós kezelésre. A botoxos megoldás viszont előnyös lehet azoknak, akik krónikus fájdalommal élnek, vagy izomrángásokkal küzdenek, illetve más módszerek nem segítettek hatékonyan a problémáikon.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!