Manapság szinte nincs az a hely, ahova ne vinnénk magunkkal a mobiltelefonunkat: ott van az étkezőasztalon, a konyhapulton, a zsebünkben, amikor sétálni megyünk, alvás alatt az éjjeliszekrényen, de sokszor még a fürdőszobában is. Utóbbi viszont egy különösen rossz szokás lehet, ugyanis ilyenkor hatalmas teret adunk a baktériumoknak a szaporodáshoz, ami aztán egészségügyi kockázatokkal is járhat.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Ilyen koszos valójában a telefonunk
Egészen megdöbbentően hangzik, de ha nem tisztogatod folyamatosan a telefonodat, akár tízszer koszosabb is lehet, mint egy WC-ülőke. Ez többek közt azért is alakulhat így, mert bár az egyik legrosszabb hely, ahol használhatjuk a telefonunkat, az a fürdőszoba, sokan mégis magunkkal visszük. Amikor pedig lehúzzuk a WC-t, a baktériumok mindenfelé fröcsöghetnek, a telefonunkat is beleértve.
Ráadásul a legtöbben ránézésre nem is mondanánk a telefonunkat piszkosnak. Pedig bár lehet, hogy te is minden egyes alkalommal megmosod a kezedet, amikor a fürdőszobában vagy, de aligha valószínű, hogy ilyenkor a telefonodat is megtisztítod. Ezután viszont hiába tiszta a kezed, megfogod a telefonodat, majd később valószínűleg a szemedhez, az orrodhoz, a szádhoz vagy a füledhez is hozzáérsz, így pedig egyre csak terjedhetnek a testeden a baktériumok.
Ha teljesen egészséges felnőtt vagy, az immunrendszered szerencsére szinte biztos, hogy elég jó munkát végez, és legtöbbször képes megóvni a telefonon lévő baktériumok hatásaitól. Ez viszont korántsem jelenti azt, hogy soha ne jelentene gondot: egy, a London School of Hygiene and Tropical Medicine által készített tanulmány szerint például a telefonok nagyjából 92%-a fertőződik meg olyan baktériumokkal, amelyek aztán problémákat okozhatnak.
A kutatók az Egyesült Királyság 12 városából vettek több, mint 300 mintát, majd megállapították, hogy 16 százalékuk pozitív volt E. coli baktériumra, amely évente több mint 265 000 embert betegít meg az Egyesült Államokban, de idehaza is nagyon gyakori problémaforrás. Ha pedig például egészségügyi intézményben, betegek közt dolgozol, akkor csak még nagyobb lehet az esélye annak, hogy gondot okoz, ha a fürdőben is nálad van a telefonod.
Egy felmérés szerint nagyjából minden ötödik ember ejtette már bele élete során legalább egyszer a mobiltelefonját a WC-be. Ez pedig nemcsak kellemetlen és nem túl higiénikus, de a vízbe esett mobiltelefon javítása vagy cseréje is komoly költségekkel járhat. De még ha nem is esik bele a WC-be, akkor is sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy véletlenül ledobod, mintha csak akkor használnád, amikor valóban kizárólag arra tudsz figyelni.
4/4 Milyen gyakran érdemes letisztítanod a mobiltelefonodat?
Az általános ajánlások szerint a legjobb, ha minden nap alaposan áttörlöd a telefonodat, még akkor is, ha különösebben nem látsz rajta szennyeződéseket. A művelet pedig akkor lehet igazán hatékony, ha tényleg egy alapos felületi tisztításról van szó, és a fertőtlenítésről sem feledkezel meg. Ehhez a legegyszerűbb, ha antibakteriális képernyőtörlő kendőket használsz, amelyekkel a képernyő után a tokot is alaposan áttörlöd.
Az egésszel mindössze nagyjából egy perc alatt végezhetsz is, ha pedig így akár egyetlen megbetegedéstől is megkíméled magad, az bizony felbecsülhetetlen. Abban az esetben viszont, ha elmulasztod, hasonlóan rossz döntést hozol, mintha a mosdót használnád, de utána nem mosnál kezet. Vagyis a mobiltelefonodnak tényleg határozottan jobb helye van a fürdőszobán kívül.