Kevés olyan élelmiszer van manapság, ami olyan ellentmondásos hatásokkal rendelkezik, mint a szója. Ez a növényi alapú fehérjeforrás nem véletlenül képzi évezredek óta az ázsiai konyha alapjait, hiszem számos pozitív hatása ismert. Ugyanakkor sokan úgy gondolják, nem feltétlen hasznos az egészség szempontjából.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mit tudunk tulajdonképpen a szójáról?
Nos, elsősorban azt, hogy a Kelet-Ázsiában őshonos szójabab egy olyan hüvelyes, melyet többféle formában is feldolgoznak, így logikus, hogy számos módon fogyaszthatjuk. A teljes szójatermékekre jellemző, hogy kevésbé vannak feldolgozva, ilyen például a szójatej vagy sokak közkedvelt csemegéje, a tofu.
A szójatej sokak számára a tehéntej általános helyettesítőjeként ismeretes. Elkészítéséhez az egész szójás beáztatják, ledarálják, vízben felforralják, és alaposan átszűrik. A tofuhoz a szójatejet szintén átalakítják, és úgynevezett „túró tömbökké” préselik. Ez a növényi tápanyagforrás a vegetáriánusok étrendjének egyik meghatározó eleme.
Számos ellentmondásos kutatás látott napvilágot
Mondhatnánk, hogy a szója egészségre gyakorolt pozitív hatásai vitathatatlanok, ám ezzel nem mondanánk teljes mértékben igazat. Rendkívül megosztó növényről beszélünk, és nehéz eldönteni, milyen forrásoknak higgyünk hasznosságát illetően. Az mindenesetre biztos, hogy a szója segíthet a koleszterinszint stabilizálásában, és jó irányba javítja a rossz koleszterin (LDL) szintjét, illetve növeli a jó koleszterinét (HDL).
A cikk folytatódik, lapozz!