Nem titok, hogy a terhesség és a szülés megviseli a szervezetet és nemcsak a terhességi csíkokról és a császármetszésről beszélünk. Nők vallottak arról TikTokon, milyen nem várt problémákkal szembesültek gyerekszülés után.
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
1/10 Fájdalmas menzesz
Sosem volt gondom a menstruációmmal a szülésem előtt, mindig szerencsésnek tartottam magam, amiért én nem szenvedek úgy, mint a barátnőim, akik bele akartak halni a görcseikbe. Nos, mióta szültem, és is ugyanúgy görcsölök a menzesz alatt, mint mindenki más. Olyanok a görcsök, mint a szülés előtti fájások görcsei, mit mondjak, nem hiányzott ez az életemből.
Ez nem az én panaszom, hanem anyukámé, akinek szüléskor eltört a farkcsontja. Ahogy ő mondja: „Egy hangos roppanást hallottam vajúdás közben.” A törött farkcsonttal nem nagyon lehet mit csinálni, gipszelni nem lehet, magától forr össze egy idő után, de anyám a mai napig nem tud huzamosabb ideig fájdalom nélkül egyhelyben ücsörögni.
Terhesség alatt csúnya kiütésem lett, ami azóta sem múlt el, pedig öt hónapja szültem. A tetoválásaim is folyamatosan viszketnek, mintha allergiás lennék rájuk.
Mondtam a nővérkének szülés előtt, hogy alig várom, hogy újra hason alhassak, mire nevetett, hogy már sosem fogok hason aludni és igaza lett! Pedig egész életemben csak úgy tudtam aludni. Másik furcsaság, hogy mindig fázós voltam, most pedig állandóan melegem van, egy kis mozgás után szinte hőhullámaim vannak.
Senki nem mondta, hogy szülés után minden tüsszentésnél és köhögésnél be fogok pisilni egy kicsit. Eddig fogalmam sem volt arról, mi az a szülés utáni inkontinencia, de most már életem része. Nem úgy kell elképzelni, mint az időseknél, hogy pelenkát kell hordanom, de egy hirtelen ugrás vagy tüsszögés-köhintés alkalmával egy kis vizelet „beszalad”, nagyon idegesítő. Amikor barátnőmnek meséltem, azt mondta: „Persze, ez a mama-hólyag!” A nővérem esetében pedig a vizelési inger érzete múlt el, emlékeztetnie kell magát arra, hogy időnként elmenjen pisilni.
Nemcsak fizikai gondokkal kell szembenézni terhesség után, hanem pszichésekkel is, erről pedig – a szülés utáni depresszió kivételével – szinte senki nem beszél. A szülés utáni szorongás gyakori, ami nálam olyan súlyos, hogy gyógyszert kell szednem rá. Ez és a terápia valamennyire enyhíti a tüneteket, de a kislányom már 18 hónapos és nagyon várom, hogy a beteges szorongás végre elmúljon.
Borzasztóan megviselt a terhességem, gyakorlatilag 37 héten keresztül hánytam. Emiatt a nyelőcsöven már sosem lesz olyan, mint előtte volt, de még ennél is komolyabb probléma, hogy az egyik vesém is olyan szinten károsodott, hogy azóta alig működik.
Mindig azt hittem, hogy az aranyér az az idősek betegsége, pedig – mint kiderült - a szülés is előhozza. Nem mondom, hogy ha ezt tudom, akkor nem vállaltam volna gyereket, de ez valahogy nincs a köztudatban és engem váratlanul ért. Ráadásul – mint megtudtam – az aranyér nem olyan dolog, ami elmúlik, ezzel már örökre együtt kell élnem.
A terhességem borzasztó nehéz volt, hetente többször kellett bejárnom a kórházba és maga a szülés is olyan komplikált volt, hogy túlzás nélkül mondhatom, hogy traumatikus élmény. Olyannyira, hogy az egésztől poszttraumás stressz szindrómám van.