Az élet gyakran tűnhet rutinszerűnek és kiszámíthatónak, de néha egy-egy meglepő statisztika olyan új perspektívát adhat, ami felráz, és segít más szemmel látni a mindennapokat.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Az univerzum 13,8 milliárd éves – és te ebben létezel
Az univerzum életkora jelenlegi tudásunk szerint 13,8 milliárd év. Az ember életéhez képest ez szinte felfoghatatlan, mégis itt vagyunk, és ennek a hatalmas egésznek a részei vagyunk. Ez a felismerés egyszerre lehet lenyűgöző és ijesztő is, hiszen rádöbbent, milyen parányiak vagyunk a nagy egészhez képest. De van egy pozitív hozadéka is: ez pedig az úgynevezett „kis én” érzése, amelyet az áhítatos pillanatok váltanak ki.
Az áhítatos pillanatok lényege, hogy valami nálunk nagyobbal szembesülünk – legyen az egy gyönyörű táj, a végtelen, csillagos égbolt vagy akár egy mély beszélgetés. Ezek a pillanatok segítenek csökkenteni a stresszt és emelik az érzelmi jóllétet, mert általuk ráébredünk, hogy egy hatalmas rendszer részei vagyunk, és sok mindent teljesen felesleges túlaggódnunk.
Érdemes rendszeresen időt szakítanod olyan tevékenységekre, amelyek megérintenek, mert ezek az egyszerű pillanatok sokat segíthetnek abban, hogy újra egyensúlyba kerülj!
Gondolkoztál már azon, mekkora az esélye annak, hogy megszületsz? Nem egyszerű ezt számszerűsíteni, de a kutatók megtették: a tudomány szerint az esély 1:400 billióhoz. Ez egy olyan statisztikai eredmény, ami megállásra késztethet és elgondolkodtathat arról, mennyire különleges vagy valójában. Lehet, hogy az adat abszurdnak tűnik, de egyúttal arra is emlékeztet, hogy minden egyes élet a maga nemében csoda, és ha az univerzum „elfogult” volt abban, hogy megszülethess, miért ne lehetnél te is elfogult a saját boldogságoddal szemben? Ha kételkedsz magadban, jusson eszedbe, hogy önmagában az a tény, hogy itt vagy, egy rendkívüli dolog! Ha pedig már itt vagy, érdemes kihasználnod minden pillanatot!
Tudtad, hogy jelenleg körülbelül 8,2 milliárd ember él a Földön? Ha elképzeled, hogy ennyi ember közül kellene kiválasztani a „legjobbat” bármiben, az elég abszurd elképzelés lenne, ugye? Mégis gyakran esünk abba a hibába, hogy állandóan másokhoz hasonlítjuk magunkat, ahelyett, hogy saját egyediségünket ünnepelnénk. Pedig az önmagunkkal való versenyzés sokkal inkább előrevezető lehetne, mint a másokkal való állandó összehasonlítás... Sokat segít a boldog napok számának növelésében az is, ha megpróbálod tudatosan csökkenteni az összehasonlításokat az életedben. Pl. ilyen lehetőség a közösségi médiában eltöltött idő korlátozása, vagy amikor emlékezteted magadat arra, hogy a te utad is egyedi és megismételhetetlen –akárcsak a többi emberé.
Számolj egy kicsit! Egy átlagos ember körülbelül 72,6 évet él, ami nagyjából 26 499 napot jelent. Ha feltételezzük, hogy ezeknek a napoknak csak 10%-a lesz igazán különleges – ami egyébként elég optimista becslés – akkor is marad 23 849 nap, amelyeket egyszerűen „hétköznapinak” bélyegzünk meg, mert pl. munkába járunk és ugyanazokat a rutinszerű dolgokat űzzük, amiket egyébként. De valóban ennyire unalmas lenne az életünk? A probléma az, hogy túl sokat várunk a „nagy pillanatoktól”, és ezek hajszolása közben megfeledkezünk arról, hogy a valódi boldogságot gyakran a kis dolgok jelentik. Ugyan nagyon izgalmasak, a különleges napok rövid ideig tartanak, és hamar visszazökkenünk a megszokott, stabil boldogsági szintünkre. Ezt pedig felismerhetjük a saját életünkben is: „hiába” éljük át a legnagyobb sikereket vagy tapasztaljuk meg a nehézségeket, idővel visszaáll a mindennapok nyugodt ritmusa. Hogyan lehet ezzel a felismeréssel megbarátkozni? Kezdheted azzal, hogy megtanulod értékelni a csendes, nyugodt napokat is. Minden olyan nap, amikor nem vagy beteg, nincs extrém stressz vagy dráma az életedben, tulajdonképpen egy „jó nap”. Ha így állsz hozzá, az életed pozitívabban szemlélheted és eldöntheted: valójában nem unalmas, hanem szerencsés az a nap, amiben minden rendben van. Fotók: pexels.com