A fogamzásgátlás egy nagyon érzékeny téma manapság, hiszen míg egyrészről nők milliói tesznek meg mindent azért, hogy gyermekük lehessen, addig a másik részük azért küzd, hogy megfelelő fogamzásgátlás mellett semmiképp sem essen teherbe. A helyzetet nem egyszerűsíti, hogy bár nagy a választék a különböző eszközök és gyógyszerek piacán, mégis, nagyon nehéz megtalálni a számunkra legmegfelelőbb fogamzásgátló eszközt.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Amikor a második gyermekemet is megszültem, teljesen egyértelművé vált, hogy semmi esetre sem szeretnénk harmadik babát, így mindenképpen kellett egy megbízható módszer, mellyen elkerülöm a nem kívánt terhességet. Világ életemben fogamzásgátlót szedtem, de harminc éves koromra valahogy úgy éreztem, tizen-évnyi szedés után nem kellene a szervezetemet és a hormonrendszeremet tovább tömni vele. Aztán az orvosom felajánlotta a spirál felhelyezését. Megmondom őszintén ódzkodtam a témától, és máig sem rakattam fel. Pedig egy nagyon közkedvelt fogamzásgátló módszerről beszélünk – a maga előnyeivel és hátrányaival együtt. Az, hogy a spirál mennyire megbízható, kényelmes és biztonságos, mindenki döntse el saját maga, de most nézzük a tényeket rá vonatkozóan!
Mi is az a spirál igazából?
Ez egy méhen belüli fogamzásgátló, mely készülhet rézből vagy akár műanyagból is. Nevét arról kapta, hogy található rajta egy spirál alakú szál is, mely a fogamzásgátlás központi elemeként meggátolja a teherbeesés folyamatát. A spirál közvetlenül érintkezik a méh belső részével, melynek következtében megakadályozza a megtermékenyült petesejt további beágyazódását.
Az idők során egyébként rengeteg spirál jelent meg a fogamzásgátlás történetében, de leginkább a „T” alakú rézspirál volt az, mely biztonsággal megállta a helyét. A klasszikus, rézdrótot tartalmazó eszközből rézionok oldódnak ki, melyek tönkre teszik a spermiumokat, és gátolják a megtermékenyülést.
Másik típus a manapság oly nagy népszerűségnek örvendő hormontartalmú spirál. Nevéből is sejthető, hogy hormonok leadására képes. A méhre bocsátott hormonokkal elvékonyítja a nyálkahártyát, így a petesejtek beágyazódása akadályba ütközik, illetve meggátolja a spermiumok összetalálkozását a petesejttel.
Sokáig tartós és nem kell figyelgetni
Nagy előnye a spirálnak, hogy felhelyezéstől számított kb. 5 évig nem kell hozzányúlni vagy foglalkozni vele. Természetesen, ha valakinek egyéni egészségügyi problémája van akár a spirállal, akár a méhen belül bárhol, ez az elmélet nem helytálló. Alapvetően azonban problémamentes és praktikus, mert együttlét után például nem kell aggódni az óvszer épségben maradásért vagy hogy biztosan bevettük-e az aznapi fogamzásgátló tablettánkat.
A cikk folytatódik, lapozz!