A gyermeknevelés minden szülő számára kihívásokat tartogat és nem mindig könnyű megtalálni a legmegfelelőbb módszereket a célok érdekében. A nevelési stílusod jelentős hatással bír gyermeked fejlődésére– te tudod, melyiket alkalmazod leggyakrabban?
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
Hogyan reagálsz, amikor a gyermeked rossz jegyet kap az iskolában?
Hogyan kezeled a gyermeked kérését, ha extra időt szeretne a játékra?
Mit teszel, ha a gyermeked nem akarja megcsinálni a házi feladatát?
Mit teszel, ha a gyermeked túl sok időt tölt a képernyő előtt?
Hogyan viszonyulsz a gyermeked barátaival kapcsolatos döntéseihez?
Mit teszel, ha a gyermeked hazudik neked?
Hogyan reagálsz, ha a gyermeked nem viselkedik megfelelően nyilvános helyen?
Hogyan osztod meg a házimunkát a gyermekeddel?
Hogyan értékeled a gyermeked eredményeit és fejlődését?
Teszteld, milyen a nevelési stílusod és derítsd ki, hogy lehetsz még jobb szülő!
A szakirodalom szerint hanyag nevelési stílusod van
Hajlamos vagy arra, hogy a szükségesnél kevesebb figyelmet fordíts a gyermeked igényeire és tevékenységeire, ami hosszú távon hátrányos hatást eredményezhet a fejlődésében. Hiányoznak a főbb keretek és iránymutatók, a kontroll, ami nagyon fontos a gyermekek számára.
Próbálj több időt tölteni a gyermekeddel, érdeklődj az életében zajló események iránt, mert különösen lényeges, hogy érezze a támogatásodat és jelenlétedet.
A szakirodalom szerint megengedő nevelési stílusod van
Nagyon szerető, kötődő és támogató szülői szerepet töltesz be, azonban hajlamos vagy arra, hogy elengedj minden szabályt és határt, ami sajnos ugyanúgy káros lehet a gyermeked fejlődésére, mintha folyton kontrollálni próbálnád.
Igyekezz egyensúlyt találni a szeretet és a szabályok között, mert a gyermekednek meg kell tanulnia a korlátok fontosságát, ezekkel felnőttként is szembesülni fog.
A szakirodalom szerint tekintélyelvű nevelési stílusod van
Szigorú szabályokat és fegyelmet tartasz fenn, de gyakran hiányzik belőled a melegség és a rugalmasság, ezért a gyermekeid nem mindig tudják, hogy valóban szereted őket. Lehet, hogy túl magasra teszed a lécet és ezzel sajnos önértékelési gondokat, kötődési problémákat generálhatsz az életükben.
Igyekezz több szeretetet és megértést mutatni feléjük, mert ettől még ugyanúgy fenntarthatod a szabályaidat. Fontos, hogy a gyermekeid érezzék a támogatásodat, hogy képes vagy kompromisszumokra, ne csak mindig a fegyelemmel szembesüljenek.
A szakirodalom szerint mérvadó nevelési stílusod van
Kiegyensúlyozott nevelési stílust alkalmazol, amelyben egyaránt fontosak a szabályok és a szeretet. Fontos számodra, hogy a gyermeked ne félelemből, megfelelési kényszerből teljesítsen vagy fogadjon szót, hanem azért, mert érti, mi miért történik veletek.
Folytasd ezt az utat, továbbra is legalább ennyire figyelj a gyermeked igényeire! A gyakorolt autonómia és a támogatás egyensúlya hosszú távon pozitív hatással lesz a fejlődésére.
Oszd meg az eredményed: