A szervezet elsavasodása nem vicc! Ilyen tünetekre számíts, nem csak gyomortájékon

A szervezet elsavasodása nem vicc! Ilyen tünetekre számíts, nem csak gyomortájékon

Címlap / Életmód / Egészség / A szervezet elsavasodása nem vicc! Ilyen tünetekre számíts, nem csak gyomortájékon

Amikor túl sok a gyomorsavunk, az okozhat egy sor kellemetlen tünetet, de a legkézenfekvőbb talán a gyomorégés. Ez nem csak roppant fájdalmas, de generál még egy sor legalább ennyire kellemetlen tünetet. Ezért jó, ha már az elsőnél komolyan veszed és megkezded a szervezet PH szintjének visszaállítását.

A tested pH értéke

Az emberi szervezet a test-lélek működéséhez hasonlóan, harmóniára törekszik. Amikor ez nem történik meg, a sav-bázis egyensúly megdől és ez főként a bevitt táplálék függvénye. Ha még ez nem lenne elég, a stressz, traumák és pszichés problémák is hatással vannak testünk pH értékére. Ha túl sok állati eredetű ételt, cukrot, finomított szénhidrátot és alkoholt fogyasztunk, ezek egyértelműen a savas irányban mozdítják a szervezet pH értékét. Ezért az elsavasodás elsődleges ellenszere az életmódváltás, ami pedig a táplálkozás átalakításával kezdődik. Az első és legfontosabb lépés azon élelmiszerek kiiktatása a diéta elején, ami azonnali savasodáshoz vezethet. Ilyen lehet a:

  • paradicsom
  • paprika
  • hagyma
  • uborka
  • kávé
  • tejtermékek
  • tea (kivéve a gyógynövényből készültek)
  • citrusfélék
  • alma
  • cseresznye
  • meggy
  • szénsavas üdítőitalok
  • vöröshúsok
  • csokoládé

Fontos megjegyezni, hogy ezek az ételek aztán szépen lassan visszaépíthetők lesznek az étrendbe, viszont előtte mindenképpen szükségeltetik egy „nagytakarítás”, ami alatt helyreállhat a szervezet sav-bázis egyensúlya.

Charday Penn/istockphoto.com

A savas pH érték a következő problémákhoz vezethet:

Bőrproblémák

Szerencsére mára már a bőrgyógyászok is komplex módon szemlélik a legtöbb ekcémát és kiütést, vagyis belsőleg is keresve a probléma gyökerét. Ha mást nem, tovább küldik a pácienst egy megfelelő szakorvoshoz. Azonban azt már sokaktól hallhattuk, hogy a legtöbb bőrgyógyászati probléma gyökere a belekben keresendő. Amikor pedig borul a szervezetünk sav-bázis egyensúlya, az bizony a bélrendszerünkre is hatással van. A rossz baktériumoknak tökéletes élőhely a savas közeg, ezért képesek pillanatok alatt elszaporodni benne és ezzel együtt okozva egy sor kellemetlen tünetet a bőrünkön. Az ekcéma, csalánkiütés például kifejezetten bélrendszeri problémára is utalhat, ami a test pH szintjében történő változásra reagál.

Kalciumhiány

A test a savasodást úgy próbálja kompenzálni, hogy elvonja a csontokból és fogakból a kalciumot. Ez nem csak a fogak megbetegedését vonja maga után, hanem a kötőszövetek oxigénellátásának csökkenését is. Ezért a sérülékeny tartószalagok, ízületek miatt hátfájdalmak alakulhatnak ki, a csontok pedig törékenyebbé válhatnak. Nem beszélve a gyomorból felszivárgó gyomorsavról, ami pedig marja az egész szájüreget. Ez további ínygyulladáshoz és a fogak romlásához vezethet. A reflux esetén tehát nem csak egy kellemetlen, maró érzésről van szó a gyomorban, hanem az onnan felszivárgó sav a nyelőcsövet és a szájüreget is megmarja.

Elhízás

Gyakran a kalóriák számolgatása helyett, inkább a testünk optimális működésére kellene koncentrálnunk. A rengeteg kávé, amit elfogyasztunk étkezés helyett, a sok tejtermék és húsok, okozói lehetnek akár az elhízásnak is. Míg azt gondoljuk, hogy a fogyásunkat segítjük, savas környezetet teremtünk a szervezetünkben, ami mellett pedig képtelenség fogyni. Sok diétázónak ellentmondásos, de legalább annyira nagy szüksége van a testnek a gabonákra és jó minőségű szénhidrátokra, mint a csirkemellre és brokkolira. Törekedj a mértékletességre és akkor még kenyér fogyasztása mellett is tudsz majd fogyni, nem mellesleg helyreáll a tested pH szintje. 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!