Ha volt már székrekedésed, akkor jól tudod, hogy még ha csak rövid ideig is tart, nagyon kellemetlen lehet, és a közérzetünket is jelentősen befolyásolhatja.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Már csak ezért is fontos, hogy tudatosan próbáljunk tenni a megelőzésért is, ha pedig hosszabb ideje fennáll, mindenképp ajánlott utánajárnunk az okának is. Hogy pontosan mikor beszélhetünk székrekedésről, milyen fajtái lehetnek és mi mindenre érdemes figyelnünk, arra Kéri Fanni dietetikus válaszol.
A szakértő:
Kéri Fanni
dietetikus
Pontosan mikor beszélhetünk székrekedésről?
Székrekedésről akkor beszélhetünk, ha heti három, vagy annál kevesebb a székletürítés mennyisége, illetve ha két bélsár ürítése esetén több, mint 48 óra telik el. Az ürített széklet kemény, a székelés erőlködéssel jár.
Milyen tünetekről ismerhetjük fel?
Tünetei közé tartozik a hasfájás, haspuffadás, megkeményedett has, nehéz és fájdalmas székletürítés, erőlködés, száraz, kemény, bogyószerű széklet, gázképződés, hasi diszkomfort- és nem teljes kiürítettség érzése.
Mely életmódbeli szokások állhatnak a hátterében?
A székrekedés kialakulásának számos életmódbeli oka lehet. Fontos, hogy az étrendi tényezőket is felmérjük. Ide tartozik a rendszertelen, élelmi rostokban szegény, magas szénhidrát-, feldolgozott élelmiszerekben teli, magas cukor- és zsírtartalmú táplálkozás, kevés folyadék fogyasztása. A mozgásszegény életmód is kihatással van erre a problémára, hiszen maga a sportolás is javítja a bélperisztaltikát.
Ezen kívül az utazás, idegen környezet, napirend felborulása, stressz is eredményezhet székrekedést. Bélrendszeren kívüli okok, különböző betegségek, gyógyszerek is hatással vannak kialakulására. Ilyenek például: diabétesz, pajzsmirigy alulműködés, mellékpajzsmirigy túlműködése, egyéb hormonális problémák, autoimmun betegségek, evészavarok.
Miért érinti sokszor a kismamákat is?
A várandósság alatt a női szervezet sok területen megváltozik, mely esetén az emésztőrendszer is érintett. A székrekedés a terhesség alatt igen gyakran fordul elő a kismamáknál. Ennek oka a különböző trimeszterekben eltérő lehet.
A várandósság 9 hónapja alatt a testtömeg növekszik, átalakul egyes szervek funkciója és elhelyezkedése, változik a hormonháztartás, valamint az emésztőrendszer is lelassul, a bélizmok ellazulhatnak. Ennek oka a növekvő méh nyomása miatt van, mely hasi fájdalmat, kellemetlen, nehéz érzést eredményezhet.
A cikk folytatódik, lapozz!