Egy kapcsolat, a szerelem érzése és az, ha az embert viszont szeretik nagyon csodálatos. De van egy határ, mely megkülönbözteti az egészséges kapcsolatot a kényszeres társfüggőségtől, amikor már az ember egy helytelen viselkedési mintát szem előtt tartva nem tud partner nélkül létezni. Ismerd meg, melyek a társfüggőség igen egyértelmű jelei!
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az ember társas lény, ezáltal nem szeret sokáig magányosan élni és egyedül lenni. Ez így van jól, hiszen oly sokan vagyunk a nagyvilágban, és miért is kellene egyedül tengetni a mindennapjainkat, ha bimbózó szerelmeket élhetünk meg, és csodálatos kapcsolatoknak lehetünk részesei? Vannak azonban olyan emberek, akiknél egyfajta egészségtelen, cseppet sem természetes kötődés alakul ki mások iránt. Ők azok, akik kapcsolat- vagy társfüggőségben szenvednek, nem képesek egyedül lenni. Úgy érzik, egy másik ember nélkül nem tudnak kiteljesedni, és ha magukra vannak hagyva, nem boldogulnak az életben.
A társfüggő emberek rettegnek attól, hogy egyedül maradnak, ezáltal sokszor egyoldalú „szerelmi” kapcsolatba keveredhetnek, és mindegy milyen áron, de mindent képesek megtenni azért, hogy a másik fél ne hagyja el őket.
Akár alárendelt szerepet is képesek fenntartani, megalázkodnak, hogy megfeleljenek a másiknak, aki sokszor kénye-kedvére használja ki őket. De hogyan ismerjük fel a társfüggőséget?

5 jel, hogy társfüggőségben szenvedsz:
- 1. Saját szükségleteidet visszaszorítod: Képes vagy arra, hogy mindig másnak alárendeld magad, csakis a társad igényeit és vágyait vedd figyelembe. Saját magadra már nem is marad időd és energiád. Önmagad vágyait és álmait nem akarod megvalósítani, hiszen olyannyira meg akarsz felelni a másiknak, hogy inkább nem törődsz magaddal és a saját szükségleteiddel.
- 2. Az első utadba kerülővel kapcsolatba bonyolódsz: Olyannyira keresed a másikat, csak, hogy ne maradj egyedül, hogy az első potenciális partner felbukkanásakor rögtön leteszed a voksod mellette. Nem feltétlen ő lesz az igazi. Igényeidet alább adva nem keresgélsz túl sokat a világban, hanem az első randi után már úgy érzed, nem is kell tovább válogatnod a pasik között. Biztos, ami tuti alapon rögtön az első lehetséges alanyt kikiáltod a szeremedként.
- 3. Rettegsz az egyedülléttől: Képtelen vagy egy magad lenni a világon. Hogyha kikerülsz egy kapcsolatból egy szakítást követően, mindenképpen a lehető leghamarabb megpróbálsz ismét párt találni magadnak. Nagyon fész tőle, hogy magányos maradsz. Nem tudsz és nem is szeretsz egyedül lenni, és valakire mindig szükséged van ahhoz, hogy boldog légy.
- 4. Az sem zavar, ha bántanak: Mivel sokszor mindegy, hogy kivel vagy, a lényeg, hogy valaki mindenképpen melletted legyen a mindennapokban, éppen ezért nem zavar (vagy próbálsz nem tudomást venni arról), ha egy bántalmazó kapcsolatban vagy. A vésőkig képes vagy kitartani és mindent eltűrni, legyen az egy kapcsolat pozitív, csodálatos és szerelmes része, vagy éppen az érzelmileg bántó, mentálisan megterhelő sötét oldal.
- 5. Minden gondolatod a másik körül forog: Ha komoly társfüggőségben szenvedsz, nem tudsz másra összpontosítani, hiszen gondolataid csak a párod körül forognak. Nehezedre esik elszakadni tőle, nagyon nehezen viseled a hiányát. Mivel minden pillanatban a másikra fókuszálsz, mondhatni, elmész a saját életed mellett úgy, hogy nem törődsz igazán magaddal, nem tudod, te mire vágysz igazán, nem leled boldogságod semmilyen személyes hobbiban. Ezáltal olyan, mintha önmagad árnyékaként nem is ismernéd a saját személyedet.
A cikk folytatódik, lapozz!