Miközben elképesztő harcot vívunk a kalóriákkal, pont a legfontosabbról feledkezünk meg egy diéta során. Ugyanis a tartós fogyás a belekben kezdődik. Ha itt nincs rend, akkor ehetünk bármennyire is keveset, a fogyás nem indul be. Divatos diéták helyett, inkább tegyél rendet a szervezetedben és akkor mindenféle erőlködés nélkül fognak olvadni a kilók rólad.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Kezdd a bélflóra helyreállításával!
A mikrobiom a szervezetünkben lévő mikroorganizmusok összessége, melyek többsége a bélrendszerben, azon belül is a vastagbélben található. Nagyjából 2000 baktériumfaj található a vastagbelünkben, melyek szerepet játszanak a vitaminok előállításában, részt vesznek a szénhidrátok lebontásában, valamint az immunrendszer működésében. A mikrobiom összetétel minden embernél más. Ennek az ökoszisztémának a megbomlása vezethet betegségek kialakulásához.
Régi mondás, miszerint a „halál a bélben lakozik” és a mai ismereteink szerint, az orvosok többsége csak ráerősíthet erre. Régen senki nem gondolt arra, hogy a fogyás egyik alappillére az egészséges bélflóra. A képlet mindig is egyszerű volt. Egyél kevesebbet, mozogj és pihenj többet. Azonban ez a képlet nem mindenkinél bizonyult hatásosnak, sőt volt, aki mindezek ellenére is hízást produkált. Éppen ezért egészségtelen a legtöbb divatos diéta, mivel nem veszik figyelembe az emberi szervezet működését. Márpedig a bélbaktériumok összetétele szerepet játszik:
- az idegrendszer működésében
- a migrén kialakulásában
- az elhízás kialakulásában
- szív-és érrendszeri betegségek kialakulásában
- cukorbetegség kialakulásában
- az inzulinrezisztencia kialakulásában
- zsírmáj kialakulásában
- gyulladásos bélbetegségek kialakulásában
- allergiákban
- immunbetegségekben
- IBS kialakulásában
A táplálkozás fontossága
A bél mikrobiom számára a táplálkozásunk biztosítja a táptalajt. Az állati eredetű, zsírokban gazdag étrend az epét toleráló baktériumtörzsek szaporodásának kedvez. A túl sok stressz, kevés rost, gyorsan felszívódó szénhidrátok pedig negatívan befolyásolják a bélflóra összetételét.
A rostdús táplálkozás hatására viszont olyan anyagokkal etetjük a bélbaktériumokat, melyek a bélfal folytonosságát megvédik, energiát szolgáltatnak. Ha pedig nem jut a mikrobiom az őt tápláló, bélfalat védelmező tápanyaghoz, akkor hasmenés, székrekedés, puffadás, helyi gyulladás, IBS alakulhat ki.
Mikrobiom diéta alapok
- Érdemes egy ideig teljesen kiiktatni a cukrokat az étrendből, ugyanis ez tökéletes táptalajt biztosít a káros baktériumoknak. Se cukor, se méz, se szirupok, de még gyümölcscukor se kerüljön bele az étrendedbe, ugyanis ez a legfontosabb alapja a teljes tisztulásnak. Próbálkozz steviával, ami egy természetes édesítő, így biztosan nem teszel kárt a bélflórádban.
- Étkezz többször, kis adagokban. A nyugodtan, alaposan megrágott falatokat könnyebben megemészted, ezzel még egy plusz terhet levettél a szervezeted válláról.
- Pár hétig mondj le az alkoholról, vörös húsokról és az összes üdítőről, még a cukormentesekről is. 3-4 hét már elegendő idő a változás beindításához, utána pedig mértékkel mindegyiket fogyaszthatod, hiszen csakis hosszútávban gondolkozunk.
- Heti 2-3 alkalommal fogyassz olyan halat, mely omega-3 zsírsavat tartalmaz, továbbá használj olivaolajat, repceolajat, vagy lenmagolajat a főzéshez.
- Pár hétig a tejtermékekről is le kell mondanod, majd korlátozott mennyiségben, idővel újra bevezetheted az étkezésedbe. Előnyt élveznek a natúr joghurtok, a kefír és a természetes módon érlelt sajtok. Sajnos bizonyos tejtermékek nem csak a bélrendszerünkre, de hormonháztartásunkra is negatív hatással lehetnek, ezért mindig figyeld az összetételüket és kerüld azokat, amelyekbe adalékanyagokat és cukrokat tesznek.
- Mozogj, amennyire időd és energiád engedi! A bélflórának jót tesz a rendszeres testmozgás, ami oldja a stresszt és kedvezően hat az immunrendszerünkre is.