Olyasmit találtak kutatók a tamponban, aminek nagyon nem lenne ott helye 

Olyasmit találtak kutatók a tamponban, aminek nagyon nem lenne ott helye 

Címlap / Életmód / Egészség / Olyasmit találtak kutatók a tamponban, aminek nagyon nem lenne ott helye 

Egy nemrégiben közzétett tanulmány eredményei alaposan felkavarták a menstruációs termékeket használók körét és úgy általában véve a közvéleményt. Mégis mi kerülhet bele egy ilyen higiéniai termékbe?

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

A kutatók sajnos olyasmit találtak, aminek nagyon nem lenne ott a helye: a tamponok mérgező nehézfémeket, például arzént és ólmot is tartalmazhatnak az eredmények szerint. Ez az első átfogó tanulmány, amely a tamponok nehézfém-tartalmára összpontosított és az UC Berkeley, valamint a Columbia Egyetem tudósai készítették. A végzett vizsgálat során különböző márkájú és típusú termékeket elemeztek, és döbbenet: mindegyikben kimutatták a fémek jelenlétét. 

Menstruáló nők százmilliói használnak rendszeresen tampont vérzésük során, ami még riasztóbbá teszi ezeket az eredményeket. A kutatók azonban hangsúlyozzák, jelenleg még nem tudjuk pontosan, hogyan hatnak ezek a fémek az emberi szervezetre. „Még nem ismert, hogy a fémek kimosódhatnak-e a tamponokból, és ha igen, kiürülnek-e vagy a szervezet felszívja őket” – nyilatkozta Jenni Shearston, a tanulmány vezető szerzője.

„Jelenleg még nem tudjuk megítélni, hogy a tamponokban található fémek milyen mértékben járulhatnak hozzá az egészségügyi problémákhoz. Azonban egyértelmű, hogy további kutatásokra van szükség ezen a súlyosan alulvizsgált területen”

– tette hozzá Shearston.

Megéri megfelelő minősítésű tampont vásárolnod?

A kutatás az Environment International folyóiratban jelent meg. 14 különböző „legkeresettebb” márkából származó tampont vizsgáltak meg, 16 különböző nehézfém szintjét értékelve. Az eredmények alapján a fémkoncentráció változott attól függően, hogy az adott tampon az Egyesült Államokban vagy Európában készült, illetve hogy bio- vagy hagyományos termékről volt-e szó. Bár a kutatók nem nevezték meg az általuk vizsgált márkákat, megjegyezték, hogy minden vizsgált tampontípusban kimutatták a fémeket. Hozzátették, hogy egyik kategóriában sem volt következetesen alacsonyabb a fémek szintje. Például az ólom magasabb koncentrációban volt jelen a nem-organikus tamponokban, míg az arzén az organikus tamponokban mutatkozott magasabbnak. 

Drazen Zigic/istockphoto.com

Mégis hogyan kerülnek nehézfémek a higiéniai termékekbe?

A nehézfémek tamponokba kerülésének több lehetséges útja van. A pamut, amit a tampongyártás során felhasználnak, felszívhatja a fémeket a vízből, levegőből, vagy talajból. Ezen kívül előfordulhat, hogy a gyártás során szándékosan adják hozzá a fémeket a tamponhoz, például fehérítőszerként vagy éppen antibakteriális anyagként. Mivel a hüvelyben található nyálkahártya erősen nedvszívó, a tamponokban levő nehézfémek komoly aggodalomra adhatnak okot. Továbbá, mivel a tamponokat rendszeresen, akár napi 8-16 órán keresztül is használjuk (vannak, akik éjszaka is), még alacsony koncentráció mellett is jelentős kockázatot jelenthetnek.

„A mérgező nehézfémek mindenütt jelen vannak, és mindannyian ki vagyunk téve alacsony szintű kockázatoknak. Tanulmányunk egyértelműen mutatja, hogy a fémek jelen vannak a menstruációs termékekben is”

– zárt le a témát Kathrin Schilling, a tanulmány társszerzője.

Mit használjunk tampon helyett?

Bár jelenleg még nem tudjuk pontosan, hogy a tamponokból mennyi méreganyag szívódik fel a szervezetünkben és azt sem, milyen egészségügyi hatásaik lehetnek, azért vannak sejtéseink. Pl. tudjuk, hogy az ólomnak való kitettség kognitív károsodáshoz, neurológiai és reproduktív problémákhoz vezethet. A kutatók szerint érdemes lehet megfontolnunk más menstruációs termékek használatát, pl. az orvosi minőségű szilikonból készült menstruációs kelyhet vagy a menstruációs bugyikat. Előbbiek biztos, hogy nem tartalmaznak pamutot, míg a bugyik és a betétek legalább „csak” kívülről érintkeznek a testünkkel, így kisebb kockázatot jelentenek a nehézfémek tekintetében. 

Nyitókép: Halfpoint/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!