Az iskolakezdés komoly anyagi terhet róhat a családokra, de még a környezetre is. A régi dolgok újrahasznosításával sokat spórolhatsz, és a gyereknek is jó példát mutatsz arra, hogyan lehet támogatni a fenntarthatóságot a mindennapokban.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Újrahasznosított füzetek
Míg vannak órák, amiken rengeteget körmölnek a gyerekek, olyanok is akadnak, amelyeken egész évben alig írtak néhány szót a füzetbe. Nézzétek át a tavalyi stócot, mert könnyen lehet, hogy találtok olyan füzeteket, amiket még idén is lehet használni: a be nem telt füzetekből iskolai üzenőfüzet is lehet, de az első néhány papír kitépése után akár teljesen új füzetként is szolgálhatnak a lapok, sőt, a félig teleírt irodalomfüzetet is nyugodtan folytathatja onnan a gyerek, ahol abbahagyta, hiszen nincs arra semmiféle szabály, hogy egy teljesen új, üres füzetbe kell megkezdeni a jegyzetelést.
A könyvekre, füzetekre házilag is készíthettek borítókat a bolti csomagolóanyagok helyett, és ezek még jobban is mutathatnak, egyedibbek lehetnek, és egészen jó családi program lehet az elkészítésük. Szerezz be egyszerű, fehér vagy barna csomagolópapírt, vagy használjatok régi újságot, amit aztán matricákkal, rajzokkal, kollázsokkal díszíthettek.
A csillámpónis vagy éppen kiskutyás táska, ami az egyik évben még óriási vágya volt a gyereknek, a következő évre már ciki lehet - így könnyen lehet, hogy az előtt kell új táskát beszerezni, hogy a régi tönkremenne. Ezt kihasználva szerencsére használtan is jó állapotú iskolatáskákra tehetsz szert. A közösségi oldalak hirdetései mellett érdemes körbekérdezni a helyi szülőcsoportokban, sőt akár élő szóban is, például a játszótéren vagy a foglalkozásokon, ahová jártok. Egy egy-két évvel idősebb gyerkőc lehet, hogy éppen attól a táskától válna meg, ami a te gyerekednek az álomtáskája. Keress olyan táskát, ami mosható, és nézd át a varrásokat, csatokat és cipzárakat, mielőtt nyélbe ütitek az üzletet.
Sok iskolában már az év elején kiadják a kötelező olvasmányok listáját, így vannak, akik már ekkor elkezdik beszerezni ezeket a könyveket. Ugyan a klasszikusok jellemzően használtan is könnyen megvásárolhatóak, még jobban jártok, ha már év elején beiratkozik a gyerek a könyvtárba - ez a legtöbb helyen nappali tagozatos tanulóknak ingyenes, vagy csak jelképes összegbe kerül. A kötelező olvasmányok mellett így számos más olvasnivalóhoz is ingyen hozzájuthattok.
A könyvtár, a közösségi közlekedés és a belépőjegyek jellemzően ingyenesek vagy kedvezményesek a diákoknak, de nagyon sok egyéb olyan hely is van, például sportüzletek, edzőtermek, kávézók vagy éttermek, amelyek valamilyen speciális ajánlattal segítik a tanulókat. Nézz szét a környéketeken, és ahol szükséges, regisztrálj a kedvezményért. A legtöbbet persze azzal spóroltok, ha nem veszitek meg azt, amire nincs feltétlenül szükségetek, de akkor is több marad a zsebetekben, ha amikor költeni kell, akkor olyan helyre mész, ahol ugyanazért a szolgáltatásért kevesebbet kell fizetned.