Terápiás böjt: így regenerálhatod a szervezeted mindössze egy hét alatt

Terápiás böjt: így regenerálhatod a szervezeted mindössze egy hét alatt

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Terápiás böjt: így regenerálhatod a szervezeted mindössze egy hét alatt

A kimerítő hónapok után te is úgy érzed, hogy ráfér a szervezetedre a regenerálódás és a megtisztulás? Ha idén te is kipróbálnál egy böjtölési módszert, akkor talán a terápiás böjt az, amit te is keresel.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Mi a terápiás böjt?

A terápiás böjt lényege, hogy kerülni kell a szilárd ételeket és az olyan káros szenvedélyeket, mint az alkohol és a dohányzás. A vallási böjtökkel ellentétben itt a test megtisztítása és regenerálása a motiváció. Ideális esetben a terápiás böjt öt-hét napig tart. Ennél huzamosabb ideig csak orvosi felügyelet mellett szabad böjtölni. Ha pedig túlsúlyos, várandós vagy tartós beteg vagy, akkor rövidebb időtartamig sem szabad kipróbálnod ezt a fajta böjtölést.

Honnan ered az ötlet?

A terápiás böjtöt gyakran Buchinger-féle léböjtként emlegetik legismertebb népszerűsítője, az egykori katonaorvos dr. Otto Buchinger után. A férfinak még 1918-ban megromlott egészségi állapota miatt kellett távoznia a német haditengerészettől, és nem sok esélyt adtak neki arra, hogy a súlyos reumás ízületi megbetegedése valaha is elmúlik. Ennek ellenére egy orvos kollégája tanácsára belevágott egy több hetes böjtkúrába.

19 nap elteltével dr. Buchinger állapota elképesztő ütemben javulásnak indult, és amint kellőképpen jól érezte magát, mélyremenő kutatásokba kezdett. 1920-ban pedig megalapította saját böjt-szanatóriumát, ahová hamarosan már a világ minden tájáról érkeztek hozzá a betegek. A családi vállalkozást azóta már a negyedik generáció viszi tovább, jelenleg a Bodeni-tónál található Überlingben és Marbellán várják a gyógyulni vágyókat.

Mindkét klinika orvosilag felügyelt, holisztikus terápiás böjtöt kínál, melynek során az integratív gyógyászattal és a személyes fejlődési impulzusok széles skálájával kombinálják. Így a betegek később újra tartalmas, egészséges életet élhetnek. Szerencsére azonban klinikai ellátás nélkül, otthon is kipróbálhatod ezt a böjtöt, előtte viszont feltétlenül kérdezd meg a háziorvosodat, hogy nem veszélyezteted-e vele az egészségedet.

Hogyan működik?

A terápiás böjt a „sokat igyál, ne egyél” mottón alapszik. Egy ideig kerülni kell a szilárd ételeket, cserébe viszont annál több folyékony élelmiszer szerepel a palettában. A megfelelő folyadékbevitel különösen fontos a méreganyagok szervezetből történő kiürítéséhez. A téged körülvevő légkör is számít, ezért akkor érdemes elkezdened a diétát, ha úgy érzed, hogy az adott körülmények között 100%-ban magadra tudsz koncentrálni.

A terápiás böjt középpontjában a zöldséglevesek, a gyümölcs- és zöldséglevek, a tea és a víz állnak.

Mielőtt kipróbálnád, azt is tudnod kell, hogy az első 1-2 nap testileg és lelkileg is komoly kihívást jelenthet, mivel a szervezet nagyjából ennyi idő alatt alkalmazkodik a kizárólag folyékony táplálékhoz. Éppen emiatt gyakori mellékhatások a szédülés, a fejfájás és a gyakori evéssel kapcsolatos gondolatok, amikkel szintén érdemes számolnod.

A böjt alatt érdemes a nem megerőltető mozgásra is nagyobb hangsúlyt fektetned. Jógázz, kirándulj, a nehéz pillanatokban keress egy csendes helyet, és meditálj. Így a testednek és a lelkednek is új akaraterőt adhatsz a kitartáshoz. Mivel a böjt mellőzi a szilárd élelmiszereket, és a több testmozgást is szorgalmazza, így valószínűleg csökkenni fog a súlyod. A fogyás viszont nem lesz tartós, de ne feledd, hogy nem is ezt a célt szolgálja.

FollowTheFlow/istockphoto.com

Mit tegyél a böjt után?

Fontos, hogy a böjt után lassan szoktasd hozzá a szilárd táplálékhoz a szervezetedet. A legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha azonnal zsíros ételeket, például hasábkrumplit, pizzát vagy csirkeszárnyat kezdesz falatozni. Adj időt a beleidnek, hogy újra hozzászokjanak az emésztési folyamatokhoz, és legalább néhány napig támaszkodj az olyan ételekre, mint a burgonyapüré, vagy a puhára főtt sárgarépa és brokkoli.

A böjt vége után pedig, ha már újra visszavezetted a szilárd élelmiszereket, gondold át, hogyan érezted magad a terápiás böjt előtt, és miután végigcsináltad? Ha a testednek és a lelkednek is jót tett, jobban érzed magad, mint korábban, akkor a későbbiekben nyugodtan csinálj végig egy néhány napos terápiás böjtöt, feltéve persze, ha a háziorvosod is azt mondja, hogy továbbra sem árt az egészségednek.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!