Bár hazánkban még kevésbé elterjedt a spirulina, összességében a világ legnépszerűbb étrend-kiegészítői közé tartozik. A „zöld aranyként” is emlegetett superfood tulajdonképpen egy mikroalga, ami az eddigi tudományos kutatások szerint nagyobb tápértékkel bír, mint bármilyen ismert élelmiszer vagy orvosi készítmény. Szó szerint minden benne van, amire az emberi szervezet számára szükséges, és olyan sok egészségügyi előnnyel bír, hogy ezentúl te is azonnal kiszúrod majd az élelmiszerboltok és drogériák polcain.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Rendkívül gazdag tápanyagokban
A spirulina Egyfajta cianobaktérium, ami az egysejtű mikrobák családjába tartozik. A növényekhez hasonlóan a cianobaktériumok is energiát termelnek a napfényből a fotoszintézis révén, így bizonyos szempontból hasonlóak a növényekhez. Magát a spirulinát már az ókori aztékok is fogyasztották, napjainkban pedig azért népszerű, mert a NASA felhívta rá a figyelmet, hogy a jótékony hatásaira és széleskörű tápanyagaira való tekintettel az űrhajósok jövőbeli eledelének szánja.
Nem is véletlen, hiszen egy evőkanálnyi (kb. 7 gramm) szárított spirulina por 4 gramm fehérjét, az ajánlott napi tiaminbevitel 11%-át, a riboflavin 15%-át, a niacin 4%-át, a réz 21%-át, a vasnak pedig 11%-át fedezi. A szervezet számára szükséges mennyiségben tartalmaz magnéziumot, káliumot és mangánt is, és kis mennyiségben szinte minden más tápanyagot, amire a szervezetünknek szüksége lehet, mindeközben pedig csak 20 kcal-t és 1,7 gramm emészthető szénhidrátot tartalmaz.
2/5 Fontos forrása az antioxidánsoknak, és gyulladásgátló hatású
Az oxidatív károsodás negatívan befolyásolhatja a DNS-t és a sejteket. Ez a károsodás krónikus gyulladást okozhat, ami hozzájárul a rák és más betegségek kialakulásához. A spirulina fantasztikus antioxidánsforrás, ezáltal pedig véd az oxidatív károsodástól. Fő hatóanyaga a fikocianin, ami az egyedi kék-zöld színét is adja. A fikocianin képes harcolni a szabad gyökökkel, és meggátolni a gyulladást jelző molekulák termelését, ezáltal meggátolva és csökkentve a gyulladásokat.