VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Van úgy, hogy az ember nézelődik a közösségi médiás felületeken, és bizonyos emberek esetében egyből megérzi, hogy elképesztően értékes az, amit képvisel. Így volt ez nálam @zsebibogyo Zsófi, azaz Houweling Zsófia esetében is.
Amint aztán jobban megismertem a történetét, hamar rájöttem, hogy Zsófi egy csupaszív ember, aki folyamatosan azért dolgozik, hogy természetgyógyászként és még jó néhány szakterület ismerőjeként minél összetettebb módon tudjon segíteni az embereknek.
Közben pedig Svájcban, ahol családjával letelepedtek, és ahol a szakmájában is ki tudott teljesedni, illetve a zero waste szemléletmód is fontos szerepet kapott az életében, olyan mozgalmasan, pozitívan, csupa nagyszerű feladattal, programmal tölti a mindennapjait, hogy az bárki számára inspiráló lehet.
Mi az eredeti foglalkozásod?
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb ember természetgyógyász vagy akupunktőr általában egy másik foglalkozás után lesz, ami nem tetszik neki. Nekem viszont ez az első hivatalos foglalkozásom. 18 évesen Pécsen kezdtem dietetikus szakon tanulni, ahová egy évet jártam, és utána halasztottam, mert úgy éreztem, hogy mégsem az én utam.
Akkoriban vezették be, hogy külön BSc és MSc szakon tanítják ezt a képzést, a kivitelezésével viszont több rossz tapasztalatom is volt (például külön tantermünk sem volt, az idő nagy részét egy moziteremben töltöttük, a látásom is sokat romlott). Mivel maga a dietetikusi szakma sem fogott meg annyira, mert nemcsak táplálkozás termén, hanem komplexebben szerettem volna segíteni az embereknek.
Ezután kimentem egy évre Angliába, ahol bébiszitterként dolgoztam. Gyerekekre vigyáztam, angol tanultam, igyekeztem pénzt gyűjteni, és ezután kitaláltam, hogy kint maradok Londonban, ott folytatom a tanulmányaimat is. Így lettem öt évvel később természetgyógyász, akupunktőr és táplálkozási tanácsadó.
Miért döntöttetek úgy annak idején, hogy Svájcban telepedtek le?
Nagyjából egy éve éltem Londonban, amikor megismertem a férjemet, aki holland, Svájcban nőtt fel, Kanadában tanult, és akkoriban éppen Angliában PhD képzésre járt. Mindig mondogatta, hogy ha végzünk a tanulmányainkkal, vissza szeretne költözni Svájcba, és ott a szakmánkban is sok lehetőség áll mindkettőnk előtt.
Ő kiropraktőr, ami otthon, Magyarországon kevésbé ismert és elfogadott szakma, itt Svájcban és a világ legtöbb részén viszont orvosi egyetem egyik ága, többek közt gerinc- és ízületi fájdalmak gyógyításával foglalkozik. Nekem már nagyon jó munkám volt Londonban egy klinikán, ő pedig visszament Svájcba, és megbeszéltük, hogy aki nehezebben bírja a távolságot, az fog majd költözni, és végül így telepedtünk le mindketten Svájcban.
Ezt azóta sem bántam meg, életem talán egyik legjobb döntése volt azon kívül, hogy külföldön tanultam. Hiszen a mi munkánkat itt elismerik, fontos szerepet töltünk be az egészségügyi ellátásban, rengeteg betegnek tudunk segíteni. Itt sokan keresik az alternatív megoldásokat.
Ha például valakinek fáj a feje vagy a dereka, akkor a háziorvos elsőként nem fájdalomcsillapítót ad, hanem elküldi a kiropraktőrhöz kezelésre. De fájdalmas menstruáció, migrén, IBS és sok más betegség esetén is keresni szokták a kiropraktőröket és az akupunktőröket is orvosi javaslatra. Ráadásként pedig maga Svájc is csodálatos.
Mióta tölt be fontos szerepet az életedben a környezettudatosság?
Nagyjából 8 éve volt egy előadása Svájcban Bea Johnsonnak, a zero waste mozgalom elindítójának egy előadása, amin én is részt vettem, és a hatására léptem a környezettudatosság útjára. Elmondta, hogy nem érti, miért termelünk ennyi szemetet, miért van az, hogy ennyi zacskót használunk, mindig új dolgokat vesznek az emberek.
A cikk folytatódik, lapozz!