A húsvéti sonkának minden keresztény országban nagy hagyománya van, de ha idén kicsit megújítanád ezt a fogást és új köntösbe öltöztetnéd, akkor érdemes kipróbálnod ezt a receptet!
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
A legjobb sonkák kétségtelenül házi mázzal készülnek és az összetevőknek egytől egyig funkciójuk van. A lekvárok merész, citrusos, édes ízt adnak a húsnak, a mustár csípős, karakteres aromát biztosít, míg a cukor elősegíti, hogy a máz könnyebben karamellizálódjon, így ropogós, fényes étel kerülhessen az asztalra.
Mire lesz szükséged?
A különleges, ünnepi sonkához csontos sonkát érdemes vásárolnod, mert ezek jobb ízűek lehetnek és kevésbé könnyen száradnak ki, mint a csontozott változatok. Választhatsz előre főzött sonkát is, de ha magas főzöd, akkor a levet is felhasználhatod egy különleges fogás, akár babgulyás készítéséhez. Cukor gyanánt érdemes nádcukrot választanod, ez ugyanis extra színt az a máznak, ráadásul gazdagabb, mélyebb ízt biztosít. A lekvárt tekintve nagyon jól jönnek a citrusosabb változatok, pl. a narancs, ami frissítő, karakteres és nagyon különleges ízt ad, miközben gyengéd, szinte alig észrevehető kesernyésséget is biztosít. A mustár sem maradhat ki a sorból: a dijoni mustár ellensúlyozza a máz édes összetevőit és egészen enyhén csíp csak.
Hogyan csináld?
- A mázhoz keverd össze a cukrot, a lekvárt és a mustárt, majd melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Ami az arányokat illeti, használj 1 rész cukrot, 1 rész lekvárt és 0,5 rész mustárt.
- A sonka felületét vágd be kb. fél-egy centi mélyen, próbáld megcélozni a rombuszformákat.
- A rombuszok közepébe tegyél egy-egy szegfűszeget.
- Tedd be a sütőbe a sonkát a vágott oldalával lefelé és letakarás nélkül süsd kb. 2 órán keresztül.
- Óvatosan vedd ki a húst a sütőből, majd ecset segítségével alaposan kend meg az elkészített páccal.
- További, 15-20 percig süsd és időnként kend át újra a mázzal.
Tipp: akár grill funkcióra is válthatsz a végén a még ropogósabb eredmény érdekében. - Hagyd kicsit hűlni és már szeletelheted is!
Hogyan tárold és használd újra a húsvéti sonkát?
A maradék húsvéti sonkát (miután teljesen kihűlt) légmentesen zárható edényben érdemes tárolnod a hűtődben és legkésőbb 4 napon belül fogyaszd el. Ha nagyon sok maradna, kisebb darabokba elosztva a fagyasztódba is teheted, de érdemes újragondolnod és különféle fogásokat kreálnod belőle.
Pl. másfajta fűszerezéssel kiegészítve lehet belőle gyros és a szálakra szedett hús szendvicsbe is tökéletes – saláták vagy éppen torma társaságában. A korábban említett babgulyás helyett (vagy mellett) másfajta levesekbe is beleszelheted, de tekinthetsz rá töltelék alapként is, amivel zöldségeket bélelhetsz ki és még a salátádat is gazdagíthatod általa.
Nyitókép: Liliboas/istockphoto.com
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!