Ismét kilószámra vásárolhatjuk őszi nagy kedvencünket, a finom szelídgesztenyét. Ez a kis barna termés tele van vitaminokkal és értékes anyagokkal, melyeket szervezetünk csak jótékonyan tud felhasználni. Induljon az őszi bekuckózás és a hangulatos gesztenyesütés!
Először is szögezzük le, hogy az utcákon ágaskodó hatalmas gesztenyefák termése önmagában nem fogyasztható, hiszen a szúrós házú gesztenye nem az étkezési célra ajánlott jótékony szelídgesztenye, hanem annak vadabb fajtája. Persze a vadgesztenyét is számtalan problémánkra használhatjuk, csak lényeg, hogy ne kezdjük el otthon sütögetni, mert önmagában mérgező. A két gesztenyefajta különböző gondjainkra nyújthat gyógyírt, melyekre cikkünkben egyaránt kitérünk.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 Jó a szívműködésnek
Sok-sok értékes polifenolt tartalmaz a szelídgesztenye, mely segíti a szervezetben található szabad gyökök semlegesítését, ezáltal véd az oxidatív stressz káros hatásaitól, így a szívműködés szempontjából áldásos, ráadásul segíti a vörösvérsejtek termelődését is. Mivel gazdag káliumban, így fontos szerepet tölt be a vérnyomás szabályozásában. Mivel kevés zsírt tartalmaz, így egyáltalán nem emeli meg a koleszterinszintet, tehát bátran fogyasszuk!
A gesztenye magnéziumtartalma sem elhanyagolható, ezáltal nagyon jót tesz az idegrendszer működésének, fokozza a kognitív képességeket és segíti az egészséges gondolkodást.
Nagyon jó tápanyagforrása a rostoknak, így fogyasztásával segíthetjük a bélrendszer helyreállítását, illetve, hogyha egy őszi méregtelenítő kúra előtt állunk, érdemes felvennünk a listánkra, hiszen a béltisztításban és -fertőtlenítésben is nagy hasznát vehetjük. Magas rosttartalma miatt feloldja a belekben megrekedt tápanyagokat, segíti azok távozását, és hasmenés esetén is hatásos a tünetek enyhítésében.
Hogyha nem valamilyen problémánkra keressük a gyógyírt a segítségével, akkor is érdemes fogyasztani, hiszen rendkívüli vitaminforrás. C-vitamint tartalma egyes citrusféléknél is magasabb, emellett tele van E-vitaminnal, mely által antioxidáns hatásúvá válik, és B-vitamin tartalmáról is érdemes említést tenni, hiszen sok B1-, B6- és B2-vitamint tartalmaz. Emellett nátrium, magnézium, foszfor, kálium és vas egyaránt található benne – nem is kevés.
Igaz nem a termése, hanem a levele. Viszont az abból főzött gyógytea rendkívül jó a megfázásos és náthás megbetegedések ellen, nagyon jó a felső légúti problémákra és kiváló köptető. Egy kis mézes gesztenyelevél tea, és máris segítünk a megfázás kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A vadgesztenye minden része felhasználható és az egészségre fordítható, ám csak külsőleg, hiszen a termése önmagában nem alkalmas fogyasztásra, mivel toxikus vegyületeket tartalmaz, mely által a növény enyhén mérgezőnek számít. Külsőleg viszont bátran válasszuk akár krém formájában is, hiszen segíti a vérkeringést, ezáltal kiváló ellenszere a nehézláb érzésnek, illetve a végtagokat érintő seprűvénák és visszerek kezelésének. Segít az ízületi fájdalmak enyhítésében, és még a kellemetlen véraláfutások csúnya bőrtüneteit is enyhíthetjük vele.
Fő hatóanyagai a triterpének és a flavonoidok (pl. quercetin, kaempferol), melyeknek hála gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a vadgesztenye a különböző bőrbetegségek és az ekcémás tünetek esetén is áldásos, ugyanis csökkenti a viszkető és égő érzést. Végül hasznos tudni, hogy a vadgesztenye kivonata bőrfeszesítő hatással is rendelkezik, fokozza a mikrokeringést, és segít a méreganyagok elszállításában.
Láthatjuk, hogy a gesztenye mindkét fajtája különböző problémáinkra jelenthet megoldást. Tüneteinktől függően mindig válasszuk és alkalmazzuk a megfelelő gesztenye típust, ha pedig szeretnénk kiélni a kreativitásunkat, csináljunk a vadgesztenyéből otthonra külső vagy belső dekorációt, hiszen csodás kreációkat készíthetünk belőle pl. ajtódísz és kopogtató, asztali dísz, koszorú stb.