Liam Payne, aki a minden idők egyik legsikeresebb fiúbandájának számító One Direction brit együttes énekeseként és dalszerzőjeként vált híressé, október elején lezuhant egy Buenos Aires-i szálloda harmadik emeletéről és meghalt. Mindössze 31 éves volt. Ugyan a körülményekről egyelőre keveset tudni, egyes források azt sugallják, hogy az énekes kábítószer vagy drog befolyása alatt állt a baleset idején.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Éppen egy évvel korábban 2023 októberében a világot a Jóbarátok népszerű sztárjának, Matthew Perrynek a halálhíre rázta meg. Perry, aki egész életében küzdött különböző függőségekkel, a ketaminhasználat következményeibe halt bele.
A szomorú listát hosszasan lehetne folytatni. Gyakorlatilag nincs olyan év, amikor ne érkezne két-három hír népszerű színészek, énekesek idő előtti haláláról, amit vagy valamilyen függőség okoz, vagy szerhasználattal hozható összefüggésbe. Az sem ritka, hogy a hírességek önkezükkel vetnek véget az életüknek, ahogyan azt például a Linkin Park énekese, Chester Bennington, vagy az örök mókamester, Robin Williams tette.
De mielőtt ez megtörténne, mindig vannak, akik a halálhírről jelentő újságcikkek kommentjei alatt kifejtik a véleményüket arról, hogy akit a pénz, a hírnév, a siker és a csillogás sem tud boldoggá tenni, az meg is érdemli a saját sorsát.
De egyáltalán nincs igazuk.
Az anyagi, fizikai biztonság, az, hogy nem kell amiatt aggódnunk, hogy hol alszunk vagy mit eszünk, a Maslow-piramis alján áll, de önmagában a pénz és a siker nem fogja garantálni a jólétet, pláne nem a mentális egészségünket.
Noha nem hiszek abban, hogy a művészet ára a szenvedés, azt gondolom, hogy a legkiválóbb művészek olyan empaták, akik sokkal mélyebben élnek meg egyes emberi érzelmeket. A mélységeket és a magasságokat egyaránt. Éppen ez teszi őket alkalmassá arra, hogy olyan finoman, olyan érzékenyen és értően alkossanak szakmájukban, csaljanak könnyeket a szemünkbe vagy nevettessenek meg minket.
Ne ámítsuk magunkat: híresnek lenni érzelmileg nagyon is megterhelő, és lesz, aki nem bírja ezt a nyomást. Nem véletlenül merül fel az ilyen tragédiákkor a környezet, akár a menedzserek vagy a stáb felelőssége. Azok, akik magukra vállalják a szerepet, hogy az érzékeny művészt a pénzkeresés útján terelgetik, vajon mindent megtettek-e annak érdekében is, hogy szellemileg balanszban tartsák, vagy csak úgy tekintettek rá, mint egy igavonó állatra, akit addig hajtottak, amíg össze nem esett?
Bízom benne, hogy kapnak segítséget, hogy kapnak támogatást, hogy kapnak figyelmet. Ahogyan kellene kapnia az orvosnak, tanárnak, gyári munkásnak és álláskeresőnek vagy éppen hajléktalannak is. Hiszen legsötétebb félelmeinkben mind ugyanolyan esendő emberek vagyunk.
Ha krízisben vagy, vagy úgy érzed, hogy fennáll a veszélye annak, hogy kárt tegyél magadban vagy másokban, azonnal hívd fel a Lelki Elsősegélyt (116-123), vagy keress fel egy szakembert. Megkeresheted a legközelebbi sürgősségi osztályt is, vészhelyzet esetén pedig hívd a 112-t!
Nyitókép: arp/depositphotos.com, everett225/depositphotos.com, renaschild/depositphotos.com