Nem csupán a szabadtéren akadnak teendők a hideg hónapok beköszöntével: a beltéri növényeknek is szükségük van egy kis segítségre a következő szezonhoz. Korábban azt gondoltam, hogy a szobanövényekre nem igazán hatnak az évszakok, hiszen a lakásban élnek, ahol a hőmérsékletingadozás elenyésző télen és nyáron.
Az biztos, hogy kevésbé viseli meg őket pl. a hideg, mint a szabadtéri társaikat, de azért érzik a változást. Kevesebb a napsütéses órák száma, más a pártartalom, kevésbé intenzív a fény. Az évszakváltás jó arra, hogy sort keríts az általános karbantartásra is. De milyen teendőid vannak még?
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Ideje bevinni őket az előtérbe
Egy olyan szobanövényem van, amelyik nyáron kinn van a teraszon, egyébként a lakásban tartom: ezt a növényt már behoztam. Azokat a virágokat, amik a lakás és a balkon között ingáznak, nem érdemes kinn hagyni addig, amíg valóban fagy közeli értékeket mérünk. A leanderek, muskátlik, stb. általában sokkal jobban bírják a rövidebb, hűvösebb átmeneteket, hiszen utána sem meleg helyen, hanem egy hűvös, sötét pincében telelnek. Ám azok a növények, amik a szobába kerülnek, akár húszfokos hőmérsékletkülönbséggel is számolhatnak egyik pillanatról a másikra. Érthető, hogy ez nem tesz jót nekik, ezért célszerű őket még akkor bevinni, amikor kinn is meleg van. Ha ez elmaradt, átmeneti helyiségben, pl. egy előtérben javasolt hozzászoktatni a benti körülményekhez a növényeket.
A nyáron kint tartott növények esetében is lényeges, hogy megtisztítsd a talajfelszínt, hiszen a lehullott levelek között ott lehetnek a kártevők. Vagy, ha egyelőre nincsenek, könnyen megbújhatnak a későbbiek során. Érdemes ellenőrizni a leveleket is, mert a kintről behurcolt fertőzések villámgyorsan átterjedhetnek a többi növényre is. Nem árt, ha a bent tartott növénykéidet is ellenőrzöd, és esetükben is hasznos a föld megvizsgálása. Már csak azért is, mert most ideálisak a körülmények az átültetéshez. Sok kertész szerint tavasszal a legjobb átültetni a növényeket, hiszen akkor aktivizálódnak a gyökereik, de ha valamelyik növényed túl nagyot nőtt a nyáron és kibújtak a gyökerei a cserépből, akkor inkább ne várj.
A legjobban azzal tudod felfrissíteni a növényeidet, ha letusoltatod őket. Nem csak jóval szebbek lesznek a vízpermet hatására, hanem fel is élénkülnek, hiszen tisztává válnak a leveleik, amik így képesek lesznek a hatékonyabb munkára. A legjobb erre a célra a zuhanyoztatás, amivel egyúttal a növények földje is némileg megtisztul, de ha ezt nem tudod kivitelezni, akkor a nedves ronggyal való áttörlés is sokat segít.
Nem csupán az átültetés, hanem a metszés is segít ősszel, legalábbis többen esküsznek rá, mint a tavaszi igazításra. Hogy miért? Mert így van ideje regenerálódni a növénynek, tavasszal pedig újult erővel vághat neki a fejlődésnek. Ráadásul vajmi kis esély van arra, hogy esetleg kezdő szobanövény-tulajdonosként vadonatúj, friss hajtásokat metssz le a virágodról. Egy éles olló, metszőolló segítségével távolítsd el az elhalt, vagy elszáradóban levő ágakat, szárakat és leveleket, lehetőleg a talaj, vagy a szár közelében. Ha már nem ma kezdted a kertészkedést, akkor bátran vágd vissza az egészséges hajtásokat is, hiszen így szebb formát érhetsz el, bokrosodásra, dúsabb hajtásra késztetheted a növényedet. Persze a mérték lényeges: a metszés során maradj 20%-on belül, legfeljebb ennyit vágj le arányaiban a növényről.
A szobanövényeket egyszer-egyszer érdemes tápoldatozni ősszel és télen is, erre a legalkalmasabb időszak a zuhanyoztatás után nyílik. Ami a szezonváltást illeti, javasolt ellenőrizned, milyenek a körülményeik a növényeknek. Veszélyeket hordoz magában a túl forró fűtőtest, hiszen nem csak kiszáríthatja, meg is égetheti a virágokat. Problémás lehet ugyanakkor a túlöntözés is, sok esetben csökkentened kell a mértékét ősszel. Nem csupán azért, mert kevesebbet süti a virágokat a nap, hanem mert a hideg hónapokban a legtöbb növény pihen, nincs szüksége annyi vízre. A pangó folyadék ráadásul gyökérrothadást eredményez és számos más betegségnek is megágyaz.