Ideális esetben minden reggel úgy ébrednénk fel, hogy kipihentek, frissek vagyunk, és teljes mértékig jól érezzük magunkat a bőrünkben. Azonban a legtöbbünk számára nem így indulnak a reggelek, gyakran azért, mert száraz, ragacsos érzéssel a szánkban ébredünk, amihez olykor repedezett ajkak és torokfájás is társul. De mégis mi az oka ezeknek a kellemetlenségeknek, ha éjszaka csak aludtunk?
Ha reggelente száraz szájjal ébredsz, annak bizony sok oka lehet. Időnként teljesen normális, olykor viszont egészségügyi problémára is utalhat, éppen ezért kulcsfontosságú, hogy utánajárj, a te esetedben mi okozhatja. Ehhez jó támpontot adhat, ha végiggondolod, mennyire valószínű, hogy érintett vagy azokban a dolgokban, amelyek a szakértők szerint száraz száj leggyakoribb kiváltói.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Kiszáradtál
Ha száraz szájjal ébredsz reggelente, akkor a legvalószínűbb, hogy az éjszaka folyamán kiszáradtál, ami szerencsére nem nagy baj. Dr. Chester Wu pszichiáter, alvásgyógyászati szakember szerint ha bizonyos mértékig szomjasan ébredünk, normális jelenség, főleg, ha meleg a hálószobánk vagy nem ittunk eleget előző nap, hiszen a legtöbben gyakorlatilag 7-8 órát töltünk el naponta víz nélkül.
Ha tényleg a kiszáradás okozza a problémát, általában elég, ha reggel, ébredés után megiszunk egy nagy pohár vizet, majd ügyelünk arra, hogy egész nap elegendő vizet igyunk. Illetve természetesen sokat segíthet az is, ha egyéb módokon, például a tál zöldséglevessel vagy néhány kocka dinnyével növeljük a hidratáltságunkat. Ha ezután elmúlik a szájszárazság, akkor Dr. Wu szerint valószínű, hogy mindössze egy enyhe kiszáradás okozott kényelmetlenséget.
Ha már kiszáradás: bizony az alkoholtartalmú szájvizek, amelyeket sokan előszeretettel használunk esténként is, kiszáríthatja a szánkat. Dr. Alice Hoang fogorvos szerint elpusztítja a száj nyálkahártya sejtjeit, amelyek támogatják az immunrendszert, és megváltoztatja a nyál minőségét.
Vagyis ha lefekvés előtt alkoholos szájvizet használsz, egész éjszaka és reggel is úgy érezheted, hogy kiszáradtál. Hogy ne így legyen, próbálj ki egy alkoholmentes vagy kifejezetten szájszárazságra kifejlesztett szájvizet. Ha pedig nem vagy biztos benne, számodra melyik lenne a legmegfelelőbb szájvíz, akkor bátran kérj tanácsot a fogorvosodtól.
A szakértők úgy tartják, hogy jobb, illetve az a normális, ha majdnem kizárólagosan az orrunkon keresztül lélegzünk alvás közben. Azonban sok olyan tényező van, ami miatt a szánkon keresztül távozhat a levegő, egyúttal pedig ki is száradhat a szánk.
Lehet szó akár csak egy megfázásról is, ami néhány nap alatt elmúlik, de ha tartósan a szánkon keresztül lélegzünk, amögött már komolyabb probléma, például allergia is állhat, amelynek a kezeléséhez orvosi tanácsot is feltétlenül érdemes kérnünk.
Ha rendkívül száraz a szád, amikor felébredsz, az azt is jelezheti, hogy éjszaka horkoltál, ami akkor fordul elő, ha a levegő áramlása a szádon és az orrodon keresztül részben elzáródott. De szó lehet akár alvási apnoéról is, egy olyan rendellenességről, amely miatt alvás közben a normálisnál gyakrabban fordul elő légzési szünet vagy felületes légzés, ennek következtében pedig nagyon hangos horkolás, fáradtság, ingerlékenység, fejfájás és szájszárazság is jelentkezhet.
Szerencsére manapság mind a klasszikus horkolásra, mind pedig az alvási apnoéra léteznek különféle megoldások, de ha az utóbbiban vagy érintett - ha nem egyedül alszol, és a párod vagy a szobatársaid arra panaszkodnak, hogy borzasztó hangosan horkolsz, az máris intő jel lehet - akkor mindenképp érdemes egy orvossal is konzultálnod, hogy minél nagyobb eséllyel megszabadulhass tőle.
5/5 Magas vérnyomás vagy cukorbetegség is okozhatja
Bizonyos esetekben a szájszárazság komolyabb problémára, például magas vérnyomásra vagy cukorbetegségre is utalhat, ezért ha huzamosabb ideig nem múlik el, esetleg más panaszaid is vannak, akkor feltétlenül keresd fel a háziorvosodat, és vizsgáltasd ki magad alaposan!
Illetve, ha jelenleg szedsz bármilyen gyógyszert, érdemes alaposan átolvasnod a betegtájékoztatóját, ugyanis bizonyos készítmények mellékhatásaként is jelentkezhet szájszárazság. Ilyen esetben a legjobb, ha a kezelőorvosoddal egyeztetsz arról, mit tehetsz ellene.
A lényeg, hogy akárhányszor száraz szájjal ébredsz reggelente, igyál meg egy nagy pohár vizet, figyelj egész nap a hidratáltságodra, az alkoholos szájvizeket pedig legalább esténként kerüld. Ha a szájszárazság ezek után sem múlik el, és nem is sejted, mi lehet az oka, akkor a legbiztosabb általában az, ha felkeresed a háziorvosodat, hogy segítsen utánajárni, pontosan mi állhat a hátterében.