Ez igazán toxikus manipulációs technika és semmiképpen sem azért írjuk le, hogy használd, hanem azért, hogy észrevedd, ha veled történik. A Hullámvasút-hatás az, amikor valaki szorongást és fájdalmat okoz a másiknak, amit aztán felold és ezáltal (hamis) boldogságot teremt. Ilyen például a ghosting, amikor az illető eltűnik, nem válaszol az üzeneteidre, majd újra előkerül valami egészen hihető indokkal. Ilyenkor az ember nem tehet róla, de beleőrül, hogy miért ignorálja a másik, valami baja esett, vagy már nem érdekli? „Rosszat mondtam vagy rosszat tettem és ezzel büntet?” Ezek igazán gyötrelmes órák, napok, akár hetek tudnak lenni, aztán a másik előkerül a semmiből és előadja, hogy lemerült a telefonja, ellopták a telefonját vagy meghalt a nagymamája stb. Ilyenkor hatalmas a megkönnyebbülés és az eufória, ez pedig beteges kötődést eredméyez.
Ha valakivel vitázol és az illető egyre idegesebb lesz és megemeli a hangját, aggódást színlelve kérdezd meg tőle, hogy: „Jól vagy…?” Önkéntelenül el fogja szégyellni magát.
Angolul „love bombing” a neve annak a jelenségnek, amikor valaki bókokkal halmoz el. Ez nemcsak potenciális szerető lehet, hanem barát is, vagyis valaki, aki hamar a bizalmadba akar férkőzni. Mindenki arra vágyik, hogy valaki kitüntesse figyelmével és lássa, milyen csodálatos, ezért a folyamatos dicséret-, kedveskedés-, és hízelgés-áradatnak nehéz ellenállni. Ha veled csinálja ezt valaki, ne dőlj be neki, az illető cselekedetei bizonyítsanak, ne a szavai, mert mondani bármit lehet.
Ez a mérgező technika az, amikor valaki egy látszólagos bók mögé rejti azt, amivel meg akarja törni a másik önbizalmát, például mikor egy lány azt mondja a másiknak: „Én ezt a ruhát sosem vettem volna fel, de neked jól áll, nagyon bátor vagy!”
Az ember igazán sosem egy másik emberbe szeret, hanem abba az álomképbe, aminek a saját képzelete felöltözteti az illetőt. A képzeletünk pedig mindig szebb és jobb, mint a valóság, ezért fontos, hogy elérhetetlennek és titokzatosnak tűnjünk. Ne mondj el magadról mindent a másiknak, legyenek titkaid, hogy az ő képzelete próbálja kitölteni az ismeretlen részeket. Ezáltal nemcsak „jobban megfelelsz” majd a vágyainak, hanem folyamatosan arra is kényszeríted, hogy rajtad agyaljon.
Ez annyit tesz, hogy azt mondod neki, hogy te is érdeklődsz iránta és vele szeretnél lenni, de sajnos valamiért nem lehet. Az indok mindig elfogadható, például mert ugyanaz a baráti társaságotok vagy éppen magadra fókuszálsz az életben. Ezt az illető kénytelen elfogadni, de mivel elhintetted azt is, hogy ha ez nem állna fenn, akkor összejönnél vele, a fals remény megszállottságot eredményezhet.
Az egyik leghatékonyabb manipuláció, amikor meggyőznek arról, hogy csak ők szeretnek téged igazán és mindenki más csak ellened van. Így elérik, hogy az egyetlen forrás, ahonnan pozitív visszacsatolást kapsz, ők és senki más.
Azt akarod, hogy valaki folyamatosan odalegyen érted és még csak véletlenül se forduljon meg a fejében, hogy elhagyjon? Ebben az esetben működik jól a vágykeltés trükkje, ami meglepően egyszerű: csak arra tudunk vágyakozni, ami nem a miénk. Ami már megvan, az iránt szépen lassan elveszítjük az érdeklődésünket. Ha azonban a másikat örökös bizonytalanságban tartod, ösztönösen ragaszkodni fog hozzád. Időnként tegyél úgy, mintha ő nem lenne fontos neked, így félni fog, hogy elveszít.