Egy nemrégiben közzétett tanulmány eredményei alaposan felkavarták a menstruációs termékeket használók körét és úgy általában véve a közvéleményt. Mégis mi kerülhet bele egy ilyen higiéniai termékbe?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A kutatók sajnos olyasmit találtak, aminek nagyon nem lenne ott a helye: a tamponok mérgező nehézfémeket, például arzént és ólmot is tartalmazhatnak az eredmények szerint. Ez az első átfogó tanulmány, amely a tamponok nehézfém-tartalmára összpontosított és az UC Berkeley, valamint a Columbia Egyetem tudósai készítették. A végzett vizsgálat során különböző márkájú és típusú termékeket elemeztek, és döbbenet: mindegyikben kimutatták a fémek jelenlétét.
Menstruáló nők százmilliói használnak rendszeresen tampont vérzésük során, ami még riasztóbbá teszi ezeket az eredményeket. A kutatók azonban hangsúlyozzák, jelenleg még nem tudjuk pontosan, hogyan hatnak ezek a fémek az emberi szervezetre. „Még nem ismert, hogy a fémek kimosódhatnak-e a tamponokból, és ha igen, kiürülnek-e vagy a szervezet felszívja őket” – nyilatkozta Jenni Shearston, a tanulmány vezető szerzője.
Megéri megfelelő minősítésű tampont vásárolnod?
A kutatás az Environment International folyóiratban jelent meg. 14 különböző „legkeresettebb” márkából származó tampont vizsgáltak meg, 16 különböző nehézfém szintjét értékelve. Az eredmények alapján a fémkoncentráció változott attól függően, hogy az adott tampon az Egyesült Államokban vagy Európában készült, illetve hogy bio- vagy hagyományos termékről volt-e szó. Bár a kutatók nem nevezték meg az általuk vizsgált márkákat, megjegyezték, hogy minden vizsgált tampontípusban kimutatták a fémeket. Hozzátették, hogy egyik kategóriában sem volt következetesen alacsonyabb a fémek szintje. Például az ólom magasabb koncentrációban volt jelen a nem-organikus tamponokban, míg az arzén az organikus tamponokban mutatkozott magasabbnak.
Mégis hogyan kerülnek nehézfémek a higiéniai termékekbe?
A nehézfémek tamponokba kerülésének több lehetséges útja van. A pamut, amit a tampongyártás során felhasználnak, felszívhatja a fémeket a vízből, levegőből, vagy talajból. Ezen kívül előfordulhat, hogy a gyártás során szándékosan adják hozzá a fémeket a tamponhoz, például fehérítőszerként vagy éppen antibakteriális anyagként. Mivel a hüvelyben található nyálkahártya erősen nedvszívó, a tamponokban levő nehézfémek komoly aggodalomra adhatnak okot. Továbbá, mivel a tamponokat rendszeresen, akár napi 8-16 órán keresztül is használjuk (vannak, akik éjszaka is), még alacsony koncentráció mellett is jelentős kockázatot jelenthetnek.
Mit használjunk tampon helyett?
Bár jelenleg még nem tudjuk pontosan, hogy a tamponokból mennyi méreganyag szívódik fel a szervezetünkben és azt sem, milyen egészségügyi hatásaik lehetnek, azért vannak sejtéseink. Pl. tudjuk, hogy az ólomnak való kitettség kognitív károsodáshoz, neurológiai és reproduktív problémákhoz vezethet. A kutatók szerint érdemes lehet megfontolnunk más menstruációs termékek használatát, pl. az orvosi minőségű szilikonból készült menstruációs kelyhet vagy a menstruációs bugyikat. Előbbiek biztos, hogy nem tartalmaznak pamutot, míg a bugyik és a betétek legalább „csak” kívülről érintkeznek a testünkkel, így kisebb kockázatot jelentenek a nehézfémek tekintetében.
Nyitókép: Halfpoint/istockphoto.com