Hogyha kirándulásban gondolkozunk, érdemes olyan helyekre is ellátogatni, melyek nem feltétlen az első helyeken szerepelnek a legnépszerűbb úticélok között. Magyarországon rengeteg olyan kis eldugott település és falucska van, mely páratlan természeti értékeket tár a szemünk elé, mindemellett kiemelkedő gasztronómiával, megelevenedő történelemmel és egyedi kultúrával rendelkezik.
Való igaz, hogy ősszel az elsődleges célpontok között általában a közkedvelt turistahelyek, túraútvonalak és vadregényes erdős vidékek állnak, de nem árt tudni, hogy hazánkban jócskán találhatunk olyan rejtett ékköveket is, melyek talán nem élnek annyira erősen a köztudatban, mégis, jelentőségük és az általuk képviselt értékek vitathatatlanok.
Íme 6 kevésbé ismert és eldugott hely Magyarországon, amelynek jelentőségéről fogadjunk, hogy nem is tudtál!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Szinpetri
Vadregényes tájak között, a szlovák határ mellett találhatjuk Szinpetri eldugott kis községét, mely amilyen kicsi, annál érdekesebb látnivalót rejt magában. A világon egyedülálló kuriózumával Szinpetri még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült. Hogy mivel? A világ legnagyobb nyomtatott könyvével. Az argentin marhabőr kötésű, 1,42 tonnát nyomó hatalmas könyv igazán egyedi látnivaló Magyarországon (és a világon is).
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei településről azt gondolnánk, nincs semmi különleges benne, de, ha ezt hisszük, nagyot tévedünk. Mátészalkán található ugyanis a Szatmári Múzeum, ahol a térség szellemi és kulturális öröksége mellett kiemelkedő kocsi kiállítást is megnézhetünk a gálakocsiktól kezdve a hintókon keresztül a tűzoltókocsikig. A kiállított gyönyörű hintóját még Hamupipőke is megirigyelné, az biztos! Tudtad egyébként, hogy Mátészalka városában volt először hazánkban villany közvilágítás?
A több, mint 650 fős lakosságnak otthont adó Túristvándi gyönyörű erdei tájai mellett egy páratlan szépségű, hihetetlen értékű vízimalomnak ad otthont. A 18. században épült létesítmény egész Európában egyedinek számít zsindelyezett tetejével, 20 cm átmérőjű kerekeivel és hatalmas lapátjaival. A három erkélyes, elbűvölő panorámájú, őrlésre még napjainkban is alkalmas vízimalmot mindenképpen érdemes meglátogatni.
Ha itt az ősz, akkor itt az idő egy kellemes pincelátogatásra és egy présházas túrához, melynek kiváló célpontja lehet Györköny faluja. A kis település sajátossága, hogy présházai és pincéi nem a szőlősben vannak, hanem több, mint fél km-re a falutól. A löszös domboldalban a talaj jó adottságai miatt a pincék boltozat nélkül is megállnak. Ha remek házias kosztokban és minőségi ízletes borkóstolókban szeretnénk elmerülni, mindenképpen látogassunk el a sváb Györkönyre Tolna vármegyében.
Bár a Gerecsében található település az 1970-es években teljesen elnéptelenedett, számos okból érdemes meglátogatni. Egyrészt itt vezet végig az Országos Kéktúra 11-es szakasza, másrészt történelmi nevezetességeire is javasolt egy kis időt szánni. Az ott található történelmi emlékhely a mohácsi csata emlékének tiszteleg, a rajta található faragott kőszobrok által pedig a történelem egyenesen megelevenedik.
Ne szabjon gátat kirándulásunknak, hogy a nagy múltú Pusztamarót emlékét csupán temetője és a környékén elhelyezett néhány információs tábla őrzi, hanem tegyünk egy kitérőt az igazi nyugalom szigete felé, hogyha Nyergesújfalu környékén járunk.
Sokaknak talán a húsgombócot tartalmazó, instant tasakos csibeleves jut eszébe Dörgicse településéről, ám a valóságban azért ennél sokkal többről van szó. A dörgicsei Kűvölgyben (igen, Kűvölgy, nem elírás) található a „hegymászók mekkája” egy 30 méter hosszan elterülő 15 méter magas kőhegy kíséretében, de itt, a Balaton-felvidék szívében van egyszerre három középkori templomrom is, ami igen nagy ritkaságnak számít.
Bár már lecsúsztunk a levenduláról, ha szezonja van ennek a csodás lila növénynek, Dörgicsén a Levendáriumban megcsodálhatjuk a táj szépségeit, ahol különleges élővilággal és varázslatos tájképpel találkozhatunk. Főleg ősszel, amikor a majorban a tájat másodvirágzások tarkítják.
Nyitókép: istockphoto.com, fotók: legnagyobbkonyv.hu, Szatmári Múzeum Facebook-oldala