Az a tény, hogy hányadik gyerekként látjuk meg a napvilágot, netán egyedüliként növünk fel, hatással van arra, milyen emberek leszünk. Minden család más és más és a testvérsorrend sem kötelező érvényű, mégis belehelyez minket egyfajta szerepkörbe, hogy nagy vagy kistestvérek leszünk.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Nem mindegy, hogy életünk kezdetén milyen útravalót kapunk: amit otthon látunk, ahogyan a családunkban élünk, későbbi életünkre erősen kihat. Épp ilyen meghatározó, hogy vannak-e testvéreink. Ha igen, hamar megtanulunk osztozni a dolgainkon és több időt töltünk gyerektársaságban, amely másként hat a személyiségünkre, mintha egyedüli gyerekként nevelődünk.
Az egykék több időt töltenek felnőttekkel, így hamarabb érnek és előbb függetlenednek, mint a testvérek között élők. Ez előnyt jelent, viszont nem tanulnak meg alkalmazkodni, úgy, mint a testvérek, akik összecsiszolódnak az évek során, így az egykéknek nehezebb lehet később másokkal együttműködni.
A születési sorrend lényeges
A testvérek esetében nagyon lényeges a születési sorrend. Az elsőszülöttek már a korábbi időkben is különleges státuszban voltak, az első gyerekért a szülők aggódnak, megbecsülik őt, kicsit túl is óvják. A másik oldalon viszont nagyobb az elvárás felé és jobban korlátozzák, mint a később születő gyerekeiket. Az elsőszülöttek személyiségét a rá nehezedő elvárások határozhatják meg leginkább. Elkötelezettek lesznek a családi értékek iránt, konzervatívak, tradíciókövetők.
Gyerekként, amíg egy rövid időre egykék, megélik a függetlenséget, később, amikor testvérük születik, megtartják az előjogaikat és hajlamosak a kisebbnek dirigálni. Felnőttként is megmaradhat ez a jellemvonásuk, társas kapcsolataikban szeretik magukhoz ragadni a kezdeményezést, párkapcsolatban dominánsak lesznek.
A cikk folytatódik, lapozz!