A csirkehús a világ egyik legegészségesebb tápláléka, a világ lakói a húsok közül ezt fogyasztják a legtöbben. Meglepő, hogy csak a 20. században fedeztük fel remek ízét és a szervezetünkre gyakorolt remek hatását.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
Az emberek világszerte a csirkehúst kedvelik a legjobban, ez a legnagyobb mennyiségben fogyasztott fehér hús. A csirkét kezdetben kizárólag a tojása miatt tartották, és csak a 20. század elejétől kezdték enni a húsát, főleg a II. világháború után. A legtöbb csirkét jelenleg Kínában, Oroszországban, az Egyesült Államokban, Brazíliában, Japánban és Mexikóban tenyésztik. Ma a világ hústermelésének fele baromfihúsból áll.
Szín és minőség
Magyarországon a sárga bőrszínű csirkehús a legnépszerűbb. A sárga színt a szabad tartással, a kukoricával való táplálással érik el. A hús színe fehér és a halvány rózsaszín között mozog.
A szabad tartás eredménye inkább mélyebb sárga, míg az intenzívé inkább a fehér árnyalat. A fogyasztói igényekhez hozzátartozik a zsírmentesség, a finom rostú, puha, nem száraz hússzerkezet. Nyers állapotban, hűtve 2-3 napig, mélyhűtve 6-10 hónapig áll el.
Értékei
A csirke kiváló proteinforrás, még a nagy vágóállatoknál is több fehérjét tartalmaz. A csonttól és bőrtől megfosztott csirkemell, a csirkemellfilé egyharmada protein, ezenkívül tele van kalciummal, magnéziummal, cinkkel és vassal. Foszforból és káliumból is sokat tartalmaz.
Sok telítetlen (omega-3 és omega-6) zsírsav fordul elő benne, amely főleg az agy tápláléka. A csontozatlan, bőr nélküli csirkében levő zsír főként egyszeresen telítetlen zsírokból áll, és igen kevés van belőle. A világos, fehér húsú pulykában még kevesebb a zsír, mint a csirkemellben.
A niacin
Belőle készül a világ egyik legegészségesebb étele: a húsleves. Nem a kétes összetételű csibefalatkákról beszélünk, hanem az igazi húsról. A szabadon tartott és organikus szárnyas állat húsa a legegészségesebb, de mindaz, amit cikkünkben leírtunk, érvényes az átlagos, boltban kapható húsra is.
A csirkében sok a niacin is. Ez egy olyan B-vitamin, amely fontos szerepet játszik az anyagcserében, és az olyan biokémiai folyamatokban, amelyek egészségesen tartják a bőrt, és biztosítják a bélrendszer megfelelő működését.
A meghűléses betegségek gyógyulását gyorsítja, így a csirkeleves a folyadékpótlás mellett még emiatt is fontos táplálék ezekben az akut esetekben. 12 dkg csirkehús napi niacinszükségletünk 70 százalékát tartalmazza.
A szabadon tartott csirke húsa
A fehér húsokban előforduló szelén hatékony antioxidáns. Az üzemi gazdaságokban használt mérgek, szteroidok, növekedést serkentő hormonok és féregirtók miatt a nem organikus húsok károkat okozhatnak szervezetünkben. A protein az egészséges étkezés kritikus pontja, ezért érdemes egészséges forrásokból beszerezni őket, és ezek nem a gyorséttermek.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!