A csapvíz a benne található klór és fluorid miatt nem feltétlenül a legmegfelelőbb a növények öntözésére, emiatt sokan részesítik előnyben a desztillált vizet. De vajon tényleg olyan csodaszer ez, mint ahogyan arra sokan esküsznek?
A szakértők szerint a desztillált víz nem feltétlenül jobb a szobanövények számára, és a potenciális előnyök ráadásul nem is ellensúlyozzák a desztillált víz extra költségeit. Ugyan a bolti desztillált víz sem kerül vagyonokba, ha valakinek sok növénye van, akkor ez már érezhető extra kiadás lehet. A szakértők ugyanakkor azt mondják, hogy ha van vízszűrő rendszered, akkor azzal valószínűleg a legoptimálisabb eredményt érheted el.
Ha mégis meg akarod akadályozni az ásványi anyagok felhalmozódását a növényeidben anélkül, hogy megfosztanád őket a tápanyagoktól, választhatsz egy köztes megoldást, és használhatsz felváltva desztillált vizet és csapvizet.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/3 Desztillált víz vs. szűrt víz: melyik a jobb a növényeidnek?
A szűrt víz a desztillált víz megfelelőbb alternatívája lehet a szobanövények számára. A szűrő típusától függően eltávolít bizonyos szennyeződéseket, például üledéket, klórt és baktériumokat, de az alapvető ásványi anyagokat meghagyja, hogy a növények egészségesen fejlődhessenek.
A növények szűrt vízzel történő öntözésének egyik egyszerű módja a vízszűrő kancsó használata. Alternatív megoldásként az öntözőkannát is feltöltheted egy szűrt forrásból, például a hűtőszekrény vízadagolójából származó vízzel.
2/3 Mely növények vehetik hasznát a desztillált víznek?
A mocsári növények egyik fajtája ugyanakkor jobban élvezheti a desztillált víz előnyeit, mivel ezek a növények hajlamosak jobban megtartani magukban a csapvízben lévő szennyeződéseket, mint más fajták.
Ezenkívül a húsevő növények, mint például a Vénusz légycsapója, érzékenyebbek lehetnek a csapvízben lévő ásványi anyagokra. Ezek a növények az általuk elkapott rovarokból is nyerik a tápanyagokat, így nem feltétlenül van szükségük a csapvízben lévő tápanyagokra.
3/3 Mit tehetsz még az öntözővíz javítása érdekében?
Ha aggódsz a csapvíz tisztasága vagy minősége miatt, vagy ha úgy tűnik, hogy a szobanövényeid általában véve küszködnek az életben maradással, a desztillált vízre való áttérés helyett más változásokat lehet érdemes bevezetni a növényápolási rutinodba.
Hagyj egy adag csapvizet egy napig állni, mielőtt megöntöznéd vele a növényeidet. Ez lehetővé teszi, hogy bizonyos adalékanyagok, például a fluorid elpárologjon.
Megvizsgálhatod a víz pH-értékét, és szükség szerint módosíthatod azt növényápoló szerekkel. A magas pH-értékű víz ugyanúgy rosszat tesz a növényeknek, mint az alacsony pH-érték.
Ha következetesen kiegyensúlyozatlan pH-jú vízzel öntözöd a növényeidet, az idővel negatív hatással lehet rájuk. Ha azt veszed észre, hogy a növényeid mintha különösen lassan növekednének, vagy a leveleik elszíneződnek, megvizsgálhatod a talaj pH-értékét, hogy megállapítsd, ez-e a kiváltó ok. Ezt a legegyszerűbben boltban kapható tesztkészletekkel végezheted el.
Végül, de nem utolsó sorban, nem érdemes figyelmen kívül az esővíz erejét sem, mert nagy valószínűséggel ez lesz az, ami minden másnál jobbat tesz a növényeidnek. Ha azt szeretnéd, hogy a növényeid élvezhessék az esővíz jótékony hatását, akkor egy könnyű zápor idején helyezd őket egy kültéri erkélyre, verandára vagy az udvarra, vagy gyűjtsd az esővizet egy nagy vödörbe, és töltsd át a beltéri öntözőkannába.