Az ünnepi sütik és a délutáni nasik közepette a sütőedényeink sok mindenen keresztül mennek, és gyakran nem kapnak elég figyelmet. Pedig a jól karbantartott edények nemcsak hogy hosszabb ideig bírják, hanem a sütési élményünket is javítják. Ha a kuglófformáid és a sütőlapjaid kicsit megfáradtnak tűnnek, itt az idő, hogy felfrissítsd őket.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mivel minden anyaghoz más takarítási rutin szükséges, érdemes odafigyelni az egyes edények specifikus igényeire, hogy a lehető legjobban megőrizzük a sütőformák állapotát. Egy dologra érdemes emlékezni minden anyagnál, hogy mindig hagyd, hogy az edények szobahőmérsékletre hűljenek, mielőtt elkezdenéd a tisztítást. Továbbá győződj meg róla, hogy az edények teljesen szárazak, mielőtt hűvös, száraz helyen tárolod őket (tehát ne a tűzhely alatti fiókban). Íme hogyan tisztítsd meg könnyedén a különböző sütőformákat!
1. Szilikon sütőformák
Ez az anyag azért kedvelt, mert a sütik könnyedén kipattannak belőle. Ha makacs darabok ragadtak rá a formára, áztasd meleg, mosogatószeres vízben 2-3 percig, majd mosd le egy nem túl érdes szivaccsal. A megmaradó szagok ellen mosd el az edényt a szokásos módon, majd helyezd egy sütőpapírral bélelt tepsire, és tedd 175°C hőmérsékletű sütőbe körülbelül 10 percre.
Ha ragacsos vagy fehér film képződött rajta, áztasd az edényt desztillált fehér ecetben körülbelül 30 percig, vagy keverj össze szódabikarbónát és vizet, amíg pasztát nem kapsz, és kend be vele az edényt. Hagyd hatni egy órát, majd mosd el.
2. Üveg
Az üveg edények esetében a mosogatógép az egyik legjobb megoldás, de a kézi mosás is rendben van. Ha extra erőre van szükséged, a fent említett szódabikarbóna pasztát finoman dörzsöld körbe az edényben egy nem túl dúrva szivaccsal, majd öblítsd le. Ha azt látod, hogy homályosodik, áztasd a teljes edényt egy rész ecet és egy rész víz keverékében 10-15 percig, és megelőzésképpen a jövőben érdemes öblítőt használni a mosogatógépben.
3. Kerámia sütőformák
Kiderült, hogy az edények áztatása nem csupán kifogás a mosogatás halogatására. Valójában ez a legjobb módszer, ha a kerámiára ráragadt részeket szeretnéd eltávolítani. Hagyd az edényt meleg, szappanos vízben 30-60 percig (vagy akár hosszabb ideig, ha szükséges). Ez az áztatás meglazítja a darabokat, mielőtt nekiállnál egy szivaccsal vagy kis kefével megtisztítani.
Ha szükséges, használd a szódabikarbóna pasztát a sarkok és redők megtisztítására, majd öblítsd le. Ha még mindig harcolsz a szennyeződéssel, egy műanyag kaparó segíthet eltávolítani azt.
4. Tapadásmentes tepsik
A mosogatógép használatát mindenképpen érdemes elkerülni. A forró hő elronthatja a tapadásmentes bevonatot a sütőlapjaidon és az edényeiden, és idővel eltorzíthatja azokat. Ezeket az edényeket ugyanúgy kellene kézzel mosni, mint bármely más edényt, miközben az extra nehezen eltávolítható szennyeződésekhez használd a szódabikarbóna pasztát.
Ne felejts el puha szivacsot használni, és légy óvatos a mozdulatokkal, hogy ne karcold meg a bevonatot.
5. Alumínium sütőformák
Itt sincs helye a mosogatógépnek. Az alumíniumot a magas hőmérséklet és bizonyos mosószerek károsíthatják, a mosogatógép pedig véglegesen tönkreteheti a felületét. Az edény még használható marad, de nem fog jól kinézni. Inkább válaszd a kézi mosogatást.
Keverj össze három rész vizet egy rész tisztított borkővel. Ez egy laza, savas iszapot hoz létre, amit egy konyharuhával vagy finom súrolószivaccsal vihetsz fel az edényre. Nincs borkő? Semmi gond. Használj helyette ecetet vagy citromlevet.
Nyitókép: Natalie Behn/unsplash+