A madarak téli etetésével egy kis zsibongó életet és tarka színfoltokat csalogathatunk a kertbe. Ugyan a szándék is fontos, mégsem mindegy hogyan tesszük ezt.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Állatokról gondoskodni mindig hatalmas felelősség, legyenek háziasítottak vagy vadon élők. A segítőszándék önmagában kevés, szükség van arra, hogy tisztában legyünk az igényeikkel. Azzal hogyan segíthetünk nekik és tudjuk, hogy mit kell elkerülnünk, mert veszélyeztetné az életüket vagy az egészségüket. A madarak rendre járják a vidéket, és piciny szemeikkel, de annál élesebb látásukkal mindenfelé potenciális élelemforrások után kutatnak.
Ha találnak ilyet, akkor az egész csapat ráveti magát a zsákmányra. Jóízűen falatozni kezdenek, miközben az őrszem folyton folyvást kémleli a határt, hogy biztosítsa a többiek nyugodt táplálkozását. Megjegyzik a helyet, és bíznak benne, hogy ahol egyszer volt, ott máskor is számíthatnak rá. Ezért tőlünk, emberektől „elvárják”, hogy következetesek legyünk.
Tollas barátainknak a zord időben nem lesz végtelen energiájuk felesleges köröket tenni, nagyon kedvezőtlen helyzetbe kerülnek, ha csak hűlt helyét találják a betervezett lakomájuknak. Szorgalmas és kitartó etetési tevékenységed viszont életmentő számukra.
Kezdjük az elején
Madáretetőt viszonylag könnyen és gyorsan barkácsolhatsz a háztartásban fellelhető anyagokból, illetve „hulladékokból”: kisebb fadarabok, nád, kókuszdióhéj, tökhéj, műanyagflakon. Ez a jótékony célú, kreatív tevékenység remek családi program lehet.
Legyél körültekintő kihelyezéskor, hogy a többi ragadozó állattól védett helyre tedd. Etetőd akkor lesz madarak által szívesen látogatott, sikeres kezdeményezés, ha védenceid kellőképpen biztonságban érzik magukat csipegetés közben és alkalmazkodik az etetni kívánt madarak igényeihez. A különféle szárnyasok más- más módon táplálkoznak: a galambok a földről szeretnek eszegetni, míg a cinkék szívesen végeznek evés közben is akrobatikus mozdulatokat.
A kínálat gerincét alkotó alapanyagok
Olajos magvak: napraforgómag, tökmag, repce, len-, kender-, szezámmag, mák, ligetszépe mag
Gabonafélék: búza, búzadara, árpa, kukorica, kukoricadara, köles, zabpehely, cirok
A cikk folytatódik, lapozz!