Olcsóbb, környezetbarát alternatívát szeretnél az eldobható női intim termékek helyett? Nem vagy egyedül és egy ideje már megoldás is létezik erre az elvárásra. Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a menstruációs kehely. Ez a kis csésze nem szárítja ki a hüvelyt, mint a tampon és nem tartalmaz káros anyagokat. Ezenkívül újrafelhasználható, környezetbarát, nem termel hulladékot és hosszú távon olcsóbb is. Elég meggyőző, igaz? Természetes, hogy minden, ami új, kelt némi ellenvetést az emberekben. Különböző tévhitek keringenek a menstruációs kehely használatával kapcsolatban is, melyeket most igyekszünk eloszlatni.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 A menstruációs kehely nem higiénikus
Ha megrémít a gondolat, hogy leöblítsd a menstruációs véred, ezen túl kell lépned, hogy váltani tudj a kehelyre, mert a tisztítás elengedhetetlen. Ám szerencsére nagyon egyszerű dologról van szó. Öblítsd le forró szappanos vízzel a mosdóban, közvécében használj tisztító sprayt vagy egy kis flakon ásványvizet. Fontos megjegyezni, hogy alaposan el kell távolítani a szappan és tisztítószer maradványokat a kehelyről, mert az irritációt okozhat a behelyezés után. Alaposabb tisztításhoz forró vízbe is teheted, nem tesz kárt benne a forralás.
Nyugodj meg, nem szivárog. A Lancet Public Health folyóiratban 43 tanulmányt vizsgáltak a szakemberek, a kutatásokban összesen 3300 nő és lány vett részt. Arra a következtetésre jutottak, hogy a menstruációs csészék ugyanolyan megbízhatóak, mint a tamponok.
Ahogyan a tampon, úgy a kehely is bevethető az első menstruációtól kezdve, amennyiben kényelmes a használata. Ha nem kényelmes, akkor persze nem szabad erőltetni, de mivel egészen kis méretű és rendkívül rugalmas kelyhek is kaphatók, már az első szexuális együttlét előtt is megoldást jelenthet a nehéz napokon. Nem sérti fel a rugalmas szűzhártyát.
Úszás és minden más edzés közben használhatsz menstruációs csészét. Egészségügyi szakértők szerint azonban érdemes előtte kitapasztalni a kehely megfelelő használatát, elsajátítani a jó felhelyezési technikát.
Nyomós érv lehet a kehelyre váltás mellett az, hogy szeretnéd kisebb ökológiai lábnyommal élni a mindennapjaidat. Ha csészére váltasz, több ezer tampont és egészségügyi betétet spórolsz meg életed során, amelyek teljes lebomlása 500-800 évbe is beletelhet. Kevesen tudják, de a legtöbb egészségügyi betét 90 százalékban műanyagból, a tamponok pedig a világ legtöbb vizet felhasználó növényéből, pamutból készülnek. Ehhez képest a kehely alapanyaga orvosi szilikon, ami egy sokkal zöldebb anyag és legalább tíz évig használhatod ugyanazt.
Valójában nagyon egyszerű a menses kehely használata. Győződj meg róla, hogy a csésze és a kezed is tiszta, majd fogd meg a csésze alját, és lapítsd el a nyílást. Hajtsd félbe függőlegesen, hogy a nyílás "C" betűt formázzon. Ezután helyezkedj el kényelmesen a csésze behelyezéséhez. A legfontosabb dolog, hogy lazíts és ne siess. A menstruációs csészét nem kell olyan mélyre tolni, mint egy tampont, a hüvelybemenettől körülbelül 1,5 cm-re kell lennie az aljának. Ezután finoman húzd meg a szárat, hogy ellenőrizd, kinyílt-e. Ha ellenállást érzel, akkor készen is vagy.
A kehely egyik legnagyobb előnye, hogy akár ötször annyi folyadékot képes tárolni, mint a tampon. Ennek megfelelően akár 12 órán át is hordhatod. A tamponok ráadásul felszívják a hüvely falának természetes belső nedvességét is, amelyre szükség van ahhoz, hogy a tested optimális szinten tartsa a természetes flóráját. A testbarát menstruációs csészében csak a vér gyűlik össze, így csökken a bakteriális fertőzések és a toxikus sokk szindróma (TSS) megbetegedésének kockázata.
A helyesen felhelyezett kehely egyáltalán nem kényelmetlen. Sem a felhelyezés, sem a viselés, sem a kihúzás nem jár fájdalommal. Puha, rugalmas, de rendkívül ellenálló anyagból készül. Ma már számos méretben és formában gyártják a kelyheket.