Semmi sem tart örökké, mégis néha megdöbbenek, mennyire tudok ragaszkodni a tárgyaimhoz, a jól bevált kis rutinom mindennapos szereplőihez. Összegyűjtöttem most néhány olyan tárgyat, amit sokkal gyakrabban kéne lecserélned, mint szoktad.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/9 Sminktermékek
Tedd a szívedre a kezed! Ugye a te sminkcuccaid között is lapul néhány olyan darab, ami már jócskán túl van a lejárati idején? Túlságosan szereted őket, vagy esetleg a márka beszüntette valamelyiket – számtalan oka lehet, hogy féltve őrizzük ezeket.
Jó tudni azonban, hogy a lejárati időn túl használt kozmetikai és sminktermékek nem tesznek jót a bőrnek, a baktériumok könnyen elszaporodnak a felületükön, az ecsetekkel pedig szépen felviszed a bőrödre. Kiütések, bőrpír, irritáció, fertőzés lehet az eredmény. Általában egy felnyitott tégely ikon, benne egy számmal jelzi, hogy felbontás után hány hónapig használhatod az adott terméket.
Ha szakszerűen használod a rúzsokat, ajakfényeket, akkor mindig tiszta ecsettel viszed fel, véletlenül sem érsz hozzájuk kézzel, és nem kened a tubusból direkt a szádra.
Ebben az esetben se használd egy évnél tovább. Azonban sokan nem így, hanem egyből a szájra viszik fel, emiatt sajnos hamarabb elszaporodhatnak a felületén a kórokozók.
Ha te is inkább ezt a metódust követed, akkor jobb, ha gyakrabban cseréled a rúzsaidat.
Pihe-puha ágyneműben isteni az alvás, nem igaz? De vajon milyen gyakran húzzuk át a párnákat és a paplant? Nem titok, hogy alvás közben szennyeződések kerülnek a párnára, takaróra, lepedőre. Mikrobiológiai kutatások készültek a témában (többek között a Kaliforniai Orvosi Egyetemen is).
Ezek szerint érdemes hetente lecserélni az ágyneműhuzatot. A gyakori csere az alvásminőséget is javítja. Vannak olyan élethelyzetek, amikor akár hetente kétszer is muszáj cserélni. Ilyen az, ha valaki beteg, esetleg allergiás (pl. pollenre). Akkor is gyakoribb csere szükséges, ha valaki nem lefekvés előtt zuhanyozik, hanem inkább reggel.
Még az is sokat nyom a latban, hogy valaki pizsamában alszik-e, vagy meztelenül.
Utóbbi esetben sokkal több hámsejt kerül a huzatra. Ha kisállattal alszol együtt, nem kérdés, hogy gyakrabban kell ágyneműt cserélned.
A jól megválasztott matrac segíti a megfelelő, pihentető alvást.
Az, hogy milyen hosszan élvezhetjük a matracunk nyújtotta kényelmet, sok mindentől függ: a matrac minőségétől, a súlyunktól (minél többet mutat a mérleg, a matracra annál nagyobb nyomás nehezedik, így előbb is kell cserélni), az izzadás mértékétől (a nedvesség árt a matracnak).
Megfelelő, és rendszeres karbantartás (gyakori szellőztetés, porszívózás, tisztíttatás) a matracot 10-12 évente érdemes lecserélni.
A porszívó heti többszöri használatban is lehet, főleg, ha kutya, cica, nyuszi, bármilyen kisállat is él a lakásban, vagy kisgyerekek szaladgálnak körös-körül. Ezek a háztartási gépek különböző szűrőkkel rendelkeznek, amelyek közül vannak olyanok, amelyek hosszabb életűek, másokat gyakrabban kell cserélni.
A csere gyakoriságára vonatkozóan a gyártó általában ad instrukciókat. A HEPA szűrőket általában félévente cserélni kell. Vannak többször használatos szűrők, amelyek tisztíthatók. Ezek vízben moshatók, és száradás után visszahelyezhetők a porszívóba.
A mosogatószivaccsal kapcsolatban be kell tartani egy-két fontos szabályt.
• Érdemes minden nap fertőtleníteni és alaposan kiöblíteni.
• Tárold száraz helyen. Ez azért nagyon fontos, hogy teljesen kiszáradhasson. Tudod, a nedves helyeken a baktériumok jobban elszaporodnak.
• Ne törölj fel vele semmit a konyhapultról, főleg ne húslét. A hús véres levében sok-sok kórokozó van, amelyeket nem tudsz a szivacsból maradéktalanul eltávolítani. Erre használj inkább papírtörlőt.
Mindezek fényében a mosogatószivacsot érdemes hetente cserélni! Még akkor is, ha van mosogatógéped.
A konyha – érdekes módon – olyan terület, ahol nagyon sok kórokozó szaporodik el minden egyes nap. Ezek eltávolítása nagyon fontos, így a pultot, a főzőlapot érdemes minden nap tisztítani.
De lássunk egy-két gyakran használt konyhai eszközt:
Műanyag vágódeszka
Ezeket a vágódeszkákat érdemes háromévente cserélni. Lehet gyakrabban is, hiszen vannak olyan vágásokból eredő mélyedések, amelyekből nem lehet könnyen eltávolítani a szennyeződéseket. Fontos, hogy a húsok és a zöldségek, gyümölcsök feldolgozásához külön vágódeszkát használj.
Fakanál
Nagyon gyakran használjuk, ezért érdemes három-ötévente lecserélni a teljes repertoárt. Ha megsérül egy fakanál, akkor azt cseréld azonnal.
Szilikon spatula
Nagyon jó kis eszközről van szó, mivel sokrétűen használható. Emiatt érdemes kétévente lecserélni, de lehet gyakrabban is.
Ugye, hogy van köztük olyan dolog, amit te is sokkal ritkábban cseréltél eddig? Érdemes azonban betartani mind a gyártói utasításokat, mind a szakértői ajánlásokat, hiszen sok esetben az egészség a tét.